NFT Tokenleri Nelerdir?

NFT Tokenleri Nelerdir?
NFT Tokenleri Nelerdir?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

NFT nedir Non-Fungible Token kelimelerinin birleştirilmesinden oluşan, Blockchain üzerinde şifrelenen, benzersiz coinleri betimlemektedir. Aynı zamanda Değiştirilemez Coin olarak da bilinmektedir. Zira bunların her biri normal kripto paraların aksine benzersiz şekilde sunulmaktadır.

Normal kripto paralar kaç kere kullanılırsa kullanılsın, kaç kişinin cüzdanına girerse girsin, kim çıkarırsa çıkarsın değeri fark oluşturmamaktadır. Ancak NFT’lerin her biri onu elsiz kılan özelliklere sahiptir. Bu nedene farklı yapıları vardır. Söz konusu coinler içinde birçok seçenek olup bazıları şu şekildedir;

  1. Teta THETA
  2. Chiliz CHZ
  3. Enjin Coin ENH
  4. Decentraland MANA
  5. Flow (Dapper Labs) Flow
  6. MyNeighborAlice ALICE
  7. WAX

NFT coin fiyatı her birinde farklılık arz etmektedir. Bu nedenle alım öncesinde piyasasını incelemeniz gerekir. Öncesinde hakkında ayrıntılı araştırma yapmak da sizin yararınıza olacaktır.

Teta THETA

Mitch Liu ve Jieyi Long tarafından kurulan THETA, her katılımcısına ağda yönetim seçeneği sunmaktadır. Önde gelen kripto para birimlerinden biri olup, farklı birimlere dönüştürülmesi mümkün olmaktadır.

NFT Tokenleri Nelerdir?
NFT Tokenleri Nelerdir?

Proje temel olarak video akış üzerinde köklü farklılıklar yapmayı hedeflemektedir. Video akış merkezini daha uygun maliyetli, adil hale getirmeyi amaçlamaktadır. Oyun coinleri arasında bulunmakta olup, video akışları için özel tasarlanmış yapıları vardır.

Merkeziyetsiz bir ağ olup, kullanımı Mart 2019 tarihinde açılmıştır. Türk piyasasında güncel değeri 60.34 lira olup, piyasada 1.00b THETA dolaşmaktadır. NFT coinleri arasında toplam değeri 60.341.411.924 Türk lirasıdır.

Chiliz CHZ

Socios.com ağına da güç vermekte olan Chiliz, NFT coinleri arasında genellikle eğlence ve spor sektörleri içinde görülen kripto paralar arasındadır. Taraftarlara takımlarının coinlerini satın almalarına yardımcı olmaktadır.

Ayrıca yarışmalara katılma, özel anketlere girme, takım coinlerini satın alma olanağı sunmaktadır. Takas etme seçenekleri de yer almaktadır.

2018 senesinde Malta’da kurulmuş olan CHZ, spor ile yakın olan kişilere geniş bir etkileşim hakkı sunmaktadır. AC Milan ve FC Barcelona dahil birçok büyük takım tarafından kullanılmakta olup, 4.05 Türk lirası değere sahiptir.

Dolaşan arzı 5.95B CHZ olup, toplam değeri 24.106.222.609 Türk lirasıdır.

Enjin Coin ENH

NFT nedir seçeneklerden biri olan Enjin, bir oyun topluluğu olarak 2009 yılında Maxim Blagov ve Witek Radomski tarafından kurulmuştur. Diğer coinlere göre gerçek zamanlı likidite vermekte, arz kıtlığı ve şeffaflık sunmakta, yedek değer varlığı sunmaktadır.

Genellikle oyun geliştiricileri kullanmakta olup böylece oyun içinde yer alan öğeleri tokenlere dönüştürebilmektedir. Bu durum Ethererum Blockchain yardımıyla gerçekleştirilmektedir. ERC-20 standardını kullanmakta olup, geçerli olan değeri mevcuttur.

Değiş-tokuş işlemlerine de açık olan Enjin, 24.45 Türk lirası anlık değere sahiptir. 28.971.362.064 Türk lirası güncel piyasa değeri olup, 842.268.984.07 toplam ENJ dolaşmaktadır.

NFT Tokenleri Nelerdir?
NFT Tokenleri Nelerdir?

Decentraland MANA

NFT coinleri içinde bulunan ve Ariel Meillich ve Esteban Ordana tarafından ortaklaşa kurulan Decentraland, katılımcılarına sanatsal bir ortam teklif etmektedir. Bunun yanı sıra iş ve eğlence imkanlarını eş zamanlı olarak teklif etmesiyle farklı bir yapısı bulunmaktadır.

Oyun dünyası Metaverse olarak tanınmaktadır. ERC-721 standardı üzerinde yükselmekte olup,, katılımcılar ağ içinde içerik ve uygulama oluşturabilmekte, bunları tecrübe edebilmektedir.

Para kazanma imkanı tanımakta olup, sanal dünyada arsa alma, para kazanma, bina kurma ve  gezme olanakları yer almaktadır. Toplam dolaşan arzı 1.82B MANA olup, 46.05 Türk lirası güncel değeri bulunmaktadır

Flow (Dapper Labs) Flow

NFT coinleri arasında bulunan Flow, merkeziyetsiz ve geliştirici dostu bir Blockchain ağıdır. Yeni nesil oyunlara, uygulamalara güç vermekte olup, dijital varlıkların temelini meydana getirmektedir. Ağ üzerinde yerel para birimi FLOW Token olarak bilinmekte olup, kapsayıcı ve sınırsız bir dijital ekonomi altyapısı için önemli bir role sahiptir.

Çok rollü bir mimarisi olan Flow, merkeziyetsiz yapısını bölmeden veya küçültmeden çok sayıda kişiye hizmet vermektedir. Kaynak odaklı programlaması olup, geliştirici ergonomisi yer almaktadır. Arkasında yer alan ekip Dapper Labs olup, 2018 yılında kurulmuştur.

Türk piyasasında güncel değeri 129.94 Türk lirası olup toplam piyasa değeri 41,169,808,364 liradır. Dolaşan arz ise 316,835,587.00 Türk lirasıdır.

MyNeighborAlice ALICE

NFT coinleri arasında olan MyNeighboutAlice, Binance dahil birçok borsada işlem gören bir birimdir. Ağ üzerinde sanal olarak adalar alınıp satılabilmekte, yeni öğeler toplayarak inşa edilebilmektedir. Çok oyunculu bir inşaat oyunu olup, Animal Crossing gibi oyunlardan ilham almıştır.

Birçok farklı işleve yönelik kullanılmakta olup bunlardan biri oyun içi para birimidir. Böylece oyun pazarında ve oyun içinde özel beceriler, varlıklar satın alınabilmektedir. Aynı zamanda yönetişim, stake etme de bulunmaktadır. Oyuncular görevleri tamamlayarak, ALICE jetonları kazanabilmektedir. Böylece oyuna katılım teşvik edilmektedir.

Piyasa üzerindeki değeri 180.66 Türk lirası dolaşan arzı 30.600.000.00 ALICE’dir. Piyasa üzerinde toplam değeri ise 5,530,213,789 liradır.

WAX

2017 yılında piyasaya sürülmüş olan WAX NFT coinleri Binance arasında bir diğer seçenektir. E-ticaret işlemlerini hızlı, basit ve güvenli yapabilmek için tasarlanmış, amaca yönelik oluşturulan bir Blockchain’dir.

William Quigley ve Jonathan Yantis tarafından ortaklaşa kurulmuş olup, WAXP-Ethereum köprüsü bulundurmaktadır. WAX Token Economics’e katılmak isteyenler, Ethereum köprüsünden geçirebilmek için tokenleri yakmalıdır. Ardından WAXE tokenleri, Ethereum dağıtım sözleşmesine koyulmaktadır.

Token sahipleri netice olarak ekonomik değer tahsis ve dağıtımını yönetebilmektedir. WAX ekonomik faaliyet havuzu, üretilen WAX ücretlerinin beliril yüzdesini biriktiren, WAXE pay sahiplerine dağıtabilmek için ETH’ye dönüştüren bir akıllı sözleşmedir.

Piyasa üzerinde anlık değeri 7.31 Türk lirası olup, toplam değeri 13,651,800,605’dir. Son 24 saatte hacmi 2,935,412,539 Türk lirası olup, dolaşan arzı 1.86B Wax’dır. NFT tokenleri üzerine yatırım yapmak istiyorsanız NFT coin hangi borsada Binance gibi sistemlerden görebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz