Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Araba, ev vb. şeylere sahip olmak için insanlar kredi kullanımına yönlenmektedir. Çünkü ciddi yüksek bir geliriniz yoksa kredi almadan herhangi bir mal sahibi olmanız oldukça zor. Kredi kullanan kişinin kredi borcunu tamamlamadan başına ölüm gelme ihtimali de elbette her zaman vardır. Hayatta her zaman her şey planlı bir şekilde gitmez. Birçok şey plansız bir şekilde insanın başına gelir. Kişinin kredi borcunu ödeyemeden ölmesi durumunda banka borcu siler mi? Kişinin borcunu ödemeden ölmesi durumunda kredi sigorta vb. şeylerden karşılanır mı yoksa ailesine mi kalır gibi sorular kişilerin akıllarını kurcalamaktadır. Bu yazı detaylı bir şekilde bu konulara değinecektir.

Kredi Borcu Olan Kişi Ölürse Borç Silinir mi?

Bu konuda yapılan istatistiklere göre kredi çeken kişilerin %8’i kredi borcunu kapatmadan ölmektedir. Elbette bankalarda bu gibi durumlarda oluşacak zararı önlemek adına çeşitli önlemler almakta, bir açıdan kendilerini güvence altına almaktadırlar. Burada alınacak önlemler kişinin ileri derece bir hastalığı olup olmadığı ya da yaşının ileri bir yaş olup olmadığına göre şekillenmektedir. Belli bir yaş sınırını şan kişiler için bankalar teminat şartı ister. Böyle bir durumda da kefil olan her kimse kredi borcu olan kişinin ölümü durumunda borç kefile devredilir. Yahut ölen kişi mallarını ipotek ettirdiyse bu mallara banka tarafından el konulur. Eğer kefilden de bu tutar tahsil edilemezse borcun varislere kalması durumu söz konusu olabilir. Bunun yanında bazı ölüm durumlarında borçların silinmesi de söz konusudur.

BUNA BAKTINIZ MI?  Kadın Girişimci Destek Kredisi Nedir?

Hayat sigortası ölüm durumunda krediyi karşılar mı?

Herhangi bir kredi çekerken sigortalı ya da sigortasız olmak üzere seçenekleriniz bulunur. Hayat sigortası olan krediler kendi içinde sözleşmeye göre belli olanakları sigortalıya sunar. Elbette ölüm durumunda belli şartlar sözleşmelerde yer aldığı şekilde değerlendirilir. Yani her ölüm sonrası sigorta kredi borcunu karşılamaz. Burada belirleyici faktör kişinin ölüm sebebidir. Kişinin intihar etmesi durumunda hayat sigortası yapan firma kalan kredi borcunu karşılamaz. Bu zaten sözleşmede yer alır. Kişinin beyin tümörü, kanser, lösemi gibi ölümcül bir hastalığı varsa yine bu kişiler teminatsız kredi kullanamaz. Böyle bir durumda olan kişiler ya mallarını ipotek ettirerek ya da kefil bularak kredi kullanabilirler. Hem banka hem de sigorta şirketleri ölümcül hastalığı olan birine kefil olmaz.

BUNA BAKTINIZ MI?  KOBİ Kredi şartları nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir