Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mama ve Bez Yardımı
Mama ve Bez Yardımı

Mama ve bez yardımı başvurusu yapmak için ilk olarak ailelerin bazı şartları sağlaması gerekiyor. Devlet yeni bebek sahibi olmuş aileler için bazı yardımlar da bulunuyor. Bu yardımlardan kimisi tek seferlik verilirken bazıları ise 2 yıl kadar ailelere sağlanabiliyor. Devletin sağladığı desteklerden bir tanesi de mama ve bez yardımıdır. Bu yardımı almak için aranan koşulları sağlayan kişiler de istenen evraklar ile beraber başvurularını gerçekleştirebilir.

 • E-Devlet Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? içeriğe git
 • Fakir Ailelere Devlet Yardımı Nasıl Alınır? içeriğe git
 • Hangi Hastalık Durumunda Ne Kadar Engellilik Oranı Verilmektedir? içeriğe git
 • KOSGEB Engelli Desteği Nedir, Nasıl Alınır? içeriğe git
 • Engellilere Devlet Yardımı Nasıl Alınır?içeriğe git

Bebek Bezi Yardımı ile Doğum Yardımı Farkı Nedir?

Bebek bezi yardımıyla doğum yardımı farklarından en temel olanı doğum yardımı için ihtiyaç sahibi olma statüsünden bulunma zorunluluğunun olmamasıdır. Devlet tarafından çocuklu ailelere sağlanan yardımlardan bir tanesi doğum yardımıdır. Bu doğum yardımı da  mama yardımı ile sıklıkla karıştırılır. Ancak ikisi birbirinden farklı destek türleridir. Doğum yardımı yalnızca ihtiyaç sahiplerine değil herkese verilir. Ayrıca doğum yardımı mama ve bez yardımından farklı olarak yalnızda tek severlik ödenir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır?

Göz atabilirsiniz: Aile Yardımı Ne Kadar?

Mama ve Bez Yardımı Ne Kadardır?

Mama ve bez yardımnın miktarı 2019 yılında aylık 239 TL olarak belirlenmiştir. Mama ve bebek bezi yardımı diğer çocuk ve doğum yardımlarından farklı olarak tek seferlik verilmiyor. Bu destek çocuğun doğumdan itibaren 24 ay boyunca aileye sağlanıyor. Mama ve bebek bezi yardımı için ne kadar ödeneceği bir bebeğin 24 ay boyunca ortalama ne kadar bez harcayacağı göz önüne alınarak hesaplanıyor. Buna göre de ailelere ödeme yapılıyor.

Bez Yardımı Almak İçin Aranan Şartlar

Mama ve bez yardımını alma koşullarından bir tanesi ailenin yardıma muhtaç statüsünde olması gerekliliğidir. Devletin verdiği bu destekten yararlanabilmek için ailenin gelirinin yoksulluk sınırının altında olması şarttır. Bunun üzerinde kalan kişiler için mama ile bez yardımı yapılmıyor. Bunun yanı sıra mama ve bez yardımı şu koşullara sahip kişilere verilir:

 • Doğumun canlı olarak gerçekleşmesi ve bebeğin sağlık durumunun iyi olması,
 • Anne, baba ya da her ikisinin de Türk vatandaşı ya da mavi kart sahibi olması,

Hem anne hem de babanın sağ olduğu durumlarda bu yardım anneye veriliyor. Annenin vefat ettiği ya da sağlığının elverişi olmadığı hallerde ise para babanın hesabına yatırılıyor.

Göz Atabilirsiniz;

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Bitcoin Almadan Önce Bilmeniz ve Dikkat Etmeniz Gerekenlere Birlikte Bakalım

Bez Yardımı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Mama ve bez yarımı için istenen evraklardan bir tanesi ailenin gelirini gösteren belgedir. Mama ve bez yardımından yalnızca yoksul aileler yararlanıyor. Bundan dolayı da bu yardımı alabilmek için yoksulluk belgesi alınması gerekiyor. Bunun yanı sıra mama ve bez yardımını almak isteyen kişilerin bu belgeleri de edinmesi gerekiyor:

 • Bebeğin kimlik belgesi,
 • Ebeveynlere ait kimlik belgesi,
 • Var ise gelir durumunu gösteren belge.

Bez Parası İçin Başvurular Nereye Yapılır?

Mama ve bez parası başvuruları gerçekleştirmek için farklı yollar izlenebilir. Mama ve bez yardımı almak isteyen kişilerin başvurularını gerçekleştirebileceği adreslerden bir tanesi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’dır. Ayrıca bakanlığa bağlı vakıflar ile de başvuru yapılabilir. Bunun dışında bu yardıma şu kurumlar aracılığıyla da başvurulabilir:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu,
 • Kaymakamlıklar bulunan Sosyal Hizmet Müdürlükleri,
 • Muhtarlıklar.

Mama ve Bez Yardımı Kaç Günde Yatar?

Mama ve bez yardımını hesaba yatma tarihi başvurudan 1 ay sonrasıdır. Mama ve bez yardımına başvuru yapan kişilerin bu başvuruları değerlendirilir. Bu değerlendirme sonucunda da başvuru sahiplerinin cep telefonlarına bilgilendirme mesajı gönderilir. Daha sonrasında ise bu yardım en yakın PTT şubesine gidilerek çekilebilir.

Doğum Yardımı Parası Nasıl Alınır? hakkında detaylara bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bakabilrsiniz;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz