Mikrokredi Nedir – Nasıl Alınır – Kimlere Verilir?

Mikrokredi nedir ve nasıl alınır
Mikrokredi nedir ve nasıl alınır

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Gün geçtikçe kadınlar toplum içerisinde daha aktif roller almaya başlamıştır. Bununla birlikte de elbette iş hayatı ve girişimcilik kapıları bayanlar içinde sonuna kadar açılmış bir vaziyettir. Kadınların aktif bir iş yaşantısını ve girişimciliğini desteklemek adına da birçok kaynak bulma şansı doğmuştur. İşte kadınların(bayanların) kendi işlerini kurmak için sağlanan desteklerden birisi de Mikrokredi‘dir. Mikrokredi bayanların iş hayatı, girişimcilik alanlarında başarılı ve aktif bir şekilde yaşamlarını idame ettirmek için sunulan bir kredi çeşidi olarak da tanımlanabilir. Para kazanmak isteyen bir ev hanımıysanız ve içinizde girişimcilik ruhu da varsa Mikrokredi sizin için oldukça iyi bir fırsattır. Bununla birlikte Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar başlıklı yazıyı okuyarak ev hanımlarının alabileceği diğer krediler hakkında daha detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Mikrokredi nedir? Kimlere Verilir? Nasıl Alınabilir?

Türkiye Grameen Mikrofinans Programı kısaca TGMP bayanların iş hayatında daha aktif bir şekilde yer alması amacıyla finansal destek sağlayan yarı özel, yarı resmi bir kuruluştur. Türkiye’de Mikrokredi adı altında verilecek olan kredilerle ilgili işlemler TGMP tarafından yürütülmektedir. Bu kurumla birlikte TİSVA (Türkiye İsrafı Önleme Vakfı)’ da Mikrokredinin verilmesinde etkili kurumlardan biridir.

Mikrokredi yazının başında da değinildiği gibi sadece kadın girişimciler için tanımlanan bir kredi türüdür. Bunda da en temel amaç kadınları da girişim yapmaya teşvik etmektir. Bu kredi türü sadece iş yaşantısı için kullanılmakla beraber bu krediden yetkili olan kurumda TGMP ve TİSVA’dır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Ziraat Bankası Kredi Başvuru Sonucu Öğrenme

Göz atabilirsiniz: Kadın Girişimci Destek Kredisi Nedir?

Mikrokredi Alma Şartları

Mikrokredi başvurusu yapmayı düşünen bayanların herhangi bir teminat göstermesine de gerek yoktur.

Bu kredinin alınabilmesindeki en temel şartlardan biri akrabalık bağı olmayan 5 bayanın bir araya gelip iş kurması gerekliliğidir. Akrabalık bağınız olmadan aynı mahallede, ilçede oturan arkadaşlarınızla bir araya gelerek mikrokredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Biraraya gelen bu bayanlar yukarıda bahsedilen ilgili kurumlara kredi başvurunda bulunarak bu krediyi almaya hak kazanırlar.

Dar gelirli olan bayanlar bu sayede bir araya gelerek iş kurmakta ve mikrokrediden yararlanabilmektedirler. Bu kredinin kullanılması için teminat göstermek gerekmediği gibi kefalet göstermeye de ihtiyaç yoktur. Burada size krediyi verecek olan ilgili kurum güven sağlamak isteyecektir. Karşı tarafın güvenini sağlayabilmek için gerçek bir iş fikrinizin olması ve karşı tarafı bu işin tutacağına ikna etmeniz gerekmektedir.

İlginizi çekebilir: KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nasıl Alınır?

Sadece bayanlar için verilen bu kredi Türkiye’de hizmet vermekte olan belli başlı sivil toplum kuruluşları, belediyeler ve kimi bankalar tarafından da verilebilmektedir.

KOSGEB kredisine başvurmadaki süreçlere benzer bir şekilde Mikrokredi başvuru sürecide bulunmaktadır. Bu anlamda KOBİ kredisi veren bankalar başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz. Mikrokredide’de tıpkı KOSGEB kredisinde olduğu gibi kredi verilecek olan tarafın ikna edilmesi gerekmektedir. Bunu yapabilmek için ise yapılacak olan işin detaylarıyla anlatılması gerekmektedir. Başvurunun yapılması ve girişiminizin bu krediyi kullanmaya uygun olduğu ilgili heyet tarafından kabul edildiği durumda 3 gün sürecek bir eğitime tabi tutulursunuz. Bu eğitimin tamamlanmasıyla birlikte Mikrokredi’yi almaya hak kazanırsınız. Yetkili mercii sizi kredinin geri ödemesinin nasıl yapılacağı hakkında bilgilendirir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Bireysel Kredileri Erken Kapatmak Nasıl Avantaj Sağlar?

Kullanmış olduğunuz mikrokredi borcunu düzenli bir şekilde ödemeniz durumunda yeni bir mikrokredi başvurusu yapabilmektesiniz. Mikrokredinin ödemeleri haftalık olarak yapılmaktadır. Mikrokredinin geri ödenmesi TİSVA’nın saha tahsildarları tarafından ilgili iş yeri ziyaret edilerek alınmaktadır.

Mikrokredi çok yüksek miktarda verilmese de başlangıç için özümsenmeyecek bir miktardır. Henüz bu krediyi alıpta işi batan bayan girişimci yok denilebilir. Siz de bu krediden faydalanmayı düşünüyorsanız kafanızda projenizi canlandırın ve bu kredi başvurusunun şartlarını getirerek ilk adımı atın.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz