Maaş bordrosuz kredi veren bankalar

Maaş bordrosu olmadan kredi alınıp alınamayacağı kredi çekmek isteyen insanlar açısından en fazla merak edilen konuların başında gelmektedir. Maaş bordrosu bankaların kendini güven altına alması açısından istedikleri belgelerden biridir. Çünkü kredi çeken kişinin taksitleri ödeyememesi durumunda maaşa haciz uygulamak gibi işlemlerin yapılabilmesi için kişilerin maaş bordrosunun alınması gereklidir.

Tüm bankalar maaş bordrosuz kredi vermiyor demek doğru bir ifade olmayacaktır. Çünkü az miktarda alınacak krediler için kimi bankalar başvuruda bulunan kişiden maaş bordrosu talep etmez. Bunun yerine herhangi bir gayrimenkulden alınan kira geliri gibi kanıtlanabilir belgelerin gösterilmesi talep edilmektedir.

Maaş bordrosuz kredi almak için yapılması gerekenler

Şayet maaş bordrosu göstermeden kredi almayı düşünüyorsanız bu durumda kanıtlayabileceğiniz başka bir gelirinizin olması gerekmektedir. Bu iki belge de bulunmuyorsa bu durumda alabileceğiniz kredi tutarı maksimum 5000-6000TL dolaylarında olacaktır. Bu tutarlarda krediyi de veren banka sizin kredi notunuzu inceleyerek bu tutarı verip vermemeye karar verir. Yani eğer tüm bankalar tarafından görülebilen kredi notunuz yeterli seviyedeyse bu durumda maaş bordrosuz kredi alma şansınız vardır. Ancak maaş bordronuz yok, hem ispatlayabileceğiniz herhangi bir geliriniz yok, hem de kredi notunuz düşükse bu durumda kredi alma olasılığınız neredeyse 0’a yakındır.

BUNA BAKTINIZ MI?  Bankaların verdiği kredi türleri nelerdir?

Hemen hemen tüm bankalar standart işleyişlerinin yanında “Şubesiz Bankacılık” anlayışı ile de müşterilerine hizmet vermektedir. Bu hizmetle birlikte de artık eskiye nazaran daha kolay kredi çekme şansı doğmuştur. Bunun yanında maaş bordrosuz kredi almak isteyen kişilerden istenebilecek diğer bir şey ise “kefil” dir. Elbette bu süreçte kefil olacak olan kişinin de bankanın istediği şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Yani bu aşamada kefil olan kişiden de ya gelir belgesi ya da maaş bordrosu talep edilecektir.

Maaş bordrosu yerine maaş yazısı ile kredi almakKimi işletmelerin iş yoğunluğu bazı dönemler artmakta, bazı dönemlerde de azalmaktadır. Bu şekilde olan iş yerleri genelde çalıştırdığı kişilere SGK yapmamakta ve bu sebepten dolayı da maaş bordrosu verememektedir. Kanunlar açısından bu durum suç teşkil etse de birçok iş yeri bu şekilde işçi çalıştırmaktadır. Bu şartlarda çalışan kişiler ilgili şirketlerden maaş bordrosu yerine alınacak olan maaş yazısı ile de kredi alabilirler.

BUNA BAKTINIZ MI?  Krediyi Erken Ödemenin Cezası Var mı?

Maaş Bordrosuz kredi veren bankalar

Yukarıda bahsedilen şartları sağlayabilen kişiler kolaylıkla Akbank, Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası, İşbank, Halkbank, Garanti Bankası, ING Bank ve diğer bankalardan maaş bordrosuz kredi alma şansına erişebilirler.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir