NFT Satmak İstiyorum, Nasıl Satabilirim?

NFT Satmak İstiyorum, Nasıl Satabilirim?
NFT Satmak İstiyorum, Nasıl Satabilirim?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

NFT satmak istiyorum günümüzde birçok kişinin aklına gelen sorular arasındadır. Her ne kadar kripto paralara yakın gibi dursa da tasarımları açısından bunlardan farklıdır. Değerleri eseri üreten kişi ya da yatırımcı tarafından belirlenmektedir. Temel olarak fiziksel bir sanat eserine yatırım yapmaya benzemektedir.

Dolayısıyla ilgili varlığın değeri onun ne kadar nadir olduğu, kozmetiği ve yaşı gibi parametreler tarafından belirlenmektedir. Bunun üzerinden işlem yapmak istiyorsanız, ilgili borsalara kayıt olmanız gerekmektedir. Eğer bir ürünü beğenmişseniz, üreticinin belirttiği usulde, açık arttırma ya da direkt satın alma şeklinde işlem yapabilirsiniz.

Ardından ilgili NFT üreticinin cüzdanından, size ait cüzdana transfer edilmektedir. Sonrasında kişiler arzu ederse pazaryeri uygulamaları üzerinden tekrar satabilmektedir. Bunların yanı sıra kendinize ait bir dijital grafik, animasyon ya da farklı bir NFT varsa, bunu satmanız mümkündür.

NFT Satmak İstiyorum, Nasıl Satabilirim?
NFT Satmak İstiyorum, Nasıl Satabilirim?

NFT Sistemi Nasıl İşler?

NFT nasıl satılır bir takım işlemler ardından tamamlanmaktadır. Bunlar temel olarak, adım adım şu şekildedir;

 1. Bir dijital grafik, animasyon gibi NFT oluşturmanız ya da bir sanatçıya yaptırmanız gerekir.
 2. Eğer tüm haklarını satın almamışsanız, sanatçı ile gelir üzerine bir anlaşma yapılmaktadır. Ancak bedelini ödeyerek almışsanız, buna gerek bulunmamaktadır.
 3. Meta Mask gibi bir kripto para cüzdanı oluşturulur. Bu Ethereum Blockchain sistemi üzerinde işlem yapmanızı sağlar.
 4. NFT’nizi satmak için OpenSea, Binance ya da Rarible gibi bir platforma kayıt olunur.
 5. Kayıt işlemleri ardından Meta Mask cüzdanı ilgili platforma bağlanır.
 6. Eserler mint edildikten, yani yüklendikten sonra ilgili servis bedeli ödenir.
 7. NFT yüklemesi tamamlanınca isim, açıklama girilir.
 8. Tercih olarak bir komisyon oranı belirlenir. NFT’nizi alan kişiler, satmak istediğinde bu oran üzerinden komisyon alır.
 9. Bir kere mi birden fazla kez mi satılacağı belirlenir. Ardından da satış fiyatı tespit edilir. Bu düşürülebilecek olsa da yükseltmek her platformda geçerli olmayabilir. Buna dikkat etmeniz şarttır.

NFT satmak istiyorum için böylece tüm işlemler tamamlanmaktadır. NFT kapsamına birçok şey girmekte olup bu güne kadar tweet’ler, dijital sanat eserleri, kısa klipler, videolar ve daha birçok şey satılmıştır.

NFT Pazarları Nelerdir?

Eğer NFT kapsamında bir ürün satmak istiyorsanız, bir NFT pazarı bulmanız gerekir. Bu noktada birçok tercihiniz yer almaktadır. Bunlar oldukça fazla olup ana hatları ile şu şekildedir;

 1. Binance
 2. OpenSea
 3. SuperRare
 4. Rarible
 5. Nift Gateway
 6. NBA Top Shot
 7. Mintable
 8. Foundation

Bunların hepsi NFT siteleri kapsamına girmektedir. Ancak her biri kural, alınan komisyon oranları bakımından farklılık göstermektedir. Dolayısıyla her ne kadar tümünde işlem yapmanız mümkün olsa da, öncesinde bir inceleme yapmak yararlı olacaktır. Kendi sitelerine girerseniz, merak ettiğiniz tüm cevapları almanız mümkündür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz