Para Biriktirmek için Kamyonette Yaşamak

Para biriktirmek ve bu biriktirilen parayla bir şeyler elde etmek hemen hemen herkesin istediği bir şeydir. Para biriktirmek için değişik yollar deneyenleri duymuşsunuz. Bu yazımızda da para biriktirmek için kamyonette yaşayan birinden bahsedeceğiz. Evet yanlış duymadınız para biriktirmek için kamyonette yaşamını idame ettiren bir insandan bahsedeceğiz…

Bir Google çalışanı olan Brandon yazılım mühendisliği mesleğini icra ettirmektedir. Google’a iş başvurusunda bulunan Brandon başvurunun olumlu sonuçlanmasıyla birlikte San Francisco’ya çalışmak üzere çağrılır. ABD’nin Massachusetts eyaletinde oturan Brandon elbette bu teklifi değerlendirip Google’da çalışmak için San Frasncisco’ya taşınır. Yaşamak için San Francisco’da kiralık daire arayan yazılım mühendisi burada ev kiralamanın çok fahiş rakamlara mal olduğunu gözlemler. İşte bu gözlem sonrasında kendi işini görecek bir karavan tipli kamyonet aramaya koyulur. 23 yaşındaki yazılım mühendisi sonunda kafasına uygun 125 metrekarelik yaşama alanı olan bir kamyonet bulur ve 9-10 bin dolar gibi bir rakama bu kamyoneti satın alır. Bu kamyonet artık bir yaşam alanı olmuş olur.

Yazılım mühendisi olan Brandon Google’dan kazandığı paranın sadece %10 gibi bir kısmını gider olarak harcamakta ve %90’lık kısmını biriktirmektedir. Elektrik ihtiyacını çalıştığı ofisten karşılamaktadır. Yani laptop ve telefonunu her gün çalıştığı ofisinde doldurmakta ve almış olduğu kamyonete sadece yatmak için gittiğini belirtmektedir. Yani kamyonet içinde elektrik ihtiyacı bulunmamaktadır. Kamyonetin tek masrafı ise ödenmesi gereken vergileridir ki bu da çok yüksek rakamlar tutmamaktadır.

Şüphesiz ki Google çalışılabilecek en büyük firmalardan birisidir. Bir çok insan için ulaşması güç bir hedeftir. Google’ın personeline spor salonu vb. sosyal olanakları sağlamaktadır. Brandon gün içerisinde çalışırken öğle yemeğini şirkette yemekte ve banyo ihtiyacını da Google’ın spor salonunun banyosunda halledebilmektedir.

Brandon öğrencilik döneminde kredi kullanmış ve bu sebepten dolayı da 22Bin dolar civarında bir ödeme yapması gerekmektedir. Google’da çalışarak bu borcun %60’ını almış olduğu 4 aylık maaşla ödemeyebilmiş. Kazandığı parayı San Francisco’da ev kirasına vermektense kendine bu şekilde bir yol bularak para biriktirmeyi başaran Brandon’ın yolunda dilerseniz siz de gidebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir