Kullanılmayan Banka Hesapları Kendiliğinden Kapanır Mı?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Genellikle, çoğu kişi birden çok banka üzerinden açık hesap tutmaktadır. Bu durum bazen bir kredi kartının avantajlarından ileri gelmektedir. Bazen de faiz oranlarından. Ancak söz konusu durumların sonrasında bir dönem aktif kullanılan banka hesaplarının bir süre sonra unutuluyor olması kişilerin son derece yaygın olarak yapmış oldukları davranışlardan biridir. Kullanılmayan banka hesapları kendiliğinden kapanır mı? Sorusu ile çoğu zaman geçmişe dönük hatırlanan hesapların ne olduğuna dair bilgiler edinmek istenmektedir. Yaşı ileri olan hastalanan kişilerin hesapları ya da faizler gibi değişken sebepler ile hesapların başka bir bankaya aktarılması sonucu hesaplar unutulmaktadır.

Unutulmuş olan hesapların 10 yıl bekleme süresi vardır. Hiç kullanmasanız bile içinde var olan miktar ile birlikte 10 yıl boyunca sizin kullanımınıza aittir. Ancak 10 yıl dolması ile birlikte zamanaşımına uğramaktadır. Ve böylesi bir durumda hatırlıyor olmanız bir şey ifade etmeyecektir. Kullanılmayan banka hesapları kendiliğinden kapanır mı? Şeklinde düşünülmesi doğru değildir. Banka yolu ile belirlenen süreyi dolduran hesaplar zamanaşımı kuralları içerisinde kapatılmaktadır. Bankalar üzerinden açık tutulan bir hesabın mutlaka kontrol edilerek, kullanılmıyorsa kapatılması kişilerin yararına bir durum olacaktır. Söz konusu durum belirli bir süre sonunda bazı bankacılık yönetmeliğince borç olarak da yansıtılabilmektedir. Hesap işlemi ücret giderlerinin ödenmesini banka hesap sahiplerinden isteme hakkınsa sahiptir.

TSMF Devredilen Banka Hesap Tutarları

Zamanaşımı süresine takılan hesapların TSMF devredildiği bilinmektedir. 10 yıl gibi bir süre sonunda kullanılmayan hesapların kapatılmasıyla bu hesaplardan kalan tutarlar büyük ya da küçük ayırt edilmeksizin TSMF fonuna devredilmektedir. Aynı şekilde kullanılmayan kredi kartı iptal olur mu? Evet, zaten kredi kartlarının belirli bir süresi var olmaktadır. Söz konusu bu süre dolmasının ardından kart kendiliğinde geçersiz olacaktır.

Kullanılmayan banka hesapları kendiliğinden kapanır mı? 10 yıl sonucunda kapanmaktadır. Hesaplarda unutulan tutarlar ise azımsanmayacak miktarları bulabilmektedir. Çoğu bakıma muhtaç insanların birikimleri ya da küçük meblağları hesapta tutmalarından kaynaklanan miktarlar olsa da bu tutarlar biriktiğinde ciddi rakamlar yapabilmektedir. Geçmiş yıllara ait veriler incelendiğinde söz konusu hesaplar ve tutarlar oldukça yüksek orandadır. 2017 tarihi itibariyle 10 yıllık zamanaşımına uğramış olan 500 bin ’den fazla hesap kapatılmıştır. Bu hesaplarda ise, tam olarak 115 milyon TL unutulmuştur.

Kullanılmayan Banka Hesaplarından Hesap İletim Ücreti Alınır mı?

Hesap işletim ücreti konusu bankalar arasın farklılık göstermektedir. Bir banka hesapları içinde birden fazla işlem yapmış ve sonrasında hesaplarınızı başka bir bankaya aktarmışsanız. Böylesi bir durumda banka 6 ay sonra sizden hesap işletim ücreti talep edebilir. Halen beklemede olması nedeniyle. Kullanılmayan banka hesapları kendiliğinden kapanır mı? Şeklinde sorularda ise şu bilinmelidir ki, banka zamanaşımı olmadan hesabı kapatamaz.

Günümüzde basit olan banka hesapları için hesap işletim ücreti bankalar alabilmektedir. Bu durum için de 180 gün içinde aktifleşmemesi halinde hesap sahibine durumu hatırlatması gerekecektir. 30 gün içerisinden kapatılmayan hesaplardan hesap işletim ücreti alınabileceği yönünde bir bilgi vererek. Buna rağmen ilgisiz kalan bir kişi borcu üstlenmiş olacaktır.

Kullanılmayan banka kartı ne zaman iptal olur? Bankaların vermiş oldukları banka kartları ya da kredi kartlarının bir kullanım süreleri vardır. Ön yüzeyinde bulunmaktadır. Bu nedenle siz iptal etmediğiniz süreç içerisinde hesaplarınızı kullanmasanız bile kart yüzeyinde yazan tarihe kadar kartın kullanımı aktif olacaktır. Kart kullanımı aktif olduğunda ise, hesap da aktifleşecektir. Bu nedenle unutulan bir hesabın banka kartları da genellikle kullanılmamaktadır.

Bu noktada önemli olan banka size hesap işletim ücreti bilgisi gönderdikten sonra kayıtsız kalmamaktır. Hesabın en kısa sürede ki bu kısa süre 30 gün içerisinde kapatılması gerekir. Kişiler kullanmasa da hesap işletim ücreti yansıyan bir hesap aktifleşecek ve kişinin borç hanesine yazılacaktır. Kullanılmayan banka hesapları kendiliğinden kapanır mı? Şeklinde beklemek oldukça hatalı bir davranış olabilecektir. Banka ile hiçbir işlemi olmayan bir kişinin borçlandırılması söz konusu olması nedeniyle kapatılması son derece önemlidir. Bu aşamalara rağmen yine de ilgilenilmezse borç hanesi faizler ile artacak ve en son gidebileceği nokta ise icra olacaktır. Tüm bu süreçler ise kişinin banka kredi notunu etkileyecek olan süreçler arasındadır.

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz