NFT Coinler Hangileri (İsim İsim)

NFT Coinler Hangileri (İsim İsim)
NFT Coinler Hangileri (İsim İsim)

Makalenin İçerisinde Neler Var?

NFT coinler hangileri (isim isim), bu coinlerin özellikleri nelerdir? Kripto para modellemeleri arasında son dönemde büyük artış gösteren NFT’ler çeşitli özellikleri ve görsel yapıları bakımından kullanıcıların dikkatini çekmiştir. Piyasada birçok farklı NFT üretildiği bilinmektedir. En bilinen NFT coin modellemeleri de şu kategorilerde sıralanabilmektedir;

 • Oyun NFT coinleri
 • Sanat ve sanatçıların NFT coinleri (APENFT)
 • Koleksiyon NFT coinleri
 • Gerçek dünya NFT coinleri
 • Sanal dünya NFT coinleri

Tüm bu bahsedilen NFT coinler belli gruplar arasında değerlendirilmektedir. Bu değerlendirmeye göre fiyatlarında değişimler gözlemlenebilir. Örneğin Sanatçıların NFT coinler ortalama olarak düşük değerlerde satılırken, oyun NFT coinleri başlı başına ayrı bir piyasa olarak değerlendirildiği için daha yüksektir. Ancak aralarında en yüksek fiyatlı coinler koleksiyoncuların tercih ettiği NFT coinlerdir. Bunların fiyatları binlerce doların üzerine çıkarak büyük kazançlar sağlayabilmektedir. Peki, NFT coinler hangileri, en çok satışı olan değerli coinler şunlardır;

 • Mana
 • Chiliz (CHZ)
 • Flow
 • My Neighbor Alice
 • Chromia
 • Enj Coin
 • Theta
 • Sand
 • Waxp

Bahsedilen bu coinlerin piyasada yüksek hacimde satışı ve değer artışı gösterdiği bilinmektedir. Bu blockchain gruplarında ortaya çıkan NFT coinler hızla satıcılar arasında değer artışı göstererek kazanç sağlamaktadır. NFT coin altyapısı bakımından Etherium bloğunda bulunsalar da çeşitli ağlarda yayılmalar görülmektedir.

NFT Coin Hangi Borsada?

NFT Coin hangi borsada işlem görür, nasıl satın alınır? NFT coinler genellikle bir blok zinciri üzerinden üretilen yazılımlardır. Bu yazılımlarda öne çıkan ise görsel ögelerdir. Görsel ögeler üzerinden NFT satışları gerçekleştirilir. Üretilmiş olan NFT coinler birçok kripto para borsasında hizmete açılmaktadır. Bunlardan en bilinenleri Binance, Gate.io, Opensea ve Foundation gibi hem cüzdan hem de işlem borasına açık piyasalarda yer almaktadır.

Buradan NFT coinleri karşılaştırabilir, sizin ürettiğiniz NFT’leri listeleyebilirsiniz. Fiyatlandırma sistemi belli aşamalar ile oluşturulur ve zamanla artış göstermektedir. Artışın nedeni NFT’nin piyasadaki arzından kaynaklıdır. Artan arz NFT coin piyasasında dengeyi kurarken, talep artışı fiyatların yükselmesini sağlamaktadır. NFT coin hangi borsada nasıl listelenir? Bunun için yapmanız gerekenler şunlardır;

 • Yapılması gereken ilk işlem kendi kripto para borsası hesabınızı açmanızdır
 • Hesabın doğrulanma ve güvenlik işlemleri tamamlanır
 • Sonrasında alım ve satım işlemleri için belli bir ücret yatırılmaktadır
 • Piyasa analiz edilerek kendiniz için satın alacağınız NFT coinleri bulabilirsiniz

NFT coinlerde fiyat değişimleri sıklıkla açık arttırma sistemindeki tekliflere bağlıdır. Uzun yıllardır devam eden alışverişlerde kullanılan açık arttırmalar NFT coinler için sıklıkla gözlemlenmektedir. Fiyat değişimlerinde büyük oranda koleksiyon tipi NFT’lerin etkisi olurken alabileceğiniz en uygun fiyatlı NFT modelleri sabit fiyatla satışa sunulanlardır. Bir NFT alırken dikkat edilmesi gereken benzerlik özelliği taşımıyor oluşudur. Bu özellik blok yazılımlarından anlaşılamayacağı için görseller üzerinden anlaşılmaktadır. İyi bir NFT’de bulunması gereken özellikler şunlardır;

 • Görselin eşsiz olması
 • Değerinin piyasaya uygun olması
 • Belli bir amaç doğrultusunda kurulmuş olması
NFT Coinler Hangileri (İsim İsim)
NFT Coinler Hangileri (İsim İsim)

NFT Coin Fiyatı

NFT coin fiyatı nasıl ölçümlenir, neye göre değişime uğrar?  NFT coinlerde özellikle fiyatı belirleyen unsur satış başlangıcıdır. Değerli NFT’lerin yüzbinlerce dolar değere sahip olduğu görülmektedir. Bu değere başlangıç fiyatında ulaşılmaz. Açık arttırma usulüne göre çeşitli koleksiyoncular, yatırımcılar ve traderlar NFT coinleri ucuz fiyattan piyasada toplamaya çalışmaktadır. Koleksiyoncular genellikle ellerinde NFT toplamayı tercih ederken, al sat yapan traderlar yüksek açık arttırma taraftarı değildir. Yatırımcılar ise uzun süre ellerinde bekletip büyük kazanç elde etmek üzere NFT coin fiyatı aşırı olmadığı sürece alma eğilimindedir.

Açık arttırmada temel fiyatlandırma düşükten başlayarak tavana kadar gider. Tavan fiyattan satışı, NFT’yi sunan ve açık arttırma oluşturan kurucu uygulamaktadır. Aracı olan kripto borsası da bu satıştan beli bir yüzde karı almaktadır. Her borsanın NFT için farklı kar oranları bulunmaktadır. Satış sonrasında ödeme kripto para üzerinden yapılmaktadır. NFT’yi satın alan kişi açık arttırma kapatıldığında NFT satıcısına kripto paraları gönderir. Sonrasında NFT’de kendi hesabında ya da cüzdanında listelenmeye başlar.

NFT coin fiyatı çok yüksek gelen kullanıcıların NFT telif hakkı kullanabilme özelliğine de sahiptir. NTF’nin bir benzerinin olmayışı nedeniyle kullanım bedeli ödenerek farklı sitelerde gösterimi mümkün olabilmektedir. Bu telif haklarında farklı yüzdelerde ücret kesilmektedir. Üstelik bazı NFT oluşturan kullanıcıların yalnızca telif hakları sayesinde normal değerinden kat kat fazla kazanç sağlamaları mümkündür.

NFT Coin Geleceği

NFT piyasaya kripto para borsasının bir parçası olarak bilinerek çıkmış olsa da kripto para türlerinden çok daha güven duyulan bir sisteme sahiptir. Üstelik altyapısı kripto paralardan geliyor olmasına rağmen. Şüphesiz ki bunun başlıca nedeni fiyat istikrarı sağlıyor olmasıdır. Bu yönüyle NFT coin geleceği konusunda birçok kullanıcı büyük bir umut içerisinde, özellikle de fahiş fiyatlarda satılan koleksiyon NFT coinleri son dönemde birçok yeni NFT’nin üretilmesi ve satışına imkan sağlamış oldu.

NFT coin geleceği için arz talep dengesinde talep miktarının artması halinde fiyat artışlarının sürekli devam etmesi mümkündür. Ancak eğer piyasada NFT alımında düşüş gözlemlenirse, fiyatlarda azalma ve çok fazla yeni NFT’nin piyasaya sürülmesi halinde yüksek fiyattan alış yapanların ellerindeki NFT coinleri geri satarken zararına satmaları mümkündür.

Bu coinlerin ilerleyen dönemde kripto para borsasıyla eş zamanlı yükselişe geçmesi halinde piyasada canlılık, kullanıcı ve yatırımcı artışı sağlanacaktır. NFT coin yorumu ve eleştirileri arasında yüksek sayıda etkileşim alması halinde ya piyasanın boğa olarak devam edeceği ya da fiyat istikrarı sağlanamaması halinde düşüşe geçmesi beklenmektedir. Bu durumda yatırımcıların ya yüksek karla kazanç sağlaması ya da düşük bir zararla son anda satış yapması gerekecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz