Mobil Bankacılık Nedir ? Avantajları ve Zararı Nelerdir?

Mobil bankacılık nedir? Avantajları ve zararları nelerdir
Mobil bankacılık nedir? Avantajları ve zararları nelerdir

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Gelişen teknoloji, hem bankacıların hem de müşterilerin işlerini kolaylaştırmaya devam ediyor. Eski zamanlarda bankacılar, uzun süren hesaplamalarla işlem yapabilirken, günümüzde birçok şeyi tek tıkla halledebiliyorlar sonuçta. Teknolojinin nimetlerinden birini de mobil bankacılık olarak nitelendirmemiz mümkün gözüküyor.

Mobil Bankacılık Nedir?

Bireysel ihtiyaçlar, ödemeler ya da para transferleri için bankalardan faydalanırız. Gelişen teknoloji sayesinde artık bankaya gitmeye gerek kalmadan tüm bankacılık işlemlerini akıllı telefonumuz, tabletimiz ya da bilgisayarımız üzerinden halledebiliyoruz. Değişik bir durum ama mobil bankacılık kullanımı esnasında, bankaya gittiğimizde kesilen hizmet bedeli meblağsına oranla daha düşük bir tutar tahsil ediliyor hesabımızdan.

Mobil bankacılığı kullanarak yapılabilecekler küçümsenemeyecek kadar da fazla aslında. Para transferi, borç ödeme, kredi kartı ödeme, kredi başvurusu yapma, vadeli vadesiz hesap açma, otomatik ödeme talimatı verme ve bunlardan çok daha fazlasını mobil bankacılık kullanarak yapmamız olasıdır. Kullanımı oldukça kolay olan ara yüzler sayesinde, genç yetişkinler de emekli bireyler de rahatlıkla deneyimleyebiliyorlar. Sıra bekleme derdi olmadan, derdini anlatma sıkıntısı çekmeden. En önemlisi yol sorunu yaşamadan, günün dilediğimiz saatinde, dilediğimiz sıklıkla hesaplarımızı, hesap hareketlerimizi mobil bankacılık sayesinde kontrol etmemiz mümkündür.

Mobil Bankacılığın Faydaları

Mobil bankacılığın kullanımı, ülkemizde git gide yaygınlaşan bir olgu halini aldı. Artık telefonunuzdan ya da diğer iletişim araçlarınızdan, tek tıkla kredi ya da kredi kartı başvurusunda dahi bulunabileceğiniz mobil bankacılık sayesinde, işlerinizde asla bir aksaklık yaşamayacaksınız. Yoğun temposundan dolayı bir türlü bankaya gidemeyen ve ödemelerini hep aksatmak zorunda kalan banka kullanıcıları, mobil bankacılık uygulamaları sayesinde rahat bir nefes almış olacak.

Emekli maaşını çekip kirasını yatırmak için kuyruktan kuyruğa giden yaşlı banka müşterileri, bu mobil uygulamalar sayesinde oturdukları yerden, ev sahiplerine kiralarını ödeyebilecekler. Üstelik mobil bankacılık uygulamalarının faydaları arasında belki de en önemlisi, banka personelinin bir hatası söz konusu olamayacak. Tabi, burada kullanıcılara önemli bir görev düşüyor, onay butonuna basmadan dikkatle yaptıkları işlemleri incelemeleri…

Bir diğer avantaj, ATM’den ya da banka içinden işlem yaptırırken genelde hizmet bedelleri oldukça yüklüdür. Mobil banka uygulamalarını kullanan müşteriler, yapılacak olan işlemi çok uygun işlem bedelleri tahsiliyle tamamlayabilirler. Şahsi kanaatim, bu hizmet bedellerinin banka içinde yüksek olmasının, aslında müşterileri mobil bankacılık kullanımına teşvik amaçlı olduğundan yanadır.

Mobil bankacılığın saymakla bitmez faydasından bir diğeri de kişilerin diledikleri an tüm hesap özetlerine ulaşabilmeleridir. Yapılan harcamaları, hesaba olan giriş çıkışları anlık olarak takip edebilen banka kullanıcısına, anlık olarak bütçe planlama fırsatı sunmuş olur bu uygulamalar.

Göz Atabilirsiniz;

Mobil Bankacılığın zararları

Teknoloji, insanın hem yararına hem de zararına çalışır, öyle değil mi? Çok belirgin, kullanmamamızı gerektirecek kadar zararı olmasa da, mobil banka uygulamalarının da kendilerine göre belirli açıkları elbette var.

Güvenlik açığı mesela. Şifrenizi girerken birisinin size fark ettirmeden şifrenizi kopyalama olanağını önlemeli, ekranınızı dışarı göstermemeye özen göstermelisiniz. Bunun yanında yaptığınız, son onayını verdiğiniz işlemleri durduramazsınız. Bunun için onay butonlarını kullanırken rahat davranmamalı, bir hatayla karşı karşıya kalmamak adına, girdiğiniz tüm rakamları, bilgileri dikkatle tekrardan incelemelisiniz.

Yapılan bir hatanın sorumluluğunu, bu uygulamalarla kimseye yıkamazsınız. Güvenlik açığı yaşanmadığı sürece, kullanıcı yaptığı tüm işlemlerden sorumludur. Şifrenizi, doğrulama için kullanacağınız gizli soyadı ya da buna benzeyen özel bilgilerinizi kimseyle paylaşmamak, sizin yararınıza olacaktır. Mobil uygulamadan bilgisayar aracılığıyla faydalandıysanız ve bilgisayar şahsi bilgisayarınız değilse güvenli çıkış yapmayı sakın ihmal etmeyiniz.

İlginizi çekebilir: Mobil Bankacılık Uygulamaları Nelerdir?

Mobil Bankacılık Kullanımı

Her bankanın, mobil bankacılık uygulaması, diğerinden farklıdır. Bazı bankalar şifreden sonra doğrulama için ekrana bir çizim yapmanızı, bazı bankalar Apple telefonu olanlardan parmak izi okutmalarını isteyebilir. Bazı bankalar giriş işlemi sırasında telefonunuza mesaj yollar ve bu kodu ekranınıza girmenizi ister. Hesabınıza bankanızın istediği adımları izleyerek girdikten sonra, menü genel itibariyle çok da farklı değildir birbirinden aslında. Mobil uygulamayı kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey, bankanın size tanıdığı süredir. Bankaların büyük çoğunluğu, kullanıcı güvenliğini arttırma ve telefonda hesabın açık unutulmasını engelleme amacıyla, hesapta işlem yapmadan durulabilecek bir süre belirlerler. Belirlenen sürede hiçbir işlem yapmayan kullanıcı, telefonunda hesabı açık unuttu diye varsayılarak sistemden otomatik olarak düşer. İstenen giriş adımlarını uygulayarak, hesabına geri girdiğinde kaldığı yerden devam edebilir.

Mobil Bankacılıkta Şubeye gidilir mi?

Bankalar, pek çok işlemi mobil olarak yapıyor da olsalar, belirli durumlarda şubeden destek almanız konusunda sizi yönlendiriyorlar. Şubeden daha detaylı yardım alınması gereken durumların da hala olabilitesi mevcut elbette. Yalnız, sadece mobil bankacılık sistemiyle çalışan banka olduğunu da biliyoruz. Ülkemizde, Enpara.com adlı mobil bankacılık kurumunun fiziki bir şubesi bulunmuyor.

İlginizi çekebilir: Ziraat Bankası Mobil Şifre Alma – Videolu Anlatım

Sadece internet bankacılığı olarak hizmet veriyor ve belirgin bir avantajı olduğunu belirtmek isterim ki, diğer bankalara yapılacak para transferlerinden hiçbir ücret kesintisi almıyor. Bunun dışındaki bankaların hem fiziki şubeleri hem de mobil bankacılık uygulamaları mevcuttur. Sözleşmelerin imzalanması, bilgi güncellemesi ya da daha başka konularda mobil uygulama, müşteriyi şubeye davet etse de, normal bankacılık rutininizi bu uygulamalar aracılığıyla kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Yazının başında da dediğimiz gibi, teknoloji, insanın yararına çalışır. Zamandan ve iş gücünden bu türlü uygulamalar sayesinde tasarruf edebiliyoruz ve bu paha biçilemez bir değerdir.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

  1. https://www.kredivepara.com/vakifbank-kredi-karti-limit-arttirma/
  2. https://www.kredivepara.com/teb-kredi-karti-limit-arttirma/
  3. https://www.kredivepara.com/halkbank-musteri-hizmetleri-direk-baglanma/
  4. https://www.kredivepara.com/kuveyt-turk-kredi-karti-limit-arttirma/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz