Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır?

Öğrenci Yardım Parası
Öğrenci Yardım Parası

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Öğrenci yardım parası alma yöntemi Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlükleri’ne başvurulmasıdır. Bunun yanı sıra Sosyal Hizmetler Merkezi’nden de yine başvurular gerçekleştirilebilir. Bu iki kurum yardıma muhtaç ailelerin çocukları için öğrenci yardım  desteği sunuyor. Sosyal Ekonomik Destek yani kısaca SED olarak adlandırılan bu yardımın alınabilmesi için de gerekli evraklar ile beraber ilgili kurumlardan birisine başvuruda bulunulması gerekiyor.

 • E-Devlet Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? içeriğe git
 • Fakir Ailelere Devlet Yardımı Nasıl Alınır? içeriğe git
 • Hangi Hastalık Durumunda Ne Kadar Engellilik Oranı Verilmektedir? içeriğe git
 • KOSGEB Engelli Desteği Nedir, Nasıl Alınır? içeriğe git
 • Engellilere Devlet Yardımı Nasıl Alınır?içeriğe git

Kimler Öğrenci Yardım Parası Alabilir?

Öğrenci yardım parası alabilecek kişiler arasında ekonomik geliri iyi olmayan öğrenciler bulunuyor. Devlet maddi yetersizlikten dolayı okumada güçlük çeken öğrenciler için yardım veriyor. Bu yardımı da öğrencilerin yanı sıra aileleri de alabiliyor. Bir aile en fazla iki çocuğu için öğrenci yardım parası alabiliyor. Bu ailelere yılda iki defa bakanlıkça belirlenen miktarda para sağlanır. Yardım gerektiren nedenin ortadan kalması halinde de öğrenci yardım parası kesilir. Yani şayet ailenin ekonomik durumunda düzelme olursa öğrenci yardım parasının alınabilmesi de söz konusu olmayacaktır.

SED Başvurusu İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

SED başvurusu için istenen belgelerden bir tanesi dilekçedir. Öğrenci yardım parasını almak isteyen kişilerin ilk olarak bunun için bakanlığın il müdürlüğüne dilekçe yazması gereklidir. Dilekçe örneklerine ise internet üzerinden ulaşabilmek mümkündür. Bunun yanı sıra şu belgeler de yine öğrenci yardım parası başvurusu için talep edilmektedir:

 • Başvuruya konu olan öğrencinin öğrencilik belgesi,
 • Başvuru sahibinin kimlik belgesi,
 • Talep edilmesi halinde sağlık raporu.

Göz Atabilirsiniz

Öğrencilere yardım sağlayan kurumların başında Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Sosyal Hizmetler Merkezi geliyor. Ancak yardıma muhtaç öğrenciler için farklı pek çok kurum da yine destek sağlayabiliyor. Öğrencilerin eğitim görmelerinin çok önemli olduğunu düşünen bu kurumlar eğitim için çocuklara burs verebiliyor. Bu konuda detaylı bilgiler için öğrencilere burs veren kurumlar hakkındaki yazımızı inceleyebilirsiniz. Öğrenci yardım parasını almak için başvurulabilecek diğer burslardan bazıları şöyledir:

 • İş adamlarının verdikleri burslar,
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları,
 • Vakıf ve derneklerin sağladıkları burslar,
 • Bazı ticaret kurumları tarafından verilen burslar,
 • KYK tarafından sağlanan burs ve kredi.

Öğrenci Yardım Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Öğrenci yardım parasıbı sorgulama işlemi için e devlete başvurulmalıdır. E devlet sistemine giren kişiler öğrenci yardım parasına ilişkin sorgulamayı gerçekleştirebilir. E devlet sisteminde Sosyal ve Ekonomik Destek Ödeme Bilgileri ekranı mevcuttur. Bunun yanı sıra yine e devlette Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama sayfası da bulunuyor. Bu iki sayfa aracılığıyla alınan yardıma dair tüm sorgulamalar yapılabilir. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla da eğitim yardımı sorgulanabilir. Bunun için de SGK’nın uygulama sitesinde bulunan Eğitim Öğretim Yardım Sorgulama sayfası açılmalıdır. Bu sayfa üzerinden de yalnızca TC kimlik numarası yazılarak sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir.

Göz atabilirsiniz: Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar

KYK Bursu Başvurusu İçin Neler Yapılmalıdır?

KYK bursu başvurusu için Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun internet sitesine girilmesi gerekiyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu yani KYK öğrencilerin eğitimlerine katı verebilmek için hem burs hem de kredi sağlıyor. Üniversitede okuyan ve öğrenci yardım parası almak isteyen kişiler KYK’nın bursuna başvurabilir. Bu bursun alınabilmesi için de yine öğrencinin maddi gelirinin yetersiz olması gereklidir. KYK’nın bu bursunu alabilmek için de kurumun internet sitesinden başvuru işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekiyor. KYK’nın öğrenciler için verdiği bursun miktarı da eğitim düzeyine göre değişiyor. 2019-2020 burs ücretlerine dair henüz bir açıklama olmasa da bu bursun ücretleri geçtiğimiz yıl şu şekildeydi:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz