Maaşın Kaç Katı Kredi Çekilebilir?

Gelirinizin yani maaşınızın kaç katı kredi çekebileceğinizi detaylarıyla anlattık. Ayrıca asgari ücretin kaç katı kredi çekilebileceğini de bulabilirsiniz.

Gelirin Kaç Katı Kredi Çekilebilir?

Kredi başvurusu yaparken en az ihtiyacımız kadar kredi çekmek istiyoruz fakat bu her zaman mümkün olmuyor. İstediğiniz miktarda kredi alabilmek için bankaların çeşitli şartlarını yerine getirmeniz durumunda olumlu yanıt alarak krediyi kullanabiliyorsunuz. Maaşınızın kaç katı kredi çekebileceğinizi çalıştığınız şirket veya kuruma bağlı olmakla birlikte değişebilmektedir.

Yüksek miktarda kredi alabilmek için ilk şart devam eden sigortanızın olması ve en az 4 aydır sigorta priminizin ödenmesi gerekmektedir. Düzenli gelirinizin görülmesi ve buna ek olarak kredi notunuzun incelenmesi ile birlikte ne kadar kredi alabileceğiniz netleşecektir.

Kredi başvurunuzu yaptığınız zaman kredi kullanabilme onayınız geldiğinde ne kadar çekmek istediğiniz sorulur. Eğer memur olarak çalışıyorsanız maaşınızın 20 katı kadar kredi alabilirsiniz. ortalama bir memur maaşının 3000 TL olduğunu varsayalım eğer kredi notunuz da uygunsa 60.000 TL kadar kredi çekmeniz mümkün.

Asgari Ücretin Kaç Katı Kredi Çekilebilir?

Asgari ücrete yapılan son zamla birlikte bankalar da kredi kullandırma limitlerini yükseltti. Net 1.603,12 TL asgari ücretle çalışan biri kredi notunun uygun olması durumunda 45.000 TL’ye kadar kredi kullanabilmektedir. Bankalar kredi taksitlerini maaşın en fazla %60’ına denk gelecek şeklilde hesapladığından asgari ücretin %60’ı 960 TL etmektedir. Küsüratıyla birlikte 48 ay x 960 = 46.080 TL etmektedir. Daha önce kredi kartı veya kredi kullanarak kredi sicilinizi olumsuz etkilemeniz durumunda ise bu rakam düşecektir. Kredi notunuzu öğrenmek için Kredi notu sorgulama başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kredi notunuzun düşük çıkması durumunda istediğiniz miktarda krediyi kullanmak için teminat, kefil veya ek gelir gösterebilirsiniz.

Kredi Notuna Göre Yüksek Kredi Almak Mümkün mü?

Kredi notuna göre yüksek kredi almak yukarıda belirttiğimiz limitler dahilinde mümkündür. Ancak kredi notunuzun etkilenmiş olması ve düşük çıkması durumunda ne kadar kredi kullanabileceğiniz yapılacak hesaplamalar ile ortaya çıkacaktır. Kredi notu daha önceki ödemelerinizi aksatmanızdan dolayı düşer ve bankacılık sicilinize olumsuz olarak işler. Bu da sizin yeni kullanacağınız kredilerde limitlerin düşmesiyle veya kredi alamamanızla sonuçlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir