Otomatik Ödeme Talimatı Nedir? Nasıl Verilir ?

otomatik-odeme-talimati-nedir
otomatik-odeme-talimati-nedir

Artık neredeyse her şey otomatikleşti. Bankacılık sektörü de bu otomatik durumundan elbette nasibini aldı. Şubeye gitmenize ya da fatura ödeme merkezlerine gitmenize gerek kalmaksızın bankanız aracılığıyla faturalarınızı. Otomatik ödeme talimatı vererek ödeyebilirsiniz. Kısaca şubeye gitmenize gerek kalmadan, evinizden çıkmadan yapabileceğiniz fatura ödeme düşüncesine sahipseniz bu yazı bunun nasıl yapılacağı konusunda size yardımcı olacaktır.

Otomatik ödeme talimatı vermek ne demek?

Herhangi bankada hesabınız bulunuyorsa bankaya vereceğini talimatla sizin tarafınızdan tanımlanan faturaların günü gelince otomatik olarak ödenmesi hizmetine otomatik ödeme talimatı denir. Otomatik ödeme talimatını verdiğiniz faturaları isterseniz kredili mevduat hesabından, isterseniz kredi kartınız, isterseniz de vadesiz hesabınızdan ödeyebilirsiniz. Otomatiködeme talimatı vermek kimi noktalarda avantajlı olabilirken, kimi noktalarda da dezavantajlı olabilir. Siz de bu talimatı düşünüyorsanız öncelikle detaylı bir şekilde bu konuyu araştırmalı ondan sonra talimat verip vermeme konusunda son kanıya varmalısınız.

Göz atabilirsiniz: Otomatik Ödeme Talimatı Kampanyaları 2019

Otomatik ödeme talimatının avantajları

1. Bankaların birçoğu otomatik ödeme talimatı kampanyaları düzenleyip müşterilerinin kullanımına sunmaktadır. Siz de bu avantajları takip edip ihtiyacınıza göre ilgili bankadan otomatiködeme talimatı verip hem kampanyadan yararlanmış hem de faturalarınızı otomatik ödemiş olursunuz.

2. Bu talimat sayesinde faturalarınızı takip etmek zorunda kalmaz ve faturanın son ödeme tarihinin geçmesi gibi bir durum yaşamazsınız.

3. Bankaların birçoğu bu hizmet için ekstra ücret talep etmez. Üstüne bir de bu hizmeti kullanmanız için ödül ve puanlar verirler. Bu da size avantaj olarak döndüğü anlamına gelir.

Göz Atabilirsiniz;

Otomatik ödeme talimatının dezavantajları

1. Otomatik ödeme talimatının dezavantajlarından birisi eğer ola ki yanlış bir fatura tutarı tarafınıza yansıtıldı ve itiraz etme hakkınız varken hesabınızdan bu tutarın kesilmesiyle yaşanacak bir senaryodur. Her zaman olmasa da kimi zaman yanlış faturalandırma gibi bir durum söz konusu olabilir. bundan dolayı otomatik ödeme talimatını verseniz bile faturalarınız geldikçe incelemenizde fayda var.

2. Kimi bankalar otomatik ödeme talimatını kredi kartınızdan ödemeyi talep ettiğiniz durumda sizden komisyon alır. Bu komisyonun önüne geçmek için ya bankaların otomatik ödeme talimatının kampanyalarını takip etmeli ya da kredi kartı yerine vadesiz hesabınızı kullanmalısınız.

Otomatik ödeme talimatı nasıl verilir?

Otomatik ödeme talimatını vermek için çoğu banka için 3 seçeneğiniz bulunmaktadır. Bunlar bankanın şubeleri, telefon bankacılığı ve internet bankacılığıdır.

Otomatik ödeme talimatı nasıl iptal edilir?

Otomatik ödemetalimatı vermek için kullandığınız kanallar olan telefon şubesi, bankaların şubeleri ve internet şubesinden iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Banka bu işten para kazandığından dolayı işlemini iptal etmek istemeyebilir, dahası iptal için tarafınıza ekstra masraf çıkarabilir. Böyle bir durumda hakkınızı aramalı ve hiçbir masrafı ödememelisiniz. Çünkü bu şekilde bir masraf yasal değildir. Eğer otomatik ödeme kampanyalarından kullanarak talimat verdiyseniz iptal durumunda bu kampanyadan kazandıklarınız şartları sağlamadığınız için geri alınacaktır.

Otomatik Ödeme Talimatı Neden Ücretsizdir ? 

Bilindiği üzere bankalar parayla para kazanan kuruluşlardır. Otomatik fatura ödeme talimatı sayesinde de sizin paranız üzerinden para kazanırlar. Mesela ayın 5’inde elektrik faturasının son günü. Sizin cebinizde paranız olduğu durumda genelde bu son güne kadar beklemeden bu parayı ödeyip borcunuzu kapatmak istersiniz, ancak banka bunu yapmaz. Son gününe kadar parayı kullanır ki para kazanabilsin. Bu tabi ki 1 kişiyle olabilecek bir şey değil. Sizin gibi 10-15 bin kişi için aynı durum oluştuğunda ciddi bir para olmaya başlar.

Kredi kartından otomatiködeme talimatı vermeniz durumunda bankadan bankaya farklılık gösteren komisyon ücretleri alınabilir. Talimat vermeden önce bunu araştırmalı ve ona göre karar vermelisiniz.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

  1. https://www.kredivepara.com/qnb-finansbank-kredi-karti-iptal-etme/
  2. https://www.kredivepara.com/sgk-is-yeri-borc-sorgulama/
  3. https://www.kredivepara.com/ing-bank-kredi-karti-limit-arttirma-yukseltme-nasil-yapilir/
  4. https://www.kredivepara.com/akbank-kredi-karti-iptal-etme/
  5. https://www.kredivepara.com/halkbank-aninda-kredi-basvurusu-onayli/

Güncelleme: 23.08.2019

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz