Banka Müşterisi Olmadan Fatura Ödemesi Nasıl Yapılır?

bank müşterisi olmadan fatura ödemesi nasıl yapılır
bank müşterisi olmadan fatura ödemesi nasıl yapılır

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Teknolojinin gelişmesi, internetin hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmasıyla birlikte birçok bankacılık işlemi de bankaların internet şubeleri aracılığıyla gerçekleştirilir oldur. Banka hesabınızdan otomatik ödeme talimatı vererek fatura ödemesi işlemlerini hesabınızda para olduğu müddetçe otomatikman gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte dilerseniz otomatik ödeme talimatı vermeden banakaların anlaşmalı olduğu fatura ödemelerini manuel olarak kendiniz de gerçekleştirebilirsiniz.

İnsanların daha rahat bir yaşam yaşam sürmesi adına öncelikle telefonlar, sonrasında cep telefonları, internet, doğalgaz, digitürk vb. yaşamın içerisine dahil olmaya başladı. Başlangıçta sadece elektrik ve su kullanımı zaruri ihtiyaçlar olurken, zaman geçtikçe bu saymış olduklarımız da hayatın önemli bir bölümü haline gelmiş oldu. İnternet, cep telefonu, telefon, doğalgaz faturaları da bu sayede hayatın içerisine dahil olmuş oldu.

Göz atabilirsiniz: Kredi Kartı İle Fatura Ödeme

Fatura ödemesi alternatifleri

İnsanlar genel olarak bankalar aracılığıyla kullanmış oldukları elektrik, su vb. faturalarını ödemektedir. Fatura ödemeleri isterseniz vadesiz hesabınızdan peşin parayla, isterseniz de kredi kartınızdan gerçekleştirilebilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi otomatik ödeme talimatı verilerek de gerçekleştirilebilen fatura ödemeleri istenirse otomatik ödeme talimatı vermeden de gerçekleştirilebilir. Fatura ödeme merkezlerine ya da ilgili faturanın bağlı olduğu ödeme noktalarına gitmeden fatura ödemesini gerçekleştirmek için bankada hesabınız bulunmalıdır. Varsayalım ki banka hesabıyla uğraşmak istemiyorsunuz ya da banka hesabınız yok, bu durumda fatura ödemesi nasıl yapılır?

1. Banka şubeleri:

Banka müşteri olmasanız da bankanın şubeleri aracılığıyla fatura ödemelerini yapabilirsiniz. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken bir konu var, genelde bankalar müşterisi olmayan kişilerin fatura ödemesi için farklı bir sıra numarası vermekte ve bundan dolayı de fatura ödeme işlemi haddinden fazla uzun sürebilmektedir. Burada bankanın temel politikası müşteri edinmek olduğu için, sizi de bu şekilde kendi müşterisi yaparak otomatik ödeme talimatı vermeye yönlendirmek istemektedir.

Göz atabilirsiniz: Kredi Kartı ile Adsl Faturasını Ödeme

2. Banka ATM’leri(bankamatik):

Banka müşterisi olmadan fatura ödemesini yapabilmek için ATM(bankamatik)’ler en kolay ve hızlı yoldur. Türkiye’de hizmet veren bankaların hepsinde -para yatırılabilen bankamatik olması kaydıyla- fatura ödemesini anında yapabilirsiniz.

– Bu işlemi gerçekleştirmek için para yatırılabilen herhangi bir bankamatikte “Giriş” tuşuna basın. Bu kısma bastığınızda kartsız işlem menüsüne geçiş yapmış olacaksınız.

– Öncelikle fatura ödeme seçeneğine tıklamalı, ardından da fatura ödemesini yapacağınız kurumu seçmelisiniz.

– Faturayla ilgili bilgileri girin ve ATM’nin fatura karşılığında sizden istediği rakamı para giriş bölümüne koyun.

– Yatırdığınız para bankamatik tarafından kontrol edilecek ve fatura tutarından arta kalan para size iade edilip, fatura ödeme işleminiz gerçekleştirilecektir.

Göz Atabilirsiniz;

İlginizi çekebilir: İnternet Faturası Nasıl Ödenir? 4 Ödeme Yöntemi!

3. Vezneler: 

Fatura hangi kuruma aitse o kurumun belli başlı noktalarda vezneleri bulunmaktadır. Vezneler her yerde olmasa da belli başlı noktalarda olmaktadır. Bu veznelerden birine giderek fatura ödemesini gerçekleştirebilirsiniz. Tabi burada şöyle bir sorunla karşılaşılacak; fatura ödeme veznelerinin her biri farklı noktalarda olacağından dolayı elinizdeki su, elektrik, doğalgaz vb. fatura ödemeleri için farklı farklı noktalara gitmeniz gerekecektir.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

  1. https://www.kredivepara.com/ziraat-bankasi-bankamatik-karti-basvurusu-2/
  2. https://www.kredivepara.com/ziraat-bankasi-bankamatik-karti-basvurusu/
  3. https://www.kredivepara.com/garanti-bankasi-bankamatik-karti-basvurusu/
  4. https://www.kredivepara.com/tekstilbank-internet-bankaciligi-sifresi-nasil-alinir/
  5. https://www.kredivepara.com/en-kolay-kredi-veren-bankalar/

Güncelleme: 26.08.2019

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz