Online Pazaryeri Sitelerinde Satıcı Olmak Karlı mı?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Dünyada ve ülkemizde günden güne gelişen internetten satış yapma sistemleri, çok sayıda insana tüm ürünlerinizi hızlı bir şekilde pazarlama imkânı sunan geniş bir ağa sahiptir. Büyük, küçük ya da orta ölçekli tüm işletmeler geniş kitlelere ulaşmak için online ağ üzerindeki gelişimi takip ederek kendi web siteleri üzerinden veya online pazaryeri modelini tercih ederek satışlarını artırmaya çalışıyor. Tabii ki bu trendin yükselmesi ile birlikte “İnternette satış yapmak istiyorum, e-ticaret yapmanın yolları nelerdir, online pazaryeri sitelerinde satıcı olmak karlı mı?” gibi birçok soru daha da fazla merak ediliyor. Her sektörün dijitalleştiği ve geliştiği bu çağda siz de trendi yakalamak ve satışlarınızı artırmak için bu yola çıkmak istiyorsanız merak ettiklerinizin cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Online Pazaryeri (MarketPlace) Nedir?

Günden güne artan internet kullanımı ve online sistemler dünyanın dijitalleşmesi adına büyük adımlar atıyor. Adına “Dijital dönem” diyebileceğimiz bu çağ, fiziksel olarak yapılan birçok işi artık online olarak gerçekleştirme imkanı tanıyor. Ticaretle uğraşan, ürünlerini müşterilerine en hızlı ve güvenilir şekilde ulaştırmaya çalışan işletmelerde bu değişime ayak uydurarak fiziki mağazalarının yanına online mağazalar eklemeye başladı. Online pazaryeri, marketplace veya çevrimiçi pazaryeri olarak adlandırılan bu sistem, aslında alıcılar ve satıcılar arasındaki ticareti kolaylaştırmaya yönelik bir iş modelidir. Sistemin temelinde çok farklı sektörlerdeki üçüncü taraf satıcıların çok sayıda alıcıya farklı ürün ve hizmet çeşitliliği sunması yer alır.

  • İnternetten online satış yapma ya da bilinen adıyla e-ticaret, yeni başlayan firmalar için basit görünse de aslında zordur. Bu nedenle pazaryerleri aracılığıyla online satışa başlamak size deneyim kazandırır.
  • Online pazaryerleri üzerinden satış yaptıkça ürün listeleme, ürün pazarlama, iade yönetimi, stok kontrolü, lojistik gibi konuların nasıl işlediğini yaşayarak öğrenirsiniz. Ayrıca tüm bu süreçler için size yardımcı olan ve yaşadığınız sorunlarda destek sunan bir partner ile çalışmak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.
  • İnternetten online satış yapmak için bir e-ticaret sitenizin olması gerekir. Fakat pazar yerlerini tercih ederek site kurulumu gibi gider kalemleri olmadan kolayca satış yapabilirsiniz. Bu durum ayrıca teknik olarak bilmediğiniz konularla uğraşmadan size işe hızlıca başlama fırsatı sunar.
  • Online pazaryeri imkanı sunan platformların hitap ettiği müşteri kitlesi kendi kuracağınız bir e-ticaret sitesinden çok fazladır. Bu tarz pazar yerlerini her gün milyonlarca kullanıcı ziyaret eder. Bu ziyaretçiler aynı zamanda sizin de kitleniz olacaktır.
  • Kargo ve lojistik sorunları ile uğraşmanıza gerek olmadığı için farklı kentler hatta farklı ülkelere ürün satma imkanı sağlar.
  • Müşteri kitlesi oldukça büyük olan online satış siteleri, marka bilinirliği sağlamak için oldukça avantajlı bir kanaldır. Ürünlerinizi çok sayıda insana ulaştırarak markanızın tanınır hale gelmesine katkıda bulunur.
  • Pazaryerleri tarafından sunulan farklı dijital pazarlama yöntemlerini kullanarak düşük maliyetlerle büyük kitlelere ulaşabilirsiniz.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Dul Aylığı Nasıl Alınır? (Şartları ve Belgeleri)

Satıcılar ve alıcılar için oldukça avantajlı olan bu sistem sunduğu avantajlarla oldukça karlı bir iş modeli olarak öne çıkar. Ücretsiz mağaza açma imkanı sunan ÇiçekSepeti, Trendyol, Hepsiburada, N11 gibi yerel firmaların pazaryerleri ile Amazon, Etsy, eBay gibi global pazar yerlerine kayıt olarak siz de hemen satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Online Pazaryeri Sitelerinde Karlılık Nasıl Artırılır?

Online pazaryeri avantajları ve size katacaklarını anlattık. Pazar yerlerinin avantajları dışında dikkat edilmesi gereken bazı dezavantaj denilebilecek noktaları da mevcuttur. Komisyon ücreti alarak çalışan online pazaryerleri, satışlarınız üzerinden belli bir ücret kesintisi yapar. Kitle çok geniş olduğundan rekabet oldukça yüksektir. Ayrıca uyulması gereken bazı kurallar bulunur. Bu kurallar genellikle kargo teslimat süreleri, müşteri yorumlarının dikkate alınması, mağaza puanının belli bir seviyede olması gibi maddelerden oluşur. Kurallara uyarak ve aşağıda sıralayacağımız bazı noktalara dikkat ederek online pazar yerinde karlılık oranınızı artırabilirsiniz.

  • Online pazaryerinde listelediğiniz ürünlerin açıklamaları net ve bilgilendirici biçimde olmalıdır. Ürün ile ilgili her detay hap bilgi olacak şekilde verilmelidir. Örneğin; bir etek satıyorsanız hangi tür kumaştan üretildiği, beden bilgileri, renk çeşitliliği, yıkama talimatları gibi bilgilerin bulunması gerekir. Müşterilerin kafasında oluşacak soru işaretleri ne kadar giderilirse iade oranı o kadar aşağı düşecek ve mağaza puanınız yukarı çıkacaktır.
  • Diğer dikkat edilmesi gereken konu ürünün fotoğrafları ve varsa videolarıdır. Online olarak internetten satış yapmanın ilk kuralı ürünün kaliteli fotoğrafı olmasıdır. Müşteri ürünü bu fotoğraflar üzerinden görüp seçim yapacaktır. Pazaryerleri farklı gereklilikler istese de temelde yüksek çözünürlüklü fotoğraflar gerekir.
  • Online pazaryerleri müşterilere aldıkları ürünlere yorum yapma ve puan verme imkanı sunar. Bu nedenle müşteri yorumlarına ve puanlamalarına dikkat etmek gerekir. Ürünün ne kadar sürede kargoya verildiği, müşteriye ne kadar sürede ulaştığı, siparişin tam olarak görseldeki gibi olması, paketleme gibi hususlar yorumları etkiler. Bu aşamaları iyi yönetmeniz puanınızı artıracak ve olumlu yorumlar yeni gelen kullanıcıların ürünlerinizi tercih etmesini sağlayacaktır.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvuru Formu

Birçok avantaj sunan online pazaryeri siteleri, internetten satış yapmak isteyenler için oldukça avantajlı ve kullanışlıdır. Siz de modelin gerekliliklerini yerine getirerek geniş bir müşteri kitlesine ulaşabilir, ürünlerinizin satışını artırabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz