Neden Kredi Kullanamıyorum?

Neden kredi kullanamıyorum yazımızda sizlere kredi ile ilgili detaylı bilgileri aktaracağız. Eskiden daha az ihtiyaç ve daha az gider söz konusuydu. Ancak son 10-15 yıl içerisinde kişilerin özel ve temel ihtiyaçları giderek lükse dönüşmeye, hayat pahalılaşmaya başladı. Hal böyle olunca da kişiler bankaların sunmuş olduğu çeşitli kredi ürünlerine yönelmektedir. Bu da her geçen gün daha fazla kredi başvurusu anlamına gelmektedir. Kredi başvurularının eskiye daha yüksek olmasının etkenlerinden biri de şüphesiz ki neredeyse her şey için özel bir kredi ürününün olmasıdır.

Göz atabilirsiniz: Kredi Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

Hoşunuza giden bir otomobil için araç kredisi alırken, başınızı sokacak bir ev için konut kredisi alırsınız. Elbette krediler sadece bunlarla sınırlı değil; eğitim görmek için eğitim kredisi, evlenecekseniz ve yeterli bütçeniz yoksa evlilik kredisi ve hatta bedelli askerlik yapmayan isteyen kişiler için askerlik kredisi gibi çeşitli kredi ürünleri bulunmaktadır. Bu kadar çeşit kredinin de elbette kendine göre belli şartları bulunmaktadır. İlgili şartları yerine getiren kişilerin kredi başvuruları kabul edilirken, yerine getiremeyen kişilerin de kredi başvuruları kabul edilmemektedir.

Neden Kredi Kullanamıyorum Diyenler İçin?

Eğer siz de yukarıda bahsedilen kredi ürünlerinden herhangi birine başvurduysanız ve başvurunuz kabul edilmediye bunun birden çok sebebinin olabileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü kredi başvurularının reddedilmesi sadece tek bir sebepten kaynaklanmamaktadır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Denizbank 1.39 Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi notu : Kredi alma sürecinde kredi başvurusunun olumlu/olumsuz sonuçlanmasında en önemli belirleyici faktörlerden biri Findeks sisteminde herkesin adına kayıtlı olan kredi notudur. Kredi notu yüksek olan bir kişinin kredi başvurusu reddedilmez gibi durum söz konusu değildir. Çünkü tek belirleyici faktör bu değildir.

Kredi başvurusu için gerekli evraklar: Tüm kredi ürünleri için ortak gerekli belgeler bulunmakla birlikte farklı gerekli belgeler de bulunabilmektedir. Hal böyleyken kredi türüne özel tamamlanması gereken evraklar olmaktadır. Eğer kredi başvurusunda bulunan bir kişi ilgili evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlamazsa muhtemelen kredi başvurusu reddedilecektir.

Gelir beyanı gerçeği yansıtmalı: Bilindiği üzere kredi başvurularında başvuruların olumlu sonuçlanması için önemli etkenlerden biri de kişinin ispatlayabilecek bir geliri olmasıdır. Eğer beyan ettiğiniz gelir gerçekle örtüşmüyorsa banka bunu araştırıp tespit ederse kredi başvurunuzu bu sebepten ötürü kabul etmeyebilir.

Halihazırda kredi taksiti ödemesinden kaynaklı ödemelerin aksatılması: Daha önce bir kredi kullanmışsanız ve ödemeleri devam ediyorsa bu kredinin taksitleri günü gününe ödenmelidir. Aksi durumda yeni kullanacağınız kredi için bu olumsuz bir itibar uyandıracak ve yeni krediyi almanız zorlaşacaktır.

Minimum 6 aydır sigortalı olarak çalışmak: Eğer sadece 3-4 aydır sigortalı olarak çalışıyorsanız bu durumda banka size güvenemeyeceği için 2-3 ay sonra kredi vermeyi sunabilir. Neden kredi kullanamıyorum sorusunu sizler için bu yazımızda ele alıyoruz.

Göz atmanızda fayda var: Bankadan Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Dul ve Yetim Maaşı Alanlar Kredi Çekebilir mi?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz