Ön Onaylı Kredi Nedir? Nasıl Alınır ve Kullanılır?

Ön onaylı kredi ne demektir
Ön onaylı kredi ne demektir

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Anında kredi, cep kredi, hızlı kredi, kredi kolay, dokunmatik kredi ve buna benzer birçok marka ve isimle oldukça hızlı kredi başvuru yapılabileceğini dair SMS’ler ve TV reklamlarıyla karşılaşmışsınızdır. Bunlardan biri ise ön onaylı kredi reklamları diyebiliriz. Bankalar kredi konusunda birbiriyle rekabet etmek adına bu tarz kampanyalar yapmakta ve bunların reklamını da fazlasıyla yapmaktadır. Piyasada bunca kredi ürünü varken zaman zaman da bu ürünler birbirleriyle karıştırılmakta ve anlam kargaşası oluşmaktadır. Bankalar da bu kredilerin yanlış anlaşılması konusunda etkili olmuştur. İşte kargaşayı ortadan kaldırmak ve neyin ne olduğunu iyi idrak etmek lazım.

Buradan Kredi Hesaplama Aracı | Güncel ve Uygun Faiz Oranları Sayfamıza Giderek En Uygun Kediyi Bulabilirsiniz.

Ön onaylı kredi nedir?

Piyasada adı sıkça anılan cep kredi, kredi kolay, 5 dakikada kredi, anında kredi adı altında kampanyayı yapan bankayla özdeşleşen krediler ön onaylı kredi başvuruları olarak ifade edilmektedir. Ön onaylı olan kredilere SMS, telefon bankacılığı, internet, ATM  ve interaktif sesli yanıt üzerinden başvurulabilmektedir. Bankalar tarafından bu kanallar aracılığıyla toplanan kredi talepleri sonrasında talepte bulunan kişilerin evrakları teslim etmesiyle birlikte Banka şubeleri tarafından onaylanmış oluyor.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Babamın Evini Kredi İle Alabilir miyim?

Ön onaylı kredi başvurusu sonrasındaki süreç nasıl işler?

Ön onaylı kredi başvurunuz sonrası bankalar sizin bilgilerinizi alırlar ve bu bilgileri kendi veri tabanlarındaki, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası veri tabanındaki ve de KKB veri tabanındaki bilgilerle karşılaştırır. Burada bankaların bakacakları bilgiler gelir durumu, mevcut kredi riski ve kredi performansı gibi banka için karar aşamasında önem arz eden bilgilerdir. Başvurunuzu yaptıktan sonra bankanın kredi politikaları başvurunuz ve başvuru tutarını ile uyumluysa bu durumda genelde cep telefonu üzerinden çağrı ya da sms ile tarafınıza geri dönüş yapılır. Olumsuz dönüş yapılacaksa genelde sadece SMS ile bilgilendirme yapılırken, olumlu olduğu durumda da hem SMS hem de çağrı ile dönüş yapılır.

Ön onay almış olmak demek kesin kredi alınacağı anlamına gelmez!

Yapmış olduğunuz başvurunun ardından tarafınıza olumlu dönüş yapılmış olması, bankanın size kesin olarak krediyi vereceği anlamına gelmez. Burada bankalar teknolojiyi de kullanarak, bankalar arasında oluşan ortak veri tabanı sayesinde başvuru yapan kişilerin bilgilerine erişerek kredibilitesini öğreniyor ve kredi için uygun vasıflara sahip olduğunu onaylıyor. Aslı sorun burada! Bunları yaparken kredi çekmek isteyen insanlara kredi hazırmış gibi bir algı uyandırıyorlar, ama böyle bir durum söz konusu değil…

ön onaylı kredi nedir

Ön onaylı kredilerin neredeyse hepsi şube yetkisinde!

Kredi başvurusu yapan kişi krediyi almak üzere şubeye gittiğinde gerekli evrakları hazırlar, sözleşmeyi imzalayıp teslim eder. İşte tam olarak kredi değerlendirmesi bu süreçte yapılmaktadır. Anında ön onaylı kredi olarak adlandırılan kredilerde limitler ufak miktarlarda olduğundan dolayı, genelde kredinin verilip verilmeyeceği kararı şube yetkisinde oluyor. İşte bundan ötürü sorumluluk şubede olacağından dolayı daha sıkı bir değerlendirmeden geçiliyor ve ön onay alınmış olsa bile kredi almayı düşünen kişi kredi almaya uygun bulunmayabiliyor.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Evlilik Kredisi Veren Bankalar 2020

Göz atabilirsiniz: Anadolubank Konut Kredisi Başvurusu (Hızlı Onay)

İpucu:

Unutulmaması gereken şey, ön onaylı olarak adlandırılan kredilerde başvurunuz onay alsa dahi şubeye gidildiğinde onaylanmayabilir. Ön onaylı kredilerin gerçek krediye dönüşme ihtimali düşüktür. Bu reklamlarda oluşan algısı aksine bir durumdur. Bu nedenle ön onay alan krediye göre plan yapmayın. Ön onay aldıktan sonra bankaya giderek görüşmekte fayda bulunmaktadır. Herhangi bir olumsuzluk olma olasılığı yüksektir.

Güncelleme: 22.02.2019

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz