Maaşa Haciz Konulur mu?

Herhangi bir sebepten ötürü bankaya ya da başka bir kuruma borçlanmanız ve bu borcu ödeyememeniz halinde İcra Müdürlüğü tarafından icra takibi başlatılır. İcra takibi sürecinde de bu borcun ödenmemesi durumunda borçlu olan taraftan ilgili borç malların icrası yoluyla haczedilerek alınabilmektedir. Haciz işlemleri borçlu olan tarafın ev, tarla gibi gayrimenkullerine uygulanabildiği gibi, araba vb. menkullere de uygulanabilmektedir. Bu alanda merak edilen konulardan biri de gayrimenkul ve menkuller haricinde maaşa da haciz konabilir mi? Maaşa haciz konulursa hangi şartlarda konabilir?

Maaşa Haciz Konur mu?

Herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışan bir kişinin Haciz noktasına gelmiş olan borcuna karşılık İcra Müdürlüğü aracılığıyla maaşının %25’ine haciz konulabilir. Böyle bir kararın alınmasıyla birlikte ilgili iş yerine İcra Müdürlüğü tarafından hazırlanmış haciz yazısı gönderilir. Bu yazının iş verene ulaşmasıyla birlikte iş veren kişinin alacağı maaşın %25’ini İcra Müdürlüğü’nün banka hesabına aktarır. Borçlu eğer istiyorsa bu miktar daha yüksek oranlara çekilebilirken, daha düşük oranlara çekilemez. Yani varsayalım ki maaşlı çalışan kişi resmi olarak 2000TL maaş almaktadır. Durum böyleyken haciz geldiği durumda bu maaşın 500TL’lik kısmı iş yeri sahibi tarafından İcra Müdürlüğü’nün banka hesabına gönderilir. Borçlu olan taraf isterse bu miktarı 1000TL’ye de çıkarabilir. Ancak 500TL’nin altında bir rakam ödemesi söz konusu değildir.

Sadece maaş değil tazminata da haciz konulabilir

Borçlu olan herhangi bir kişinin işten belirli sebeplerden dolayı çıkartıldığında kazanacağı kıdem tazminatına da İcra Müdürlüğü tarafından haciz işlemi uygulanabilir. Bunun yanında eğer Zabıta memurluğundan ya da askerlikten dolayı emekli olduysanız ya da bu mesleklerden ötürü ailelere maaş bağlanmışsa bu maaşlara haciz konulması mümkün değildir. Benzer şekilde şehit yakınlarına ve yetimlere verilen maaşlarında hiç bir şekilde haciz edilemeyeceği bilinmelidir. SGK emeklisi olan kişilerinde maaşlarına haciz işlemi uygulanamaz. Şayet SGK’dan emekli olmuş biriyseniz ve maaşınıza haciz işlemi uygulanmışsa buna itiraz etmek en doğal hakkınızdır.

İcra İflas Hukuku ve Borçlar Hukuku incelendiğinde herhangi bir kişinin borcunun eşine ya da çocuklarına aktarılmayacağı ve bundan dolayı da kişinin borçlarından ötürü olan haciz işleminin eş ve çocuklarının mallarına uygulanamayacağı yasalarla belirtilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir