Nakit Avans Nasıl Çekilir?

Nakit Avans Nedir?
Nakit Avans Nedir?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Günümüzde kredi kartı ile alışveriş yapmak  yaygınlaşmış bir olay haline gelmiştir. Bu olayın en önemli örneklerin bir tanesi bir çok takside post makinasının bulunmasıdır. Buna rağmen nakit ihtiyacı hala çok fazladır. Çoğu yerde rahatlıkla kredi kartı kullanabilirken, günlük yaşantımızda çok yer etmiş olan dolmuş veya otobüs gibi ulaşım ücretlerini nakit ödemek zorundayız. Aylık gelirimiz bu konuda bize yeterli olmayabilir. Bu yüzden dolayı bu yazımızda bankalardan nakit (nakit avans) veya taksitli para çekimi ile ilgili sizlere bilgiler vereceğiz.

Akbank

Taksitli Avans: Herhangi bir Akbank şubesine giderek, herhangi bir Akbank ATM’sine giderek, Akbank internet sayfasını açarak veya cep telefonunuz izle ‘’TA’’ yazıp 6665’e mesaj atarak taksitli olarak avans çekebilirsiniz.

Nakit Avans:  Herhangi bir Akbank şubesine giderek, herhangi bir Akbank ATM’sine giderek veya Akbank internet sayfasını açarak avans çekebilirsiniz.

Ziraat Bankası

Taksitli Avans: Herhangi bir Ziraat Bankası şubesine giderek, herhangi bir Ziraat ATM’sine giderek veya Ziraat Bankası internet sayfasını açarak olarak avans çekebilirsiniz.

  • En az 100 TL en fazla 10.000 TL avans talebinde bulunulabilir.
  • 12 aya varan vade süresi vardır.

Yapı Kredi Bankası

  • Taksitli avans avantajı vardır.
  • İnternet bankacılığı üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.
  • Aşağıdaki hesaplar her 1.000 Liralık başvurular için geçerlidir.
  • 5 ay ve 12 ay olmak üzere iki vade süresi vardır.
  • Aylık faiz oranları; 5 ay vadede %1.86 iken, 12 ay vadede %1.25 faiz oranı uygulanmaktadır.

Göz atabilirsiniz: Kredi Kartı Taksitli Nakit Avans Nasıl Çekilir?

Nakit Avans Dezavantajları

Kredi kartından nakit avans çekmek özellikle acil nakit ihtiyaçlarında insanların yardımına yetişmektedir. Ancak sistemin avantajları olduğu kadar dezavantajlarının olduğu da bilinmelidir. Öncelikle insanlar çekimlerin hızlı bir şekilde ATM’lerden yapılmasına alışabilmektedir. Bu da hemen hemen her ay nakit avans çekimi yapan bir grubun oluşmasına yol açmaktadır. Nakit avansların olumsuz yanı sadece çekim yapan kişi sayısının artması ile de kalmamaktadır. Herkes tarafından bilinmemesine karşın nakit avansların faiz oranları bir hayli yüksektir.

Ülkemizde kredi çekimlerine yüksek faiz oranları yüzünden olumlu bakmayan bir kesim bulunmaktadır. Fakat nakit avans dezavantajları kredi çekiminden daha fazladır. Çünkü kredilerde aylık faiz sistemi uygulanmaktadır. Oysaki ATM’ler üzerinden nakit avans çeken bireyler farklında olarak ya da olmayarak çektikleri para miktarının günlük faize girmelerine yol açmaktadır. Günlük olarak ilerleyen faiz sistemleri ise geri ödemelerin bir hayli yüksek rakamlardan yapılması sonucuna gördürmektedir. Nakit avans çekimlerinde faiz oranlarının çok yüksek olması yüzünden bu alanda bilgi sahibi olanlar nakit avanslar yerine ihtiyaç kredilerinin çekilmesini tavsiye etmektedir. Yakın geçmişe kadar nakit avansların ihtiyaç kredisine göre daha kısa sürede elde edilmesi bu durumu geçersiz kılıyordu. Ancak günümüzde ihtiyaç kredilerinin neredeyse anında çekilmesi mümkündür. Bunun için hangi bankadan ihtiyaç kredisinin çekileceğinin ve kredinin çekilmek istenen bankanın istediği şartları gerektiği şekilde yerinme getirmek yeterli olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz