MM YY CVC Nedir?

MM YY CVC Nedir
MM YY CVC Nedir

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Bankalar bireylerin ekonomik sosyal hayatında görev alan önemli kurumlardan bir tanesidir. Kişilere kredi kartı, banka kartı, krediler, sigorta ve adını daha yazmadığımız birçok bankacılık hizmeti sunar. Bu sunarken karşılıklı faydalanma amaçları doğrultusunda ve mevzuata uygun olarak ilerlemektedir. Kredi kartı veya banka kartları olmazsa olmaz hizmetlerden ikisidir. Müşteriler alışveriş ihtiyaçlarını yanlarında nakit para olmasa bile kredi kartları ile giderebilir. Son zamanlarda ise banka kartları, tıpkı kredi kartları gibi aynı özellikleri taşıyarak, işlemlerin yapılmasına imkan sağladı. Kredi kartı ile internet üzerinden alışveriş yaptığınızda sizlerden bir takım bilgiler talep etmektedir. Bunlardan biri de kart üzerinde bulunan MM YY/-CVC ifadeleridir. Kredi kartınız ile ilk alışveriş yaptığınızda genelde çoğu kişi mm/yy-cvc’nin ne anlama geldiğini ve nerede bulunduğunu bilmiyor olabilirler.

Göz atabilirsiniz: Banka kartı aa yy nedir?

MM YY Nedir?

Kredi kartları olmadan artık dışarı çıkılmadığını söyleyebiliriz. Acil nakit ihtiyaçlarında kredi kartının yanınızda olması demek, anlık para çekme işlemine geçmenizi sağlayacaktır. Fatura ödeme tarihi son günü yaklaşan veya anında fatura ödemek zorunda kalmış iseniz, kredi kartları ile bunu çözebilirsiniz. Sadece bununla bile sınırlı olmamak adına kredi kartları pahalı bir ürünü eşit taksit ile ödeme imkanı sunmakta. Bu nedenlerden dolayı kredi kartları olmazsa olmaz bankacılık hizmetleri arasında bulunur.

Göz Atabilirsiniz;

MM Kodu kredi kartın ön yüzünde kartın son kullanma ayı olarak belirtilmiştir. MM ingilizceden geldiği için monty ay olarak geçmektedir. YY ise year yani yıl olarak, kredi kartın ön yüzündeki son kullanma yılı olarak verilmektedir. Kredi kartınızın ne zaman sona ereceğini sizlere göstermektedir. Her bir kredi kartın ortalama ömrü 4/5 yıl arasındadır. Yeni kredi kartı başvurusu yapıp, kartın onaylanmasından sonra adresinize gelen kartın ön yüzüne bakınca son işlem tarihini görebilirsiniz.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Kart Numarası Nedir?

Kredi kartları biz insanlar için hele ki alışveriş tutkunları adına çok önemli bir ekonomik araç olmakla beraber, cepte paranın yani nakit para olmadığı anlarda bizlerin imdadına yetişiyor. Cebinizde 1.000 TL olmayabilir ancak kredi kartınızın limiti 4500 TL hali ile kredi kartı ile gönül rahatlığı ile tatile gidebilir, alışveriş yapabilir veya beğendiğiniz bir ürünü taksit ile alabilirsiniz.

Alışverişlerini internet üzerinden yapanların sayısı da oldukça fazladır. Güvenli sitelerden alışveriş yapanlar, kart bilgilerini güvenlik sorunu olmadan hızlıca vererek ürünleri satın alabilir. Ancak çoğu alışveriş sitesi, kredi kartı ile alışveriş kapısını açtığında müşterilerinden kart bilgileri talep eder. Bu kart bilgileri kredi kartı üzerinde bulunan rakamların siteye girilmesi ile işlem sonuçlanır. Genelde kredi kartın ön yüzündeki kredi kartı numarası, kart geçerlilik süresi ve kartın arka yüzünde bulunan 3 haneli güvenlik numarasıdır. Sonrasında 3D güvenlik adımını geçmek için kayıtlı cep telefonunuza SMS onay kodu geliyor eğer kodu alışveriş sitesin de istenen bölüme girerseniz kredi kartınızdan harcama yapılacak tutar çekilecektir.

CVC Nedir?

Kart doğrulama kodu olarak bilinen CVC banka ve kredi kartınızın üzerinde bulunan ilave kod olarak bilinir. Çoğu kullanılan kartta bu kod kartın arkasında yer alan imza şeridinin üzerine basılı olan sayının son 3 basamağı olarak görünür. Fakat American Express kartlarında bu kod genellikle ön kısımda bulunan dört basamaklı bir koddur. Cvc kodu kabartmalı bir şekilde yer aldığı için herhangi bir yere yazılmaz yani kart sahibinin özel kodudur. İnternet üzerinden yaptığınız alışverişlerde özellikle CVC alanını doldurmanızı isterler. Gönderdiğiniz bu bilgiler kartınızın doğruluğu yapısı ve miktarı sitemde anında belirlemek için istenir. Bu kod şirketlere göre farklı isimlendirilir. Kart doğrulama kart güvenlik kodu veya kişisel güvenlik kodu olarak da bilinir.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: CVV Nedir? CVV – CVC Kodu Nerede Yazar?

Kısaca yukarı da belirttiğimiz MM/YY-CVC kodları Bankalara ait kullandığınız kredi ve banka kartlarınızın son kullanma tarihi işlemlerinizi yapabileceğiniz tarihi belirler. Bu tarihe kadar kartınızı her türlü alışverişte kullanabilirsiniz ya da nakit para akışınızı gerçekleştirebilirsiniz. Son kullanma tarihinden önce genelde bankalar müşterilerini arayarak bilgilendirme yaparlar. Bilgilendirme yapmayan bankalar kartınızı direk posta ile size yollayabilirler. Bu bilgiler her banka için değişir. Kartınızın son kullanma tarihi geçmişse bankamatik kartınızı yutabilir kredi kartınızın son kullanma tarihi geçtiği zaman her hangi bir işlem ve alışveriş yapmanız mümkün değildir. Kart kullanım tarihleri 4 ile 5 yıl arasında bankanın kart özelliğine göre değişir. Son kullanma tarihi gelmeden 1 hafta önce müşteri hizmetlerini arayarak yeni kart taleplerinizi yapmanızı tavsiye ederiz.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz