Nakit Avans Nedir? Faiz Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Nakit Avans Nedir? Nakit Avans Faiz Hesaplaması Nasıl Yapılır?
Nakit Avans Nedir? Nakit Avans Faiz Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Günümüzde kişilerin bankalar ile yaptıkları işlem sayıları oldukça artış göstermektedir. Geçim sorunları neticesinde destek olması amacı ile başvurulan banka şubeleri, gerektiği durumlarda kişilere yardımcı olabilmektedir. Özellikle de adını son dönemlerde sıkça duyduğumuz ancak müşterilerin nakit avans nedir diye sordukları bu kolaylık, banka müşterilerinin tıpkı taksit öder gibi borçlarını ödemesine imkân sağlamaktadır. Müşterilerin borçlarını aylık periyotlara bölmeyi sağlayan bu nakit avans yöntemi sayesinde çok sayıda banka müşterisi borçlarını daha kolay bir şekilde ödeme imkânı bulmuştur. Müşteriler kullanmış oldukları kredi kartları neticesinde belirlenen limitler dâhilinde nakit avans kullanabilmektedirler. Nakit çekim sağlayan bu yöntem, anlık ihtiyaç duyulduğu takdirde kişilere oldukça yardımcı olabilmektedir. Müşteriler banka şubelerine gitmek zorunda kalmadan ATM kullanarak nakit avans çekimlerini yapabilmektedirler. Ancak bu noktada çekilmek istenen nakit paranın kart limiti dâhilinde belirleneceği unutulmamalıdır.

Göz atabilirsiniz: Kredi Kartı Taksitli Nakit Avans Nasıl Çekilir?

Nakit Avans Nasıl Kullanılır?

Nakit avans nasıl kullanılır sorusunu neredeyse her banka müşterisi sormaya başlamıştır. Kişilerin kullandıkları banka kartlarının limitleri dâhilinde belirlenen bu nakit avanslar, geri ödenmesi durumunda çeşitli faiz işlemlerine de tabi tutulmaktadır. Banka müşterileri taksitli ya da nakit olarak avans çekme şansına sahip olacaklardır. Her müşteri çeşitli bankalar üzerinden kredi kartına sahip olabileceğinden dolayı, çekilebilecek limitiler bu kartlar dâhilinde belirlenmektedir. Ayrıca belirlenen süre zarfı sonunda geri ödenmesi gereken bu nakit avans ödenmemiş ise, faiz oranları hesaplanarak ödenecek olan tutara faiz eklenebilecektir. Kısaca anlatmak gerekir ise nakit avans kullanımı şu şekilde olmaktadır;

  • Müşteriler anlık nakit ihtiyaçlarını gidermek için kullanmış oldukları banka kartlarından nakit avans talep edebilmektedirler.
  • Müşteriler tercih edecekleri bankalar dâhilinde farklı işlem masrafları ödemek durumunda kalabileceklerdir.
  • Nakit avans, müşterilerin ay içerisinde çekebilecekleri nakit çekim tutarlarını ifade etmektedir. Dolayısı ile müşteriler belirlenen limitler dâhilinde ATM şubeleri giderek nakit avans çekimlerini yapabileceklerdir.
  • Geri ödenmediği takdirde faiz işlemeye başlayan nakit çekimler, mutlaka gününde ve düzenli olarak ödenmelidir.

Faiz oranlarının günlük olarak işlediği de göz önüne alındığı takdirde, müşteriler ihtiyaç duydukları anlarda nakit avans çekme işlemlerini yapabileceklerdir.

Nakit Avansla Taksitli Nakit Avans Arasındaki Fark

Nakit avansla taksitli nakit avans arasındaki fark aslında oldukça yaygın olarak bilinmektedir. Ancak taksitli avans daha kolay ve taksitli ödeme seçeneği sağlamasından dolayı daha çok tercih edilmektedir. Aralarında bulunan en yaygın fark ise, taksitli avans çekimi yapmış olan müşterilerin ödemelerine aylık olarak faiz yansıtılırken, nakit avans çeken müşterilere günlük olarak faiz işlemektedir. Dolayısı ile ödeme kolaylığı sağlaması açısından ve faiz tutarlarının az olmasından dolayı, taksitli avans çekmek her halükârda daha karlı olmaktadır. Geri ödeme süresi daha uzun vadeyi bulan taksitli avans, hiçbir belge talebi gerektirmeden alınabilmektedir. Aynı şekilde nakit avans için de hiçbir belge zorunluluğu yoktur. Müşteriler bank ATM’leri üzerinden kolayca nakit çekimlerini yapabileceklerdir.

Nakit Avans Faiz Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Nakit avans hesaplaması nasıl yapılır sorusu için, faiz oranlarına göz gerdirmek gerekli olacaktır. Banka müşterileri tercih ettikleri nakit avans yöntemi doğrultusunda bankanın belirlemiş olduğu faiz oranları üzerinden hesaplamalarını yapmalıdırlar. Günlük olarak faiz işlenmesi söz konusu olduğu için, ödeme anında nakit avans işlem ücreti de olacağı unutulmamalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz