Merkez Bankası Yıl Sonu Döviz Tahmini

Merkez Bankası Yıl Sonu Döviz Tahmini
Merkez Bankası Yıl Sonu Döviz Tahmini

Merkez bankası yıl sonu döviz tahmini 2019 raporunu açıkladı. Ekonomiyi yakından takip edenlerin bileceği üzere Merkez Bankası her ayın sonunda döviz, dolar, faiz, enflasyon ve faiz beklentisi anketi raporunu kamuoyuyla paylaşıyor. Bu rapordan haberdar olan kişilerde 2019 yıl sonu dolar kaç olacak? Sorusuna cevap bulmaya çalışıyor. Merkez Bankası yılsonu dolar tahmini 2019 raporu anketinde beklentilerin altında bir rakam çıktı ve dolar kuru beklentisi 6.14 TL olarak açıklandı.

Merkez Bankası Yıl sonu Dolar Kuru Tahmini 2019

Merkez Bankası yılsonu dolar tahmini 2019 Haziran raporuna göre değişiklik gösterdi ve dolar kurunda 6.14 TL olarak açıklandı. Bu rakam bir önceki ayın anketinde 6.40 TL civarlarındaydı ve 16 Kuruş bir fark ortaya çıktı. Yıl sonu rakamlarında 6. 64 tahmini kur değeri de bu sayede düştü ve 6. 47 olarak açıklandı.

Merkez Bankası Yıl Sonu Enflasyon Tahmini

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminlerinde de bir düşüş dikkat çekiyor ve açıklanan verilere göre 2019 sonunda enflasyon rakamları yüzde 15.01 olarak tahmin ediliyor. Bu rakam önceki aya ait olan raporlarda 15.85’di ve döviz kurunda olduğu gibi enflasyonda da bir düşüş gözlemlenmekte. Merkez Bankası TÜFE beklentisi içinde 12 aylık raporunu paylaştı ve TÜFE beklentisi %13. 90 olarak belirlendi. Merkez Bankası 12 ay verilerin yanında 24 aylık verileri de kullanıcılar ile paylaşıyor ve bu rakam %11 olarak güncellendi.

Göz Atabilirsiniz;

FED Faizleri İndirdi ve Döviz Kuru Bu Durumdan Etkilendi

2 Nisan 2019 tarihinden bu yana en düşük seviyelere 30 Temmuz 2019’da ulaşan dolar DÜN 5.55’e kadar geriledi. Bugün ise(31 Mart 2019) 5. 56 ile başladı ve kur- enflasyon raporlarının açıklanması ile birlikte 5.515 rakamlarına kadar tekrardan düşüşe geçti. Türkiye’nin en önemli bankalarından biri olan QNB Finansbank’da önemli bir mevkide olan Burak Kanlı TL’nin geçtiğimiz 2 ay içerisinde ki hareketlerini Fed beklentilerine bağladı. Aynı zamanda ülkemizde ki yüksek faizin de bu durumu açıkça etkilediğini dile getirdi.

FED Açıklaması İle Döviz Tekrar Yükselişe Geçti

Dolar/TL  kuru, Jerome Powell’ın açıklamalarından sonra 5.62 TL’ye tekrardan yükseldi. Jerome Powell ismi bilindiği üzere Fed başkanı ve bugün yaptığı konferansta pek de iç açıcı olmayan karışık mesajları kamuoyuyla paylaştı. Bu karışık mesajlar da doları direk olarak etkiledi. Fed, % 2. 00 – 2.25 seviyelerine faizi çekerek 10 yıldan sonra bir ilki gerçekleştirdi. Faiz oranları aşağı çekilirken  25 puan esas alındı. Bilanço daraltma dediğimiz bu eylemin sonlanacağı tarihte önümüzdeki ay gerçekleşecek. Bu gelişmelerden sonra Jerome yaptığı açıklamada gerektiğinde tekrar faiz indirimi yapılabileceğini belirtti ve bu olayın genişleme döngünün başladığı anlamına gelmesi gibi yorumlanmasının yanlış olduğunu belirtti. Eğer ekonomide ki gelişmeler istenilen seviyede olur ise faizlerin tekrar çıkartabileceği belirtildi. Powell kürsüde konuşma yaparken çıkan dolar, açıklamaların arkasından tekrar düşüşe geçti ve gece 22: 42 itibariyle 5.579 seviyelerine tekrar geriledi. Tüm bu gelişmelere rağmen döviz kurunda ki düşüş devam ediyor.

Merkez Bankası yıl sonu döviz tahmini Etkenleri

Son olarak GSYH 2019 yılı büyüme beklentisi, Haziran ayı ile kıyaslandığında % 0.04 oranında azalma gösterdi ve önümüzde ki yıl büyüme raporuna ilişkin raporda da gerilme tespit edildi. Büyüme beklentisinin %2.6 seviyelerine düştüğü gözlemlendi. Merkez Bankası yıl sonu döviz tahmini hakkında hazırladığımız bu yazımızda, enflasyon, dolar, büyüme beklentisi gibi birçok konuda ki rakamsal verileri açıkladık.

Bakabilirsiniz;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz