Maaş Yazısı Nedir?

maaş yazısı
maaş yazısı

Günümüzde çok yaygın olarak kullanılan ve ihtiyaç duyulan bir yazı olduğu için genelde bankalar tarafından istenmekte olduğunu bilmekteyiz. Yani bir kişinin bankadan kredi kullanabilmesi için gelirini yazılı olarak beyan eden yazı Maaş Yazısı Nedir? Nasıl Yazılır? Sorusunun cevabıdır. Maaş yazısını kişinin kendisi değil çalışmakta olduğu kurum tarafından yetkililer aracılığı ile yazılan bir yazı olduğu için genelde bilgisayar üzerinden antetli kağıt ile yazılmış olması da uygun görülmektedir. Sürekli bankalar ile alışveriş içindeyseniz, maaşınızı bankadan alıyorsanız, daha önce krediler çekmişseniz elbette banka sizden belge istemeyebilir. Özellikle istenmeyen bu belge ise gelirinizi gösteren belge veya maaş yazılarıdır.

Kredi kullanımlarında bankaların istedikleri evraklar kişinin çalışma hayatı ve mevcut gelirlerine göre farklılıklar gösterebilir. Mevcut kredi potansiyelini yükseltmek isteyen finans kuruluşları zaman zaman taleplerini ve gerekli belgelerin sunulmasında esneklik gösteriyor olsa da, verdikleri parayı çöpe atmamak için yani geri dönüşünün sağlanabilmesi adına güvence altına girmek isterler. İlk olarak boş bir A4 kağıdına veya antetli A4 kağıdına bilgisayar yardımı ile firma yetkilisi tarafından yazılması çok daha doğrudur. İlgili makama diye başlayan ve bünyemizde çalışmakta olan şu kişinin şu tarih itibari ile maaşının şu kadar olması ve maaşında hiçbir kesinti ve haczin bulunmamış olmasını ifade eden bir Maaş Yazısı dili ile yazılmaktadır. Üzerinden günün tarihi ve firmayı temsil eden kaşenin ayrıca özellikle ıslak imzanın bulunması da aranan şartlar arasında yer alır.

Göz Atabilirsiniz;

Maaş Yazısı Nasıl Alınır?

Özetle, Maaş yazsısı almak için iş yerinize talepte bulunmanız gerekir. Kimi zaman sözlü olarak söylemek yeterli olsa da kimi zaman da maaş yazısı istediğinize dair bir dilekçe yazmanız gerekebilir. SGK kayıtları dışında çalışan milyonlarca kişi kredi veya kredi kartı talepleri karşısında bankaların istediği bu belgeyi alamazlar. Çünkü resmi olarak böyle bir kayıt yoktur. Ayrıca çalıştıran kişi özellikle part time çalışan kişilere bu belgeyi sağlayamazlar. Bununla birlikte yasal yaptırımlarından kaçınırlar ki, maddi olarak ceza yükümlülüğü altına girmek istemezler. Bu gibi nedenler yüzünden parasal ihtiyacını karşılayamayan kişilere yardımcı olmak, kârlarına artış göstermek için kredi pazarlayan bankalar bu tür evraklardan uzak kredi imkanı verebilirler.

Ayrıca Kredi Almak için Maaş Yazısı Nasıl Yazılır? hakkında bilgi almak isterseniz yazımızı okuyabilirsiniz!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz