Kredi ve Para

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur? Geri Alınabilir mi?

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur

Yasal hakların korunması bağlamında yapılması gereken faaliyetlerden biri sağlık komisyonunun kişinin hastaneden alacağını bildirmesidir. Ancak, bu şart herhangi ölen kişinin kredi borcu ne olur bir kredi talebinde gerekli değildir. Bunun gelecekte istenen şartlar altında olup olmayacağı bilinmemektedir, ancak bu tür talepler şu anda alınmamaktadır.

Bunun kanser hastalarıyla ilgili olduğunu düşünüyorsanız, sorularınızı yanıtlamaya devam edelim. Bankalar, kredi talebinde bulunan kişilerin rahatsızlıklarını ve hayatlarını ne kadar süreceklerini bilmiyorlar. Doğal olarak, öğrenmeleri imkansızdı.

Bir kişi tedavi edilmeyen bir hastalık sırasında bir bankadan kredi çekebilir. Bu kredinin vadesinden ayrı olarak, hem uygunsuzluk hem de kanserden ölen kişinin kredi borcu çeşitli nedenlerle kredi ölebilir. Hayat sigortası, ölüm sebebinin kanser mi, kalp krizi mi yoksa trafik kazası mı olduğu belli bir noktadan sonra kredi borcunun ödenmesinde ilk adımdır.

Ölen Kişinin Kredi Borcu Silinir Mi?

Kredi kartı borcu ya da herhangi bir borcu ölüm nedeniyle mahsup edilmez, iptal edilemez, ölen kişi şahıs olarak kalır. Bir varis olarak, ölen kişinin kredi borcu silinir mi bu borcu üstlenebilir veya reddedebilirsiniz. Ancak, reddederseniz, yalnızca borcu değil, ölen kişinin mülkünü de reddetmelisiniz. Akrabanız ölürse yapmanız gereken ilk şey, ölen kişinin Sigorta Genel Müdürlüğünden sigorta yaptırıp yaptırmadığını bulmaktır.

Bu hepimize olur. Çok yoğun bir anda, telefonumuz çaldı ve telefonun diğer ucundaki ses bize bir şey söyledi ve farkında olmadan birkaç işlemi kabul ettik. Bu işlemlerden biri bir sigorta poliçesi olabilir. Bu nedenle, kişi herhangi bir ölen kişinin kredi borcu sigorta poliçesi satın aldıysa, ölen kişinin kredi kartı borcu ödenebilir. Sigorta poliçesinin bir kopyasını Sigorta Genel Müdürlüğünden veya doğrudan ilgili sigorta şirketinden isteyebilirsiniz. Avukat aracılığıyla yapman yararlı olabilir.

En azından kapsamı biliyorsun. Bazı poliçeler sadece kredi kartı limitleri veya ölüm durumunda 10 bin liralık tazminat şartları ile sınırlı olduğu için, örneğin, bazı hayat sigortası poliçeleri üst limitten daha yüksek olabilir. Ayrıca, özel sektörde çalışırken ölen insanlar için çalışan şirketler de hayat sigortası sağlayabilir. Bu sigorta kapsamı çok daha geniştir.

Bu tür bir sigorta varsa, ölen varis, kredi kartı borcunun ödenmesine ek olarak ek bir kısma sahip olabilir. Ölen kişi adına sigorta yapılmazsa, varis için 2 seçenek vardır:

1- Ölen kredi kartı borcunun ödenmesi.

2- Reddetme.

Kredi kartı borcu olan kişi ölürse, mirasçıları bankaya ödeyebilir veya tüm mirası reddederek borcunu ödemek zorunda kalmazlar. Mirası reddetmek istiyorsanız, 3 ay içinde bir ret beyanı sunmalısınız. Ek olarak, reddetmeniz koşulsuz olmalıdır.

Başka bir deyişle, mülkünüzü mirastan kaldıramaz ve borcunuzu kaldıramazsınız. Ek olarak, üç ayın aşıldığı durumlarda reddedilme yapılabilir. Reddedilme nedeniyle ölen insanlar boğulmalıdır.

Başka bir deyişle, ölen bir kişiye kayıtlı mülkü satabilseniz bile, borcu yerine getirebilmelisiniz. Reddetme yolunu seçmeden önce bir avukattan yardım almayı unutmayın.

Ölen Kişinin Kredi Borcunu Taksitlendirme

Tüketiciler tarafından kullanılan kredi kartı borcu ölüm durumunda haleflerine devredilir. Mirasçıların reddi devralmadığı sürece mirasçıların ölen kişinin kredi kartı borcunu ödemesi gerekir. Kredi kartlarında hayat sigortası uygulaması olmadığı için Banka, kredi kartı borç tahsilatını mirasçılardan sunmaktadır.

Bununla birlikte, bankacılık ürünün de kredi kartının risk sigorta gibisinden ürünün satın alınması durumunda, kredi kartı borcu belli bir ölen kişinin kredi kartı borcu taksitlendirme miktara kadar garanti altına alınmakta ve kredi kartı müşterisinin ölümü durumunda borç teminat politikası kapsamında ödenmektedir.

Bu olduğunda, varis bu kredi kartı borcunu ödemek zorundadır. Bununla birlikte, geri ödeme konusunda güçlük yaşayan mirasçılar durumunda, ölen kredi kartı borcu, mirasçıların yeniden yapılandırma veya yeni bir kredi kullanarak ödeyebilecekleri taksitlerle ödenebilir. Kredi kartı borcu ölümden sonra bilinmiyorsa, takip hesabına aktarılacaktır.

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu

Ölen kişinin kredi kartı borcu için bir hayat sigortası poliçesi alması durumunda, ölen kişinin kredi kartı borcu ne olur sigorta şirketi tarafından ödenir. Bu gibi durumlarda sigorta şirketi tarafından ödenecek tutar poliçede belirtilen teminat tutarıdır. Kredi kartı borcu ödemesi teminat tutarını aştığında kalan bakiye varsa varsa ölen kişinin akrabalarına aktarılır.

ölen kişinin kredi kartı borcu ne olur

Ölenlerin mirasçıları, borç durumunu sorgulamak için ölen kişinin ölüm belgesiyle birlikte banka şubesine gitmelidir. Ardından sigortanın bankaya belgelerle uygulanması gerekiyorsa hangi sigortanın olduğunu öğrenin.

Eğer mirasçılar bu borcu ödemek istemezlerse, reddedilen bir miras yaparak kredi kartı borcunu ödemekten kurtulabilirler.

Bir çekme özellikle çekmek istediğiniz miktar uzunsa, miktarın büyüklüğüne ve poliçe primine bakılmaksızın hayat sigortası yaptırmanızı öneririz. Çünkü bu durumda borcunuz mirasçı veya kefilinize miras olarak geçmeyecektir.

 Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Silinir Mi?

Miras devralacak kişi tarafından yapılması gereken, bankadaki bankanın durumunu bir kredi kartı veya kredi kartı kullanarak ve sigorta yaptırıp yaptırmadığına bakmaktır ki Ölen kişinin kredi kartı borcu silinir mi genellikle silinmez. Bununla birlikte, bir sigorta poliçesi varsa ve sigorta poliçesindeki şartlar yerine getirilmişse, borç sigorta şirketinden tahsil edilir.

Olağanüstü bir durum da var. Bankalar her zaman ölüm durumunda borç toplamaya çalışmazlar. Özellikle doğal afetler ve sosyal açıdan hassas projeler gibi durumlarda, vefat eden kişinin kredisinin kesilip ödenmemesi halinde banka değerlendirilir. Bu durumda, Banka borcu ertelemeye veya borcu iptal etmeye karar verebilir.

Ölen Kişinin Hayat Sigortası Ne Olur?

Hayat sigortası, borçlu ölürse banka varislerinin ve borç alanların mağdur olmalarını önlemek için tasarlanmış bir sigortadır. Konut kredisi, taşıt kredisi veya genel amaçlı krediler alınırken yapılan hayat sigortası nedeniyle ölüm durumunda, tüm borçlar sigorta şirketi tarafından ödenmekte ve ölen kişinin mirasçılarına borç ödenmemektedir.

Ölüme ek olarak, poliçeye dahil edilmesi durumunda sakatlık ve sakatlık halinde bankaya hayat sigortası ödenir.

Bir bankadan borç aldığınızda, banka sizden hayat sigortası isteyebilir. Bu sigortayı bankanın sözleşmeli olduğu bir sigorta şirketinden ölen kişinin hayat sigortası alabilir veya başka bir sigorta şirketinden alabilirsiniz. Hayat sigortasının zorunlu olmadığını lütfen unutmayın.

Göz Atabilirsiniz:  Hayat Sigortasız Kredi Alınır mı?

Hayat sigortası sahibi beklenmedik bir nedenden dolayı ölürse sigorta şirketi bankaya ödeme yapar. Krediyi kullanan kişi, hayat sigortası zamanında mevcut bir hastalıktaysa, ve bu hastalığı da poliçe üzerinde belirtilme yapılmamışsa, ölüm durumunda ödeme ile ilgili bir sorun olabilir. Bir poliçe hazırlanırken hastalık belirtilmezse, ancak sigorta şirketi hastalığın kişinin içinde bulunduğunu tespit etmez.

Krediyi kullanan kişinin ölüme neden olabilecek bir hastalığı varsa, politika hazırlık sırasında bunu belirtmelidir. Mevcut hastalıklar sigorta primlerini artırabilse de, bu yüksek bir miktar değildir.

Ölen Kişinin Kredi Borcu Yargıtay Kararı

Yargıtay’dan ölen tanıdıkların borçlarını ödemek zorunda olanlar, karardan iyi haber. Bankalar artık hayatlarını kaybeden müşterilerin ölen kişinin kredi borcu yargıtay kararı mirasçılarından ve kefillerinden borç alamazlar. Bankalardan kredi alan tanıdıklarını garanti eden vatandaşlar Yargıtay’dan iyi haber. Bankalar, artık kredilerini geri çeken ve hayatlarını kaybeden müşterinin mirasçısından veya kefilinden borç toplayamamaktadır. Yargıtay 13. Sivil Dairesi’nin kararı, tanıdıkların borçlarını ödemek zorunda olanlar için iyi bir haber. Karar, 10 yıl öncesine kadar bankanın aynı kurbanı olan herkesin paralarını geri almasına izin verecek.

Güncelleme : 17.08.2019


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.