Offshore Bankalar Nedir ve Nasıl Açılır?

Offshore bankalar nedir ve nasıl açılır
Offshore bankalar nedir ve nasıl açılır
blank
blank

Offshore bankalar nedir? Offshore bankalar nasıl açılır? Son günlerde oldukça sık duyduğumuz offshore bankacılık bazı vatandaşlarımızın merak ettiği bir konu olmuştur. Off shore bankacılık hizmeti vergiden kaçmak ve uluslararası bankacılık işlemleri ile faaliyet gösteren ülkelerdeki kanunlardan etkilenmemek için yararlanılan bir hizmettir.

Bu bankacılığın bir diğer adı da kıyı bankacılığıdır. Panama, Bermuda, Virgin, Cayman adaları gibi ülkelerde bu bankacılığın yapıldığı söylenmektir. Bu ülkelerde bunun kişiler off shore banka hesabı açtırırsa yüksek mevduatlardan faydalanır ve yüksek faizler elde ederler. Ayrıca bu kazandığı faizlerinde vergisini ödemek zorunda değildirler. Kişiler ve şirketler için bu mevduat faizlerinin fazla olması cezbedici bir özelliğidir. Bu iş yasal bir iştir ve hiçbir yasaya aykırı bir işlem değildir.

İlgili yazılar;

OffShore Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Bu hesabı açmak için ülkeye gitmenize gerek yoktur. Ama tabi bu ülkelerden ülkeye değişiklik göstermektedir. Panama bankalarından bu hesabı açtırmak istiyorsanız banka şubesine gitmeniz gerekiyor. Bu durumda panama ziyareti yapmalısınız. Morityus bankalarında hesap açmak istiyorsanız internet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Banka internet üzerinden başvuru yapan kişilerden evraklar isteyecektir. Pasaportun kopyası, üç aylık ikametgah belgesi, referans mektubu (bankalardan alınabilir), CV ile birlikte internet sitesine girip başvurunuzu yapabilirsiniz.

Eğer sizde bu hesabı açacaksanız ilk önce hangi ülkede işlem yapacağınızı bilmeniz gerekiyor. Bu ülkedeki bankaları arayamıyorsanız e-mail üzerinden iletişim kurabilirsiniz. Bankalar yapacağınız yatırımlara göre bazı durumlarda evraklarınızı e-mail üzerinden isteyebilir. Yapacağınız yatırımları ve bankanın faizlerini bu şekilde isteyebilir ve söyleyebilirsiniz. Uluslararası kargo hizmetleri ile de gönderimlerinizi yapabilirsiniz. Evraklar bankaya ulaştıktan sonra hesap açılır ve hesap hareketlerinizi internet üzerinden sürekli kontrol edebilirsiniz.

OffShore Banka Ücretleri Ne Kadar?

Bu bankaların ülkemizdeki bankalar gibi hesap işletim ücretleri olacaktır. Bu ücretler bankalarda değişik olarak verilirken yaptığınız yatırımlara göre de değişmektedir. Genel ortalama 200 euro ve 500 euro arasında aylık hesap işletim ücreti ödeyebilirsiniz. Hesap açıldığı zaman ilk ödemeyi yaparsınız. Daha sonra senelik olarak bu ücret alınacaktır.

Para Nasıl Çekilir?

Bu bankalarında da diğer bankalar gibi bir kart sistemi vardır. Hem kredi kartı hem banka kartı sizin adresinize gönderilecektir. Ülkemizdeki ATM’lerden para çekme işlemi yapabilirsiniz. Ayrıca bankanın internet bankacılığı üzerinden de yüklü hesaplarınızdaki paraları Swift kodu ve IBAN numarasına gönderim yapabilirsiniz. Türk banka hesaplarınızdan da ayrıca off shore bankacılık hesabınıza istediğiniz zaman para gönderebilirsiniz. Para gönderme işlemleri için Swift kodu gereklidir.

OKU: İş Bankası Swift Kaç Günde Gelir?

OffShore Bankalar İçin Vatandaşlık Gerekli mi?

Off shore bankası için başvuru yapacağınız ülkenin vatandaşı olmanıza gerek yoktur. Off shore bankaların başvuru evraklarını bankaya ulaştırdıktan sonra faiz oranlarını öğrenip hesap açma işlemi yapabilirsiniz. Türkiye’de bir bankanın vereceği referans mektubu da önemlidir. Yatırım yapacak olan kişilerin ayrıca yüklü yatırım yapmaları durumunda off shore banka hesabı için onay vereceklerdir.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz