Oto Yıkamacı Açmak İçin Neler Yapılmalı ?

Oto Yıkamacı Açmak İçin Neler Yapılmalı
Oto Yıkamacı Açmak İçin Neler Yapılmalı

Oto Yıkamacı Açmak için Yatırım Yapacaklara Yol Haritası

Türkiye otomobil piyasası hızla gelişmekte, şu anda aktif olarak kişilerin elindeki binek araç sayısı 22 milyon gibi bir rakama yaklaşmıştır ve bu araçların 11 milyonu da binek otomobil kategorisine girmektedir. Piyasaya baktığımızda, oto yıkamacı işinde oldukça iştah abartan rakamlar vardır, girişimciler için bu sektöre adım atmaları doğru bir tercih olacaktır. Sizlerde oto yıkamacı açmak için gerekli araştırmayı yaptıktan sonra istediğiniz payı alabilir misiniz, piyasa koşullarında bu mümkün müdür, bunlara bir bakalım.

Göz atmanızda fayda var: İşyeri Açmak için Yapılması Gerekenler

İşi yapacak kişilerin işe nasıl devam edeceklerine karar vermeleri gerekir. Bayilik alarak mı devam edecekler, yoksa kendi markaları üzerinden mi devam edecekler. Bayilik için ayrı bir masraf daha ödemeniz gerekecektir, bunu da göz önünde bulundurmanız gerekir. Ben bu işi bayiler aracılığıyla sürdüreceğim diyenlerdenseniz (Carwax, Car Wash ve benzeri oto yıkama bayilik veren firmalarla), iletişime geçmeniz gerekecektir. Girişimciler, bayilik veren firmalarla görüşerek kendi bütçelerine en uygun olan firmayla çalışmaya başlayabilirler.

Kendi oto yıkamacı yerlerini açmak isteyen girişimcilere, daha önce oto yıkama işini yapanlardan iş ile ilgili ipuçlarını ve tavsiyelerini dinlemelerini tavsiye ediyoruz. Bu işe yalnız giriyorsunuz ama diğer girişimcilerin fikirlerini de almanız da fayda olacaktır. Siz çevrenizde olan bu işi bilmeyenlerden fikir almaktansa, işin uzmanlarına başvurmanız daha doğru bir karar olur.

Şu soruların yanıtlanmasında da fayda olacaktır, oto yıkamacı açmak isteyen girişimciler için; Oto yıkamacılık işinde kâr elde etmek mümkün mü? (gider kalemleri hangileri ve kazanç elde etmek için yapılması gerekenler neler), Oto yıkamacılar hangi kuruluşlardan izin alarak işletme faaliyetlerine geçiyor? (çalışma ve işletme ruhsatlarını edinebileceğiniz kuruluşlar hangileri), Oto yıkama işinde kullanacağınız dükkanın yeri, o iş için uygun yerde mi ve dizaynı nasıl olmalı? Pazarlamasına ve reklam kampanyalarına ne kadar bütçe ayıracaksınız? Müşteriler sizlere nasıl ulaşacaklar? Oto yıkamacı da çalıştıracak elemanları nasıl bulacaksanız ve çalıştırmanız için gereken koşullar nelerdir?

Göz Atabilirsiniz;

Oto Yıkama İşinde Diğer Ayrıntılar Neler?

Yukarıda yazılan sorular ışığında bir çalışma yapılmalı ve karar verme süreci buna göre şekillendirilmeli. Gerekli çevre koşullarını (dükkanın konumu, potansiyel müşterilere kolay ulaşabilme ve benzeri şeyleri göz önüne almalısınız), düşünerek hareket etmekte fayda olacaktır.

Oto Yıkamacı Açma Maliyeti Ne kadar?

Yine burada oto yıkamacının bulunduğu adresin, kalabalık bir caddedeyse ona göre bir kira bedeli ortaya çıkacaktır, araç yoğunluğuna yakın olması, yaya trafiğine yakınlığı, açacağınız işletmenin büyüklüğüne ve dekorasyon masraflarını da göz önüne almanız gerekir. Günümüz piyasasında oto yıkamacı açmanız için gereken miktarsa 50 bin TL gibi olabilir, yine işletmenin büyüklüğüne göre miktar 150 bin TL ila 250 bin TL gibi bir rakama çıkabilir. Oto yıkamacı malzemeleri çeşitlilik gösterir. Oto yıkama makinası 500TL ile 35bin TL gibi rakamlar arasında değişmektedir. Oto yıkama süpürgesi , oto yıkama fırçası , oto yıkama süngeri , oto yıkama köpüğü bunlarda kalite kalite değişmekle birlikte maliyeti artırıp azaltmak sizin elinizde.

İlginizi çekebilir: Esnafa Faizsiz Kredi Veren Bankalar

İş Yeri Seçiminin Önemi?

Oto yıkamacı açacağınız adresi uygun bir yerde yapmalısınız. Oto yıkamacının ulaşım şartlarını, yerini, fiziksel şartlarını sağlayabilmeniz önemlidir ve büyüklüğüne göre ödeyeceğiniz kira bedelinin de artacağını göz önünde tutmanızda fayda olacaktır. Gider kalemlerinize bakalım, nelerdir; Personel giderleriniz, kira gideriniz, kullanacağınız malzemeler (deterjanlar, kurutma makinesi, süpürgeler ve diğer benzeri gereçler), ekipmanlar için yıpranma maliyetlerini de göz önünde tutarak, bir işletme maliyetinizi ortaya çıkarabilirsiniz.

Burada en önemli gideriniz, kira bedeliniz olacaktır. O yüzden, oto yıkamacı açacağınız lokasyonu belirlemeniz de büyük bir fayda olacaktır. Yine işletme için ödenmek zorunda olduğunuz depozito, emlakçıya ödenecek komisyon tutarınız, işletmenizin girdi kalemlerinde yerini alacaktır.

Oto Yıkama İçin Şartlar Hangileridir?

Burada önemli olan; çalışma ve işletme ruhsatınızı edinebilmenizdir. Seçilen yer itibarıyla, iskanının tamam ve kat mülkiyeti şartlarının sağlanması gerekir. Yine ruhsat için, belediyelerin yolunu tutmanız gerekir ve bu kolay bir şeydir. Dükkanın bulunduğu alan, çevreye uygunsa ruhsat almakta zorlanmazsınız.

Kâr Getiren Bir İş Kolu mudur?

Kâr için söylenecek birçok şey vardır, etkileyen etmenler bulunabilir. Bunlardan bir kaçı şöyledir; Kiraya ödeyeceğiniz miktar, personel maaş ve diğer giderleri, kullandığınız malzemenin kalitesi ve ekipmanlarınız ve tabii ki reklam maliyetlerini de gider kalemleri arasında sayabiliriz. Gelirinizin yükselmesi için, reklam ve pazarlamaya gereken önemi vermeniz gerekir. Oto yıkamacılar için, bulundukları caddede sadece kendilerinin bulunması gibi ve diğer özelliklere dikkat etmeleri de kârlılık açısından önemlidir. Müşteri memnuniyetine gereken hassasiyeti göstermeleri gerekir ki, müşteri tekrar sizin oto yıkamanızı tercih etsin, bu da kârlılığı etkileyen etmenlerdendir.

Göz atabilirsiniz: İş Kurmak için Kredi Veren Bankalar 2019

Karlılığı Arttırmada Birkaç not..

Çalıştırdığınız personelin güler yüzlü olması, müşterilerinizin memnuniyeti açısından önemli olacaktır. Müşterilerin isteklerine ve taleplerine gerekli hassasiyeti gösteriyor olmalılar. Müşterilerinizi aldatmaya yönelik fiyatlardan ve bu tür davranışlardan kaçınmalısınız, müşteri aldığı hizmetin karşılığından fazlasını verdiğini düşünmemelidir. Bu işletmeniz için kötü bir reklam olacaktır. Yine müşteriler için beklemeleri için uygun alanlar tesis etmelisiniz, onların sıkılmadan bekleyecekleri ortamları hazır etmelisiniz. Yine müşterinin evinden arabasını alıp, götürecek bir vale hizmetinizin olması da müşteri memnuniyeti açısından önemlidir. Çeşitli indirimlerle ve promosyonlarla müşterileri kendi oto yıkamacınıza çekebilmelisiniz.

Oto yıkama işini ehliyle yapan girişimciler için kârlılık oranı yüksek olacaktır. İşe yatırım yapacak olan girişimcilere şimdiden başarılar ve bol kazançlar diliyoruz.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz