KYK Kredisi Nedir? KYK Kredisi Ne Zaman yatar?

KYK kredisi nedir? KYK ne zaman yatar
KYK kredisi nedir? KYK ne zaman yatar

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından tahsil edilen öğrenim kredisi, yüksek öğrenim programına devam eden öğrencilere maddi açıdan destek sağlamak, gerek sosyal gerekse kültürel adımlarını hızlandırmak sebebiyle öğrenim programının devam ettiği süre içinde verilen ve zorunlu hizmet yükümlülüğü kapsamına girmeyen borç paradır. KYK Kredisi borcu, öğrenciye eğitim süresi boyunca verilen miktara ek olarak TÜİK tarafından tespit edilen yurt içi üretici fiyatındaki artışların eklenmesiyle tespit edilir ve öğrenci KYK kredi sorgulama işlemi ile birlikte mevcut kredi borcunu öğrenebilir.

Göz atın: 2019 Öğrenci Yardım Parası Ne Kadar?

KYK Paraları Ne Zaman Yatar?

KYK bursları T.C. kimlik numaralarına göre belirlenen tarihler de öğrenci hesaplarına yatırılır. Aşağıdaki tablo da T.C. kimlik numarasına göre KYK burs ödemesinin hangi tarihte hesabınıza geçeceği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

T.C. kimlik numarası

  • 0 ile bitenler ayın 6’sında
  • 2 ile bitenler ayın 7’sinde
  • 4 ile bitenler ayın 8’inde
  • 6 ile bitenler ayın 9’unda
  • 8 ile bitenler ayın 10’da tahsil edebilirler.

KYK paraları saat kaçta hesaba geçer?

KYK’nın vermiş olduğu bursların hesaba geçiş saati aydan ayda değişkenlik gösterse de, genel de yukarıdaki tabloya göre olan tarihlerde kesin olarak öğrencilerin hesaplarına para aktarımı yapılmış olur. Bursların yatırıldığı saat ile alakalı net bir saat vermek mümkün değil fakat, geçmişe bakarak burs ücretlerinin genellikle 00:00 ila 03:00 arasında yatırıldığı söylenebilir.

2019 Yılı KYK Kredisi Ne Kadar?

2019 yılı itibariyle KYK kredi sorgulama yapan lisans ve önlisans öğrencileri aylık 500 lira KYK öğrenim kredisi almaktadır. Bununla birlikte yüksek lisans öğrencilerine 1000 TL alırken doktora öğrencileri ise 1500 TL kredi ödemesi yapılmaktadır. Öğrencilerin KYK kredi sorgulama işlemi bu miktarlar doğrultusunda hesaplanmaktadır. KYK öğrenim kredisi geride bırakan yıllara nazaran artış şu şekil de artış göstermiştir.

2014-300 TL ödeme yapılırken, 2015-330 TL, 2016-400 TL, 2017-425 TL 2018 de ise 470 TL idi. Bu fiyat artışları kredi çeken öğrencilerin KYK kredi sorgulama işleminin sonucuna da etki etmektedir.

2019 Yılı KYK Kredi Başvurusu Nereye Yapılır?

Öğrenim kredisi ve burs müracaatları, KYK’nın resmi internet adresi üzerinden yapılmaktadır. Öğrenim kredisi ve burs başvurusu yapacak öğrencilerden istenen ekstra belge öncelikleri varsa buna dair bir belgedir. Geri kalan belgeler, mevcut kamu kuruluşlarından temin ediliyor. Bununla birlikte öğrencinin bildirdiği bilgiler de yine kamu kurum ve kuruluşlarından sorgulannabilmektedir.

Başvuru adımları şöyledir,

-İlk olarak Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun resmi web sitesine girilmeli.

-Takiben web sitesinde yer alan “2018 2019 eğitim öğretim yılında yurt içinde herhangi bir yüksek öğrenim programına yerleşmiş ya da ara sınıfta okuyan öğrencilerin “kredi başvuruları için tıklayınız” sekmesine tıklanır.

-Web sitesindeki bu sekmeye tıkladıktan sonra açılacak sayfada başvuruda dikkat edilmesi gereken unsurlar yazısı büyük dikkatle okunduktan sonra sayfanın en altında yer alan başvuru koşullarını kabul ettiğini onaylamak için onay kutucuğuna tıklanmalı.

-Ardından öğrencinin bilgilerin güncellendiğine dair “Başvuru ve Güncelleme” sayfasına tıklaması gerekmekte

-Açılacak yeni sayfada başvuran öğrencinin kimlik bilgileri doğru olarak girilip işlemin onaylanması için resimde yer alan güvenlik kodu yazılır.

İlginizi çekebilir: Öğrenciye Kredi Veren Bankalar

-Bu adımda KYK başvurusu yapacak öğrenciden mevcut öğrenim bilgileri talep edilmektedir.

-Açılacak yeni sekmede öğrencinin aile bilgileri talep edilmektedir. Bu bilgiler (ailede başka yüksek öğrenim gören birey olup olmadığı, ailenin mevcut geliri vs.) KYK kredi sorgulama işlemine tabi tutulur. Eğer girilen bilgiler doğru ise bilgiler Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından değerlendirilir.

Önemli Not: öğrencinin bilgileri kesinlikle doğru girmesi gerekmektedir.

Bu adımda ise başvuru yapan bireyin ikametgah bilgileri ve elektronik posta adresi talep edilmektedir.

-Öğrenci tüm bilgileri doğru girdiğine emin olduktan sonra en sonda çıkacak bilgileri kaydet butonuna tıklar. Bu işlemin ardından KYK kredi başvurusu tamamlanmış olur. Öğrenim kredisi çıkıp çıkmadığı Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun resmi sayfasında yayımlanmaktadır.

2019 Yılı KYK Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

Kredi ve Yurtlar Kurumunun KYK kredi sorgulama işleminin akabinde öğrenim kredisi almaya hak kazanacak öğrenciler, Halihazırda bir önlisans programına devam edenler, halihazırda bir lisans programına devam edenler, ön lisans programını bitirip Dikey Geçiş Sınavı ile okulunu 4 yıla tamamlamak üzere bir Lisans programına geçiş yapanlar (Öğrencilere daha önce almadıkları bölümle ilgili zorunlu derslerin verileceği intibak sınıfında öğrenim kredisi verilmemektedir.) Yüksek lisans veya doktora öğrencileri

2019 Yılı KYK kredisinden Kimler Yararlanamaz?

Kredi ve Yurtlar Kurumunun KYK kredi sorgulama işlemi sonucunda öğrenim kredisi tahsis edilemeyecek öğrenci grupları, Dikey Geçiş Sınavı ve Yüksek Lisans/Doktora yapanlar hariç daha önce bir yüksek öğrenim programından mezun olmuş öğrenciler. Bölümünü zamanında tamamlayamayıp ek süre ile okuluna devam eden öğrenciler. Sağlık problemleri dışında önlisans programlarından ara vermek amacıyla intibak programına yazılan öğrenciler. Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan daha önce öğrenim kredisi ya da burs almış bireyler. T.C. vatandaşı olmayanlar. Sorgu süresi bitmiş, bir hükme tabi tutulmuş öğrenciler. Açık öğretim öğrencileri ve uzaktan eğitim öğrencileri. KYK’nın talep ettiği bilgiler doğrultusunda KYK kredi sorgulama işleminin ardından bilgilerin yanlış olduğu tespit edilen öğrenciler. Mevcut lisans programına bir akademik yıldan daha fazla süre ile ara vermiş olanlar

Göz atın: Üniversite Öğrencilerine Burs Veren Vakıflar 2019

2019 Yılı KYK Kredi Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Kredi ve Yurtlar Kurumu, üniversite mezunlarının öğrenim kredisi borçlarını ödemesi konusunda pek çok yardımda bulunmaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu, aynı zamanda KYK kredi sorgulama işlemi yapacak öğrencilere, Kredi Yurtlar Kurumu üniversite mezunlarının kredi borcu üzerine yardımcı oluyor, yapılması gerekenleri ve yapılmaması gerekenler kendi sitesinde açıklıyor.

2019 Yılı KYK Kredi Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen öğrenim kredisinin geri ödemesi okulun bitişinden 2 yıl sonra taksitlendirilerek yapılır. Öğrenci KYK resmi sitesi ya da ziraat bankası üzerinden KYK kredi sorgulama işlemi doğrultusunda mevcut borcunu öğrenebilmektedir. KYK kredi sorgulamasının ardından ise Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından bir ödeme planı belirlenmektedir. Bu ödeme planı doğrultusunda borç ödenmektedir. Ancak bu borcun ödemesi bazı özel sebeplerle ertelenebilmektedir.

2019 Yılı KYK Kredi Ödemeleri Hangi Bankaya Yapılır?

Lisans, ön lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi için öğrenim kredisi alan bireyler eğitim sürelerinin bitiminden itibaren belirlenen bir süre sonra kredi ödemelerine başlamak zorundadır. KYK kredi sorgulama yapıldıktan sonra belirlenen borcu Ziraat Bankası üzerinden ödenmektedir. Son yıllar da gelişen teknolojiler doğrultusunda borç ödemeleri Ziraat Bankası’nın internet kanalı üzerinden de yapılabilmektedir.

KYK Kredi Borcu Ertelenir mi?

Öğrencilerin KYK kredi sorgulama işleminin ardından belirlenen öğrenim kredi borcu ancak birtakım sebepler doğrultusunda ertelenebilmektedir.

Göz atın: Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar

Bu sebepler, İşsizlik ve Askerliktir.

Borcun ertelenebilmesi için bir diğer neden ise öğrencinin okul bitiminin ardından bir yüksek lisans, doktora programına yerleşerek öğrenimine devam etmesidir. Böylelikle bireyler KYK kredi sorgulama doğrultusunda belirlenen kredi borcunu erteleyebilmektedirler.

KYK Kredi Borcu Silinir mi?

KYK kredi borcunun silinebilmesi için 2 şart bulunmaktadır. Bu şartlardan ilki bireyin eğitimi sırasında veya sonrasında iş göremez bir hale gelmesi, ikincisi bireyin vefat etmesidir. Kanunlar gereği bu sebepler harici öğrenim kredisi borcunun silinmesinin başka bir yolu yoktur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz