Mastercard ve Samsung Pay İşbirliği Yaptı

samsung pay nedir
samsung pay ile ödeme yöntemleri

Ağustos ayında Güney Kore’de denemelerine başlanacak olan Samsung Pay ‘in bu yönde adımlar attığı ve çalışmalara başladığı daha önce duyurulmuştu.

Apple’ın daha önce adım attığı mobil ödeme sistemi olan Apple Pay‘e rakip olması beklenen Samsung Pay hizmeti NFC teknolojisinin yanında MST teknolojisini kullanmaktadır.

  • Kısaca NFC teknolojisi hedef ve öncü cihazlar arasında elektromanyetik etkileşim sayesinde verilerin aktarılmasına olanak tanıyan bir sistemdir. Örneğin otel odalarının kapısı ve anahtar kartı bu sistemle çalışmaktadır.

Mobil Ödeme Sistemi Samsung Pay Nedir?

Geleceğin ödeme seçeneklerinden biri olarak görülen Samsung Pay, temel olarak NFC teknolojisiyle birlikte kredi kartı taşımadan kredi ya da banka kartınızla telefonunuz üzerinden ödeme yapmanızı sağlayan bir ödeme teknolojisidir.

Göz Atabilirsiniz;

Göz atabilirsiniz: Güncel Cep Telefonu Fiyatları – Senetle Telefon Almak!

Bu anlamda Apple’a rakip olma amacıyla ortaya çıkan Samsung Pay’le mobil ödeme sistemi Avrupa’da Mastercad ile işbirliği gerçekleştirdi.

Daha önceki süreçte iPhone 6 ile birlikte Apple firması Apple Pay mobil ödeme sistemini aktif etmişt.

Bu anlamda da Mastercard, Visa ve American Express ile benzer bir işbirliği içerisine girmişti.

Samsung’da Apple’dan sonra Mastercard ile işbirliği yaparak Avrupa’da Samsung akıllı telefonlarını kullanan kişilere MasterCard Digital Enablement Service (MDES) teknolojisini kullanarak mobil ödeme yapabilme olanağı tanıyacak.

Samsung Pay deneme maksatlı ilk etapta sadece Güney Kore’de Galaxy S6 ve Galaxy s6 Edge akıllı telefonlarına sahip kişiler tarafından kullanılacak.

Zamanla diğer ülkelere ve diğer akıllı telefonlara da kullanımı açılacak. Samsung tarafından yapılan açıklamaya göre 2015 senesinin sonları 2016 ‘nın başlarına doğru kullanıcıların tümünün SamsungPay mobil ödeme sistemini kullanabilecekleri belirtildi. Ülkemizde Samsung Galaxy S8 ve S8 Plus ile kullanıma sunulmuştur.

Bakabilirsiniz;

Güncelleme: 23.01.2020


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz