Odeabank Vadeli Altın Hesabı Nasıl Açılır, Özellikleri Nelerdir?

odeabank vadeli altin hesabi ozellikleri
odeabank vadeli altin hesabi avantajlari

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Odeabank vadeli altın hesabı açtırmak için internet bankacılığını kullanarak hızlı işlem yapabilir ya da fiziki altınlarınızın hesaba aktarımını sağlamak için en yakın Odeabank şubesinden başvuruda bulunabilirsiniz. Odeabank vadeli altın hesabı açarak altınlarınızın güvenliğini sağlayabileceğiniz gibi onları kâr elde etmek için kullanabilirsiniz.

Odeabank Vadeli Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Odeabank’ta vadeli altın hesabı açmak için 0212 270 84 44 numaralı Odeabank çağrı merkezini arayabilirsiniz. Çağrı merkezini aradıktan sonra müşteri temsilcisinin sizinle konuşması için sıranın size gelmesini beklemeniz gerekmektedir. Sıra size geldiğinde vadeli altın hesabı açtırmak istediğinizi müşteri temsilcisine söyleyiniz. Temsilci sizin için hesap oluşturma işlemlerini gerçekleştirir. Bunun için hesabın açılacağı kişinin kimlik bilgilerini talep eder. Bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde müşteri temsilcisine aktarılması ile vadeli altın hesabı açma işlemi gerçekleştirilmiş olur. Çağrı merkezi üzerinden başvuruda bulunabileceğiniz gibi internet bankacılığı ile de işlem gerçekleştirebilirsiniz. İnternet bankacılığından işlem gerçekleştirmek isteyen kullanıcıların öncelikle Odeabank internet bankacılığı sitesine giriş yapmaları gerekmektedir. Sitede yer alan kullanıcı bilgileri ve şifre bölümlerinin eksiksiz olarak doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Eğer internet bankacılığı şifrenizi bilmiyorsanız şifremi unuttum veya şifre talebi bölümünden yeni şifre oluşturma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Şifrenizi yenilemek için iletişim bilgilerinizi girmeniz ve telefonunuza gelen güvenlik kodunu ilgili bölüme doldurmanız gerekmektedir. Giriş işleminden sonra hesap menüsünü tercih ediniz. Ardından yeni hesap oluşturma seçeneğine giriş yaparak vadeli altın hesabınızı açabilirsiniz.

Odeabank Vadeli Altın Hesabının Özellikleri

Odeabank vadeli altın hesap özellikleri arasında yer alan en öncelikli özellik hesabın minimum 10 gram altın yatırımı yapılarak açılabiliyor olmasıdır. Hesap kullanımında bulunmak isteyen bireylerin hesaba en az XAU cinsinden 1000/1000 oranında saflığa sahip 10 gram altın yatırımında bulunması gerekmektedir. Bunun için gram altın alımı yapılabileceği gibi fiziki olarak altınlar şubeye getirilerek de yapılabilmektedir. Şubeye getirilen altınların gram cinsinden değerleri hesaplanır. Ardından vadeli hesaba aktarımı gerçekleştirilir. Vadeli hesaba aktarılan altınlar 10 gram ve üzeri olduğunda günlük 0,01 gram alt limiti dahilinde altın alım satım işlemlerinde bulunmaya başlayabilirsiniz. Hesabınızdan yapacağınız altın satım işlemleri sonunda hesabınızda minimum alt limit olan 10 gram altının kalması gerekmektedir. 10 gramın altına düşen vadeli altın hesaplarında hesapta kalan altın günlük alış değeri cinsinden Türk lirasına çevrilerek bağlantılı hesaba aktarılır ve vadeli altın hesabı kapanır. Odeabank vadeli altın hesabı vade boyunca minimum 10 gram altın bakiyeye sahip olmalıdır.

Odeabank Vadeli Altın Hesabının İşlemleri

Odeabank vadeli altın hesabında işlem yapmak isteyen kullanıcıların minimum alt limit 10 grama dikkat etmeleri gerekmektedir. Alt limite dikkat edilerek günlük 0,01 gram minimum işlem gerçekleştirilmektedir. Banka 150.000 TL Tasarruf Mevduat Sigortasına sahiptir bu yüzden yapılacak olan yatırımların 150.000 lirayı geçememesi gerekmektedir. Yapılacak olan tüm altın alım ve satım işlemleri 1 XAU cinsinden hesaplanmaktadır. Odeabank %0,09 makas aralığı ile en düşük makas aralığına sahip bankadır.

Odeabank Vadeli Altın Hesabı Stopaj

Odeabank stopaj uygulaması vadeli altın hesap için %15 oranındadır ve bu oranın tahsili vade sonunda gerçekleştirilmektedir. Mevcut altın üzerinden herhangi bir kesim uygulamasında bulunulmamaktadır. Hesap içinde yer alan gram altın müşteriye aslı veya dengi olacak şekilde direk verilmektedir. Ana altın üzerinden vade faizi ve altındaki dalgalanmalar ile elde edilen kazançlar hesaplanır. Odeabank vadeli altın hesabı üzerinden hesaplanan kazancın %15’i stopaj olarak uygulanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz