Pasaport Ne Kadar Sürede Çıkar? Pasaport Çeşitleri?

Pasaport ne kadar sürede çıkar?
Pasaport ne kadar sürede çıkar?

Pasaport başvurusu eskisi gibi sadece emniyet müdürlüklerinde yapılmamaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte pasaport başvurusu İnternet üzerinden www.epasaport.egm.gov.tr adresinden yapılabilmektedir.Pasaport süresi böylece çok kısa zamanda sonuçlanmaktadır. Başvuru işlemi sırasında karşınıza dört seçenek çıkmakta.

  1. Yeni Başvuru
  2. Başvurum var
  3. Başvurumu yaptım
  4. Başvuru hakkında genel bilgi istiyorum.

Bu seçeneklerden birisi ile işleminizi rahatlık ile yapabilirsiniz.

Pasaport Çıkarma Süresi Ne Kadar?

Yurt içerisinde yapılan başvurularda ortalama pasaport onaylanma süresi 5 ile 7 gün süresinde, postaneler tarafından adresinize gönderilmektedir. Yurt dışı pasaport başvuruları ortalama 7 ile 10 gün arasında onaylanmaktadır. Acil pasaport başvurusu ortalama 2 gün içerisinde sonuç alınmaktadır.

Bordo Pasaport

Diğer adıyla umuma mahsus pasaport; sizin çıkartmanız gereken, bireysel, vize gerektiren ve Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC vatandaşlarının alabildiği bir pasaporttur. 6 aydan 10 seneye kadar uzun süreli pasaport çıkabiliyorsunuz.

Göz Atabilirsiniz,

Yeşil Pasaport

Diğer adıyla hususi pasaport çoğu kişinin hayalidir. Çünkü bu pasaporta, Türkiye Büyük Millet Meclisi eski üyeleri, eski bakanlar, birinci, ikinci, üçüncü derece devlet memuru, kamu görevlisi ve bu görevlere sahip birinin eşi ya da çocuğu iseniz sahip olabiliyorsunuz ve çoğu ülke için vize almanız gerekmiyor. Çocuklar için ise bu 25 yaşına kadar geçerlidir.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Yeşil Pasaport Ücreti Ne Kadar?

Gri Pasaport

Diğer adıyla hizmet pasaportu hükümet, hususi idare ve belediye tarafından yurtdışında görevlendirilen çalışanlara veya bu görevlere sahip birinin eşi ya da çocuğu iseniz sahip olabiliyorsunuz ve çoğu ülke için vize almanız gerekmiyor. Çocuklar için ise bu 25 yaşına kadar geçerlidir.

Siyah Pasaport

Diğer adıyla diplomatik pasaport konsoloslara, dışişleri bakanlarına, TBMM üyelerine, bakanlara, Yargıtay ve Danıştay görevlerine mensup olanlara, yüksek kademeli askeri çalışanlarına (orgeneral, oramiral), cumhurbaşkanlarına (eski ve yeni), bakanlara (eski ve yeni), diyanet işleri bakanına, cumhurbaşkanlığı genel sekreterine, ateşelere ve devlet kurumlarında yüksek kademede bulunan çalışanlara verilmektedir. Eşi ya da çocuğu iseniz sahip olabiliyorsunuz ve çoğu ülke için vize almanız gerekmiyor. Çocuklar için ise bu 25 yaşına kadar geçerlidir.

Pasaport Nasıl Çıkarılır?

Pasaport harç ve defter ödemelerinin yapılması ve bu ödemelerin yapıldığını gösteren banka dekontunun yanınızda olması germektedir. Bu işlemleri birçok bankadan yapabiliyorsunuz. Her iki dekontta da mutlaka  -Tahsil Edilmiştir- kaşesinin olması ve tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir. Yeşil, gri ve siyah pasaport için harç bedeli ödenmemektedir. 25 yaşın altındaki öğrencilere harç bedeli alınmadan Umumi Pasaport verilmesi 10 Şubat 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandı ve yürürlüğe girdi. Harç ödemeden bordo pasaport alınabiliyor. Ancak defter bedelini ödemeleri gerekiyor. https://randevu.nvi.gov.tr/#/nvi/anasayfa adresinden randevu saati almanız ve o gün tam saatinde orada olmanız gerekmektedir.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Pasaport Harcı Ne Kadar?

İstenen Belgeler

Nüfus cüzdanınızın aslı,

2 adet biometrik fotoğrafınız,

Varsa eski pasaportlarınız.

Öğrenci pasaportu için ise öğrenci belgelerini yanlarında bulundurmalı. Eğer pasaport başvurusu reşit olmayan ya da engelli bir birey için yapılıyorsa muvaffaketname gerekir. Parmak iziniz alınacaktır.

Yeşil pasaport için ise: matbu talep formu veya mühürlü belge aslı gereklidir. Çalışanlar, çalıştıkları kurumun yetkili amiri tarafından onaylanmış matbu talep formunu teslim etmelidir. Kesinlikle başvuru yapacak kişi orda olmalıdır, başkasının başvuru yapması kabul edilmez. 18 yaşından küçükler ise velileri ile gitmelidir. Velilerinin yanında da muhakkak kimlikleri bulunmalıdır.

Pasaport Ücretleri

Pasaport defter ücreti:108 TL

6 aylık: 137,40 TL

1 senelik: 200,8 TL

2 senelik: 327,8 TL

3 senelik: 465,50 TL

4-10 senelik: 656 TL.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz