Mutlu İnsanların 5 Finansal Alışkanlığı

İnsanların yaşamını idame ettirebilmesi için yemek ve su bile içebilmesi için parasının olması gerekmektedir. Para bulunduğundan beri insanların paraya hep ihtiyacı olmuştur. Daha iyi bir yaşam yaşamak, daha güzel evlerde oturmak, daha güzel şeyler giymek vb. talepleri karşılamak… Bunları yapmayı kafanıza koyduysanız her şeyden önce elde edilmesi gereken şey para! Çoğu insanın kafasındaki algı ne kadar para varsa o kadar mutluluk! Bunun olup olmayacağı elbette tartışılır, ancak toplum içerisinde yaşanacaksa kişinin en az kendini idame ettirecek kadar para elde etmesi gerekmektedir.

Eğer yeterince para kazanıp istediklerinize ulaşamıyorsanız siz de bir gün daha çok paranızın olmasını hayal edebilir ve bunun için bir şeyler yapabilmenin yollarını araştırabilirsiniz. Para hemen hemen herkes için oldukça çabuk biten ve dikkatli harcanması gereken finansal bir araçtır. Bundan dolayı harcamalar yapılırken oldukça dikkatli kullanılması gerekir. Aksi durumda yaşanacak son belli, hüsrandır. Mutlu insanların finansal alışkanlıklarını inceleyerek bu konuda kendinize dersler çıkarabilir ve bu alışkanlıkları siz de edinebilirsiniz.

BUNA BAKTINIZ MI?  Tasarruf Yapmak Bize Ne Kazandırır

1. Kontrolü elden bırakmayın!

mutlu-insanlarin-finansal-aliskanliklari-1Henüz kendinizi kontrol altında tutamıyorsanız, muhtemelen paranızı da kontrol altında tutamıyorsunuz. Bununla birlikte para kazanacağınız işi seçmeniz için öncelikle kendinizi iyi tanımanız gerekmektedir. Gerçekten istediğiniz nedir? İyi para kazanıp mutlu olmamak mı? Normal düzey de para kazanıp mutlu olmak mı? Öncesinde bu sorgulamaları yapıp yolunuzu ona göre çizmelisiniz. bunları baz alıp, yolunuzu ona göre çizdiğinizde elbette daha mutlu bir yaşam süreceksiniz. Bu atılan adımın altında kendinizi kontrol altında tutmanız için alışverişlerinizi değerlendirme, kontrol altına almanız gerekebilir. Toplumda çoğu kişi oldukça bilinçsizce harcama yapmakta, sonrasında bu harcamalardan dolayı pişmanlık ve üzüntü duymaktadır. Evinizde 20-25 çift ayakkabınız varken ve gerçek manada ayakkabıya ihtiyacınız yokken bir anlık hevesle aldığınız yeni ayakkabı sonrasında size yüksek ihtimalle mutsuzluk yaşatacaktır. Bundan dolayı öncelikle kontrolü elden bırakmamanızda fayda var.

2. Mutluluğu uzaklarda, büyük şeylerde aramayın

mutluluk-veren-kucuk-seyler-2Sanılanın aksine büyük şeyler değilde, asıl küçük şeyler insanları daha mutlu etmektedir. Büyük bir şeyi elde etmek için harcanması gereken, vazgeçilmesi gereken şeylerde büyüktür. Hal böyle olunca genelde o büyük şeye ulaşmak için harcanan efor, ulaşıldıktan sonra anlamını ve heyecanını yitirmektedir. Büyük ve güzel bir ev almak için uğraşmak yerine, küçük ve normal düzeyde bir ev sizi daha mutlu edebilir. Benzer şekilde sevdiğiniz kişiler büyük hediyeler almak yerine ortaya emeğinizi koyarak yaptığınız ufak bir hediye daha değerli ve mutlu edici olacaktır.

BUNA BAKTINIZ MI?  İş Yeri Sigortası Nasıl Yapılır?

3. Evcimen olun

mutlu-insanlarin-finansal-aliskanliklari-3Evcimen olmak sanılanın aksine asosyal olmak değildir. Evcimen kişiler genel olarak vakitlerini evde geçiren ve evde yaptıkları şeyden mutluluk duyan kişilerdir.Sokakta herhangi bir yerde kahve içmek istediğiniz zaman, normalde evde kahvenin size mal olacağı rakamın 3-4 katını harcamanız gerekecektir. Bunu yapmak yerine evinize arkadaşlarınızı çağırarak kahve içmeniz çok daha güzel olabilir. Benzer şekilde evde sinema izleyeceğiniz zaman harcayacağınız para, dışarıda harcayacağınız paranın 10’da biri kadardır. Hal böyle olunca dışarıda film izlemek yerine, evde film izlemeyi tercih edebilirsiniz. Mutlu insanların en önemli finansal alışkanlıklarından biri de dışarıda gereğinden fazla para harcamamaktır.

4. Yeni yerler keşfedin!

mutlu-insanlarin-finansal-aliskanliklari-4Yeni yerlerin keşfedilmesi insana heyecan ve mutluluk veren bir şeydir. Hayatın rutininden sıkıldığınız zamanlarda alışveriş merkezlerinde, mağazalarda zaman öldürmek yerine yeni yerler keşfetmek için yürüyüşlere, gezintilere çıkmanız emin olun ki sizi daha mutlu edecektir. Sadece yeni bir yer keşfetmek değil aynı zamanda yeni bir kitap, yeni bir müzik, yeni bilgiler keşfetmek de size mutluluk verecektir.

BUNA BAKTINIZ MI?  SGK Gelir testini kimler yaptırmalı?

5. Kendinizi ödüllendirin!mutlu-insanlarin-finansal-aliskanliklari-5Herhangi bir şeyi istediğiniz anda elde etmeniz size temel anlamda mutluluk sağlamayacaktır. Yazının başında da bu kısma detaylıca değindik. Anlık mutluluk peşinde koşmaktansa birikim yapıp hedefler belirlemek mutluluğu elde etmek için daha doğru bir yol olacaktır. Anlık harcama yapmayı engellediğiniz sürenin sonunda kendinizi ödüllendirin. Bu, herhangi bilmediğiniz bir ülkeye seyahate gitmek vb. olabilir. Bu sayede hem yaptığınız tatilin keyfini çıkarmış hem de paranızı doğru biçimde kullanarak daha mutlu bir insan olmuş olursunuz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir