Portföy Yönetimi nasıl yapılır?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Gerçek veya tüzel kişilerin sahibi olduğu tahvil, bono, hisse senedi gibi menkul değerler portföy olarak tanımlanmaktadır. Piyasaların değişimiyle birlikte portföy kapsamında olan menkul değerlerden bazıların portföyden çıkarmak, bazılarını portföye eklemek gerekebilir. İşte piyasanın durumunu doğru şekilde tayin edip doğru hamleleri yaparak portföye herhangi bir menkul değerin eklenmesi ya da portföyden herhangi bir menkul değerin çıkarılmasına Portföy Yönetimi denilmektedir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Portföy Yönetimi nedir? SPK Kimlere İzin Veriyor?

Portföy yönetimi alanında uzman olan kişiler tarafından yapılmalıdır. Piyasaların, ekonomik değerlerin güncel bir şekilde takibinin ve analizinin yapılması gerektiğinden dolayı uzman kişiler haricinde yapılması uygun değildir. Portföyyönetimi hem Portföy yönetim şirketleri hem de bankalar tarafından yapılabilmektedir. Portföy yönetim şirketleri ve bankalar portföyün yönetiminin yapılması için yatırımcı olan kişiyle bir sözleşme düzenler ve işlemleri vekaleten yapar. Bunun yanında yatırımcı olan kişi dilerse Portföy yönetimini bir uzmandan yardım alarak kendisi de yapabilir. Portföy yönetimi yapılacak olan bir yatırım kuruluşu ise bu durumda “Kolektif Portföy Yöneticiliği“, yatırım kuruluşu haricinde ise bu durumda da “Bireysel Portföy Yöneticiliği” olarak adlandırılır.

Portföy yönetimi için seçilecek menkullerde dikkate alınacak faktörler:

Portföy yönetimi için yazının başında da bahsettiğimiz üzere belli menkul değerlerin seçilmesi gerekecektir. Ekonomik duruma göre de portföyden bazı menkul değerler çıkarılırken, bazı menkul değerlerde portföye eklenecektir. Bu menkul değerlerin seçiminde  menkul değerin taşıdığı risk, getiri, randıman ve değer artışı belirleyici faktörlerdir.

Göz Atabilirsiniz;

Portföy Yönetimi Nasıl Yapılmalı ?

Yukarıda bahsettiğimiz faktörlerin  en azından 1-2 tanesini dikkate alarak doğru menkul değerler seçilmelidir.

Yatırımcı olan kişi riski fazla ve getirisi  fazla olan bir yöntem seçebileceği gibi riski az ve getirisi az olan bir yöntemde seçebilir. Böyle bir durumda Portföy yöneticisi menkullerin borsadaki hareketlerini, menkullerin ait olduğu şirketin durumlarını detaylıca inceleyerek yatırımcı için doğru portföyü oluşturun.

Portföyün oluşturulmasından sonra Portföyyönetimi güncel olarak ekonomik verileri detaylıca inceleyerek, analiz eder. Yatırımcının talimat vermesiyle birlikte de gerekli menkul değerleri alırken, gereksiz menkul değerleri de satar.

Portföy yönetimini banka ya da portföy yönetim şirketi yapmıyorsa bu durumda kişi kendi portföyünü kendi yönetiyordur. Bu durumda Yatırım danışmanı olan kişiler yatırımcıya destek sağlıyor. Yatırımcı eğer bu işlerde uzman olmayan biriyse tek başına Portföyyönetimi yapması neredeyse imkansızdır. Bundan dolayı belirli bir ücret karşılığında yatırım uzmanlarından destek alması gerekecektir. Yatırım danışmanı Portföy yöneticisinden farklı olarak Portföyyönetimi yapmaz, ama yatırımcıyı doğru şekilde yönlendirerek portföyden kazanç elde etmesini sağlar.

Portföyyönetimi konusunda detaylı bilginiz yoksa ve yatırım danışmanıyla da uğraşmak istemiyorsanız bu durumda Portföy yönetim şirketlerine ya da bankalara sözleşme imzalayarak vekalet vermek en doğru karar olacaktır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Vekâlet Çeşitleri Nelerdir?

Güncelleme: 24.08.2019

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz