Mahkum Kredisi Nedir ve Nasıl Alınır

Mahkum Kredisi Veren Bankalar
Mahkum Kredisi Veren Bankalar

Makalenin İçerisinde Neler Var?

İşsizlik ülkemizde giderek büyüyen toplumsal bir sorun olmaktadır. Malesef üniversite mezunlarının bile işsiz kaldığı bir topluma dönüşmekteyiz. Ülkemizde bu kadar çok işsiz varken hüküm giymiş kişilerin iş bulma olasılığı ise neredeyse hiç yoktur. İşte bu yüzden ülkemizde Sosyal Riski Azaltma Projesi kapsamında mahkumlara ve eşlerine iş bulmak veya iş kurmak adına çeşitli kolaylıklar sağlanmıştır. Örneğin; iş kanununa göre %50’nin üzerinde işçi çalıştıran iş yerleri  %2 eski hükümlü çalıştırmakla yükümlüdürler.

Buradan Kredi Başvurusu ve İstenen Belgeler sayfamıza Ulaşabilirsiniz.

Buradan Kredi Hesaplama Aracı | Güncel ve Uygun Faiz Oranları Sayfamıza Giderek En Uygun Kediyi Bulabilirsiniz.

Aksi taktirde ise ceza ödemek zorundadırlar. Bir diğer kolaylık ise hükümlü eşlerine verilen maddi destektir. Hükümlü eşleri bu sayede maddi olarak destek alabilirler. Varsa çocuklarının eğitim ve sağlık giderlerini de karşılatabilirler. Bunun için bazı belgeler gerekir. Bunlar; nüfus cüzdanı fotokopisi, fakirlik belgesi ve eşinin hüküm giydiği hapishaneden alınan yazıdır. Hükümlü eşlerinin bu belgelerle kaymakamlıklarda ve belediyelerde bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma derneklerine giderek başvuru yapmaları yeterlidir. Başvurudan sonra hükümlü eşlerinin evine bir heyet gönderilerek ev yaşantılarını, kullanılan eşyalarını ve çevre koşullarını incelerler. Toplanılan bilgiler, haftada bir gün toplanan komitenin onayına sunulur. Karar verildikten sonra sonuç geri bildirilerek hükümlü eşleri maddi olarak destek almış olur. Bu destek bir defalıkta olabilir aylık maaş şeklinde de olabilir. Hükümlü eşlerinin ihtiyacı ve komitenin kararıyla değişik şekillerde verilebilir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Aktifbank Kredi Başvuru Sonucu Öğrenme Nasıl Yapılır?

Mahkum Kredisi Hibe Mi ?

Mahkum kredisi ise hüküm giydikten sonra iş bulamayan kişilere başbakanlık tarafından, iş kurması için verilen hibe desteğidir. Bu krediyi alabilmek için önce bir iş fikrinizin veya projenizin olması gerekmektedir. Çünkü projeniz kabul edildiği taktirde kredi desteği alabilirsiniz. Bir diğer nedeni de kredi nakit olarak değil iş yeri malzemesi, teçhizat veya amortisman malzemeleri olarak veriliyor. Bundan dolayı da iş kurmak için tasarladığınız projeyi iyi bir şekilde sunmanız gerekir. Mahkum kredisini alabilmek için bazı şartlar aranmaktadır.

Göz atabilirsiniz: Anında ve Masrafsız Kredi Veren Bankalar Hangileri

Mahkum Kredisi Şartları;

-Eski bir hükümlü olmak

SGK, Bağkur ve Emekli sandığında kaydınızın bulunmaması

-Üzerinize tapulu gayrimenkul veya 1990 model ve 1990 modelin üstü bir aracınızın olmaması

-Yapacağınız işle ilgili sertifika veya ustalık belgenizin olması

Gibi şartlar olması gerekir. Bunun yanında başvuru yaparken de bazı belgeler gerekmektedir. Bu belgeler ise;

Mahkum Kredisi Başvuru Belgeleri

– Başvuru formu

– Nüfuz cuzdanı fotokopisi

– Mesleki bilgiyi gösteren diploma

– İkametgah senedi

-Vergi dairesinden alınan güncel mükellefiyet

Yukarıda yazılı olan belgelerin bir aslı bir de fotokopisiyle ilinizde bulunan Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) müdürlüklerine giderek kredi başvurunuzu yapabilirsiniz. Mahkum kredisinin geri ödemesi ise ilk 2 yıl geri ödemesiz ondan sonraki yıllarda ise aldığınız kredi tutarına  göre vadeli bir şekilde geri ödeyebilirsiniz.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Yapı Kredi Faiz Oranları 2020

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz