Öğrenciye Kredi

Öğrenci Kredi Alabilir mi?

Birçok banka para kazanmak için kredi kullandırtmayı amaçlamaktadır. Bunun için kredi kredi kullanımının küçük yaşlara inmesi bankalar açısından iyi görünmektedir. Bundan dolayı da son yıllarda öğrencilere krediler daha çok verilmektedir. Çünkü eskiden olduğu gibi evden okula, okuldan eve giden bir öğrenci profili yoktur. Artık öğrenciler daha sosyal ve daha etkin haldedirler. Bu da harcamaları beraberinde getirmektedir. Bankalar öğrencilere kredi verirken birçok koşula bakmaktadır. Bu koşullara bakacak olursak; çalışmayan öğrenciler için ailesinin gelir durumunu göstermesi ve ailenin de öğrenciye kefil olması gerekmektedir. Üzerine kayıtlı, taşınabilir veya taşınamaz mal varsa bunu teminat olarak gösterip kredi çekebilirler. Eskiden bankacılık işlemi bulunan ve eski borcu olmayan, ödemesini zamanında yapan öğrenciler kredi çekebilmektedir. Eğer öğrenci part-time çalışıyorsa sigortasını veya gelir belgesini göstererek kredi çekebilir. Bu tür şartları yerine getiren öğrenciler rahatlıkla kredi çekebilmektedirler.

Öğrenci Kredisi Caiz mi?

Öğrenci kredilerinin caiz olup olmadığı hususunda birçok yorum bulunmaktadır. Bazı kişilere göre öğrenci kredisi ne ihtiyacı olan öğrencilerin bu kredilerden alarak onlardan faydalanması caiz değildir. Başka kişilere göre ise bankaya kar ve faiz sağladığı için kesinlikle caizdir. Dine ve mezhebe göre de bu konu hakkında farklı yorumlar yapılmaktadır. Bu konuda bakmamız gereken husus faizin dinimizdeki yerinin ne olduğudur. Faizcilik dinimizde caiz değildir onun için faizin bulaştığı hiçbir kredi de caiz olmayacaktır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Telefon Kredisi Nasıl Alınır ? Şartları Nelerdir?

Öğrenci Kredi Başvurusu

Öğrenciler kredi başvurularını birçok şekilde gerçekleştirmektedirler. Kredi başvuruları gerçekleştirirken önemli olanın, kefille mi yoksa kefilsiz mi, düşük limitli mi yoksa yüksek limitli mi yapacaklarıdır. Çünkü yüksek limitli bir kredi başvurusu yapacak olan öğrenciye mesajla yada internet bankacılığıyla yapılan başvuru reddedilecektir. Bizzat banka şubesinden yetkili bir kişiyle görüşerek, kredi başvurusunu yapması daha doğru olacaktır. Kredi başvurusu yaparken kullandığımız yollara geldiğimizde ise bankalar müşterisi olacak kişilere her türlü kolaylıkları sağlamaktadır. Online olarak internet üzerinden, mesaj yoluyla, telefon bankacılığıyla yani müşteri hizmetlerini arayarak ve son olarak bankaların şubelerine giderek bizzat kredi başvuruları gerçekleştirilebilir.

Öğrenciye Faizsiz Kredi

Öğrencilerin, öğrenim hayatlarını sürdürebilmeleri ve daha iyi bir gelecek kurmaları için bazı bankalar öğrencilere kredi vermektedirler. Ancak faizsiz kredi vermeye hiçbir banka yanaşmamaktadır. Çünkü bankalar her zaman kendi karlarını düşünen kuruluşlardır. En düşük faiz isteyen bankaya baktığımızda ise Denizbank’ın 36 ay vade 60.000 TL’ye kadar olan kredisi bulunmaktadır. Faizi ise ayda %0,5’tir. Diğer bankalarla karşılaştırdığımızda en ucuz faizli kredi bu kredidir.

Öğrenciye Düğün Kredisi

Devlet, üniversiteli öğrencilerin yanlış ilişkilerden kaçınması adına öğrencilere evlilik kredisi vermektedir. Üniversite okuyan okumayan herkese 18-24 yaş arasında 10.000 TL faizsiz kredi vermektedir. Üniversite okuyan kişiler içinse yaş sınırı 26 yaşına kadar da esneyebilmektedir. Evlilik kredisi 2013 yılında çıkarılmış ve halen de devam etmektedir. Kredinin geri ödemesi ise 1 yıl geri ödemeksizin 48 ay vadelidir. Bu bir yıl içerisinde çocuk sahibi olan çiftler ve öğrenciler içinde geri ödememe süresi iki yıla çıkarılmaktadır. Bu kredinin dışında devlet okuyan ve KYK kredisi alan öğrencilere, okurken evlenmeleri durumunda kredilerinin geri ödemelerinin kalkacağını belirtmiştir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Finansbank Enpara İhtiyaç Kredisi Başvurusu

Öğrenciye Devlet Kredisi

Devlet kredisi, yükseköğrenim gören öğrencilere verilen kredidir. Bu krediden; ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora ve açık öğretimde okuyan bazı öncelikli öğrenciler (şehit çocuğu, gazi çocuğu) faydalanabilirler. Öğrenim kredisi, Kredi Yurtlar Kurumu tarafından verilmektedir. Geri ödemesi ise öğrenciye normal öğrenimi süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu’nun Yurtiçi üretici fiyat endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın eklenmesi ile tespit edilecektir. KYK tarafından verilecek olan Başbakanlık burslarının ise geri ödenmesi bulunmamaktadır. Kredinin geri ödenme süresi ise öğrencinin okulunun bitiminden iki yıl sonra başlamaktadır. KYK bu krediyi Ziraat bankası eliyle öğrencilere ulaştırmaktadır. Kredi başvuruları ise KYK’nın internet adresi üzerinden, belirlenen tarihlerde yapılmaktadır.

Öğrenciye Gelir Belgesiz Kredi

Öncelikle devletin bankaları öğrencilere destek anlamında gelir belgesiz kredi vermektedirler. Kredilerin geri ödenmesinde de esnek davranmaktadırlar. Devlet bankaları genelde iki yıl geri ödemesiz 48 ay vadeli kredi vermektedirler. Özel bankalar ise ödemeyi daha çabuk isteyebilirler. Gelir belgesiz öğrenci kredisi veren bankalara baktığımızda Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank gibi devlet bankaları ile Denizbank, Finansbank ve Garanti Bankası bulunmaktadır.

Öğrenciye Kredi Veren Bankalar

DENİZBANK: Denizbank, öğrencilere 500 TL ile 30.000 TL arasında kredi vermektedir. 12 ay ile 36 ay arasında da vade şansı sunmaktadır. Faizine baktığımızda ise vadeye göre faiz uygulaması vardır. Mesela; 12 ay vade yapılmışsa %1,25 faiz uygulanmaktadır. 18 ay vade yapılmışsa %1,35 faiz oranı uygulanmaktadır. Eğer 36 ay vade yapılmışsa da %1,46 oranında bir faiz uygulanmaktadır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  2021 Halkbank Şubeye Gitmeden Kredi Başvurusu

GARANTİ BANKASI: Garanti Bankası, eğitim için kredi verirken önceliği özel okullara vermiştir. Garanti Bankasının kredisi 50.000 TL’ye kadar çıkmaktadır. Ayda %1,19 oranla verilen bu kredi için 48 ay vade şansı sunulmaktadır. Garanti Bankasının eğitim kredisinin başvuruları internet bankacılığı ve Garanti Bankası şubelerinden yapılabilmektedir.

FİNANSBANK: Finansbank 3 ay ödeme ertelemeli 12 ile 60 ay arasında vadeli bir eğitim kredisi vermektedir. Kredi tutarı en az 2000 TL’dir. Faiz oranına baktığımızda ise vade farksız aylık %1,75 oranı bulunmaktadır.

HSBC: HSBC, öğrencilere kredi vermemektedir. Fakat üniversitelilere bir kredi kartı vermektedir. Bu kartın adı “Advantage Campus Kart ”tır yıllık olarak 20 TL işletim masrafı kesmektedir. Kart limiti 500 TL ile 750 TL arasında değişmektedir. Ayrıca ödemeler düzenli olduğunda limiti artırma şansıda bulunmaktadır. Bu kart için öğrencilerin yaşlarının 18-25 yaş arasında olması gerekmektedir. Kart başvurusu ise HSBC bankasının şubelerinden yapılmaktadır.

Ayrıca Bakınız: Öğrenciye kredi kartı veren bankalar


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz