Muhasebeci Olmanın Zorlukları Nelerdir?

Muhasebeci olmanın zorlukları nelerdir
Muhasebeci olmanın zorlukları nelerdir

Genel muhasebe herhangi bir işletmenin ya da kişinin finansal raporlamasının yapılması şeklinde tanımlanabilir. Burada finansal raporlama yapılırken baz alınacak nokta Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkeleri’dir. Herhangi bir kişinin ya da kurumun genel muhasebesi bir kişi ya da kurum tarafından tutulacaksa bu ilkelere dikkat edilerek tutulmalıdır. Muhasebe tutulurken belli başlı kısaltmalar kullanılmaktadır. Bu şirketten şirkete farklılık gösterebilmekte ve GAAP ilkeleri açısından ihlal olarak sayılmamaktadır. Muhasebeci olmanında diğer meslekler gibi belli başlı zorlukları bulunmaktadır. Siz de bunları merak ediyorsanız yazının devamında bu soruya detaylıca yanıt bulmuş olacaksınız.

Muhasebeci Olmanın Zorlukları

 1. Maliyet ve yarar arasındaki ilişki: 

Muhasebe açısından finansal bilgi sağlamak maliyetli bir iştir. Muhasebe işlemlerinin yapılabilmesi için bilginin toplanması, işlenmesi, analiz etmesi ve bu bilgilerin kayıt altına alınması gibi süreçler bulunmaktadır. Bu gibi süreçlerin hepsi maliyet getiren süreçlerdir. Bundan ötürü oluşturulacak olan finansal raporun kapsamı belirlenmeden önce bu oluşturulacak olan raporun ne gibi maliyet getireceğini öğrenmek ister. Buradaki amaç bu işlemler sonucunda ortaya çıkan maliyet ile bunların kullanılmasıyla sağlanacak yararın kıyaslamasının yapılmasıdır. Eğer yarar, maliyetten çok düşük bir seviyede kalıyorsa şirkette muhasebe ölçüm ve açıklamalarını yapmaz. Bu da bir muhasebeci olarak işin zorluklarından biridir.

2. İşin çömezliği:

Mesleğe daha yeni başladıysanız önce çıraklıkla başlayacağınızı aklınızdan çıkarmamalısınız. Evrakları dizmek, işlemek bu anlamda yapacağınız ilk şeylerdir. Bunun akabinden şehrin hemen hemen her yerini evrak toplamak için gezmek de cabası.. Şehirdeki vergi daireleri, SGK’larda uğrak yerleriniz olacak. Orada çalışan memurlara rica minnet iş yaptırmak da bu işin ayrı bir zorluğu.

Göz atabilirsiniz: 2019 SGK Rapor Parası Sorgulama

Göz Atabilirsiniz;

3. Stresle iç içe yaşamak:

Muhasebecilikte diğer birçok meslek gibi stresle burun buruna olunan bir meslektir. Bu mesleğe bir kere adım attıysanız çıkması pek de kolay değildir. En temel haliyle basit gibi görünse de işe daldıkça çok stresli günlerin sizi beklediğini görmeniz çok da uzak değildir. Bu işlerin altından kalkabilmek ve alnınızın akıyla işleri bitirmek için mevzuatı iyi bilmeli, mevzuatta yapılan yenilikleri yakından takip etmeli ve düzenli olmalısınız.

3. Evrak işlemenin titizliği:

Evrak işlemek çok zor bir iş olmasa da ufak bir hata içinden zor çıkılacak durumlara girmenize sebep olabilir. En ufak bir faturayı bile yanlış keserseniz muhtemelen ihale size kitlenecek ve işin içinden çıkmak için baya bir cebelleşeceksiniz. Bu aşamada düzeltme beyanı vermek ve cezaları ödemek de işin cabası. Evrakları düzgün bir şekilde işledikten sonra bir bir dosyalarına takarsınız. Tarih sırasına dize sonra sırayla yerine koyarsınız.

Eğer muhasebeci olmayı düşünüyorsanız bu zorlukları göz önünde bulundurmalısınız. Elbette bu işlerin bir çoğunu acemiliği atlattıktan sonra yapmayacağınızı ya da çok kolay bir şekilde yapmaya başlayacağınızı da bilmelisiniz.

İlginizi çekebilir: Banka Sınavları Ne Zaman Yapılıyor?

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz