Nasıl Pilot Olurum? Pilot Maaşları 2021

Nasıl Pilot Olurum? Pilot Maaşları
Nasıl Pilot Olurum? Pilot Maaşları

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Ülkemizde pek çok genç tarafından hayal edilen ayrıcalıklı meslekler bulunmaktadır. Gençlerin pilotluk gibi ayrıcalıklı olan meslekleri tercih etme nedenleri hem çalışma şartları hem de getiriler olarak sayılabilmektedir. Özellikle kazancı için nasıl pilot olurum araştırmasına giren pek çok sayıda insan olduğu bilinmektedir. Ancak zannedilenin aksine pilot olmak çok kolay değildir. Bireylerin pilot olarak görev yapabilmeleri için gerek fiziki gerek de eğitim açısından kendilerini geliştirmeleri lazımdır. Hayatlarının bir bölümünü gökyüzünde geçirecek olan pilotların sağlık yeterliliklerine sahip olmaları da çok önemlidir. Nasıl pilot olunur konusunda detaylandırılacağı üzere hali hazırda pilot olan kişiler bile bir sorun oluşmaması açısından belli dönemlerde muayenelerden ve testlerden geçirilmektedir. Ancak tüm zorluklarına rağmen pilot olmak uzun yıllardan bu yana en popüler ve en iyi mesleklerden biridir.

Nasıl Pilot Olunur?

Nasıl pilot olurum araştırmaları yapanlar öncelikli olarak hangi okulu bitireceklerini bilmek istemektedir. Sayılacak bazı bölümlerin avantaj içermesine karşın pilotluk için hususi bir okul yoktur. Hatta lise mezunları bile yeterliliklerini kazanmaları halinde pilot olabilmektedir. Ancak günümüzde pilotların neredeyse tamamı kaliteli üniversitelerden mezun oldukları için seçimlerin büyük bir bölümü bahsedilen mezun kesimden yapılmaktadır. Nasıl pilot olunur konusunda hayalleri küçüklükten bu yana böyle olanların askeri okullara başvurmaları önerilmektedir. Ya da üniversitelerde son zamanlarda ismini duyurmuş olan pilotaj bölümlerine başvuru yapılabilmektedir. Fakat iki ana başlık üzerine eğitim almamış olanlar ve herhangi bir üniversite bölümünden mezun olduktan sonra pilotluk kararı alanlar da yok değildir. Bahsedildiği üzere bu kişiler de pilot olmak şansını ellerinde bulundurmaktadır.

Nasıl Pilot Olunur THY?

Nasıl pilot olurum merak edenler ve bir eğitim almamış olanlara ücretli pilotluk eğitimleri tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra pilot olmak isteyenlerin özellikle de nasıl pilot olunur THY araştırmaları yapanların son yıllarda işleri biraz daha kolay hale getirilmiştir. Çünkü THY, üniversite mezunu adaylar için Uçuş Akademisi açmıştır. Pilot olmak isteyen adaylar akademiye herhangi bir ücret ödemeden başvuruda bulunabilmektedir. Akademi kayıtlarını ücretsiz bir şekilde yapmasına karşın akademiye katılım için belli şartların sağlanması lazımdır. Öncelikle nasıl pilot olunur THY konusunda da diğer havayolu şirketlerinde de dil çok önemlidir. Pilotlardan standart oranlarda İngilizce bilmeleri beklenmemektedir. Pilot olarak vazife başına gelecek olan kişilerin konuşma ve gramer anlamında ileri seviyede İngilizce bilmeleri ve yeterliliklerini sınavlarla kanıtlamaları istenmektedir. Aynı şekilde kurumlar eğitecekleri kişilerin fiziki muayenelerden geçer not almasını da istemektedir.

Göz Atabilirsiniz:

Pilot Maaşları

Nasıl pilot olurum merak edenler için ana nedenlerden bir diğeri de pilot maaşları şeklinde açıklanmaktadır. Çünkü nasıl pilot olunur başlıklarının büyük bir kısmı öncelikli olarak mesleğin maddi getirisinden bahsetmektedir. İlk etapta pilot olmak isteyen kişilerin sıradan mesleklerden temin edecekleri aylık kazançların iki ila üç katını kazanacaklarını söylemek yanlış olmayacaktır. Çünkü ortalama şekilde belirlenmiş olan pilot maaşlarında rakamlar 15 bin TL ile 20 bin TL arasında değişim gösterebilmektedir. Üstelik pilot maaşlarında rakamlar kişilerin deneyimlerine göre de belirlenmektedir. Özellikle kaptan pilotlar yeni başlayanlara göre daha iyi paralar kazanabilmektedir. Son olarak kazanılan paralar hangi havayolu firmasında görev yapıldığına göre de oynamalar yaşayabilmektedir.

Pilot Maaşları 2020

Bireyler nasıl pilot olurum konusunda uzun sınavlar ve eğitimler sonrasında mesleklerine başlamaktadır. Ancak pilot olarak görev yapmaya başlanmasının ardından çekilen zahmetler önemsiz gelmeye başlamaktadır. Çünkü nasıl pilot olurum üzerine çalışanların büyük bir bölümü uçmayı çok seven insanlardan oluşmaktadır. Hatta çalışma süreleri kısa olan pilotların izin günlerinde de uçtukları bilinmektedir. Pilot olmak keyfi yönü kadar kazandırdığı para miktarları ile de konuşulmaktadır. Diğer mesleklerde olduğu gibi pilot maaşları 2020 rakamlarında da yükselmeler görülmüştür. Zamlı rakamlar net bir şekilde ifade edilmek için bireysel araştırmaların gerçekleştirilmesini beklemektedir. Çünkü anlatıldığı üzere kişilerin özel durumları temin ettikleri pilot maaşları 2020 rakamlarını değiştirebilmektedir. Fakat gelen açıklamalara göre uçuş ekipleri özellikle yurtdışı uçuşlarından sonra daha yüksek miktarda ikramiye temin edebileceklerdir. Ayrıca herkesin bir kez kullanabilecekleri evlilik yardımı da rakamlarında artış görmüştür. Kişiler akademiye katılım sağlamalarından sonra bu gibi alanlarda daha net verilere de ulaşabilmektedir.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

  1. https://www.kredivepara.com/2020-ogrenci-yardim-parasi-ne-kadar/
  2. https://www.kredivepara.com/universite-ogrencilerine-burs-veren-vakiflar-2020/
  3. https://www.kredivepara.com/girisimci-hibe-destegi-nasil-alinir/
  4. https://www.kredivepara.com/kosgeb-nitelikli-eleman-destegi-nedir/
  5. https://www.kredivepara.com/is-arayan-kayit-belgesi-nasil-alinir/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz