Kullanılmayan Banka Hesabı Kapatılmalı Mı?

kullanilmayan-banka-hesabi-kapatilmali-miKullanılmayan banka hesabı kapatmak gerekir mi? Kullanılmayan banka hesabından banka tarafından hesap işletim ücreti çekilebilir mi? Bunun gibi sorulara bir cevap mı arıyorsunuz? Belki de bankacılık anlamında en çok merak edilen konulardan biri de bu mevzudur. Bilindiği üzere bankalar kartlardan hesap işletim ücreti kesmektedirler. Bir çok insanda bu hesap kesim ücretine itiraz ederek parasını almaktadır.

Kullanılmayan Banka Hesabı Neden Kapatılmalı?

Eğer riski seven bir insansanız ve cebinizdeki para ağırlık yapıyorsa o zaman hesabınızı kapatmayın. Her an karşılaşabileceğiniz sürprizlere hazırlıklı olun. Diyorsanız ki kötü sürprizlerle karşılaşmak istemiyorum, kafam rahat olsun istiyorum diyorsanız o zaman en kısa sürede internet şubesinden, atmden ya da banka şubesinden kapatma işlemini yaptırmalısınız.

Göz atmanızda fayda var: Hangi Bankada Hesabım Var, Nasıl Öğrenebilirim?

Zaten yıllardır kullanmadığınız bir hesabını varsa ona ihtiyacınız yok demektir. İleride hesap işletim ücreti karşınıza çıkabilir. Herhangi bir şekilde hesabınıza para yatırılırsa anında banka hepsini kesebilir bile. Böyle bir sürprizle karşılaşmak isteyen birisi yoktur sanırım.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Ziraat Bankası Vadeli Mevduat Hesabı 2021

Banka kartını kullanılmasa da hesap işletim ücreti alınır mı?

Böyle bir durum elbette olasıdır. Yukarıda da bahsedildiği üzere günün birinde kazara o hesaba para yatırılırsa belki paranızın tümüne bile el konulabilir. Çünkü yıllar yılı hesabınızda hesap işletim ücreti birikmiş olabilir ve bankalar ilk para yatırmanızda bu paranızdan hesap işletim ücreti miktarlarının tümünü kesebilir.

Bu açıdan en kısa sürede mümkünse şubeye gidip hesabınızı kapatmanız en garanti yol gibi durmaktadır.

Göz Atabilirsiniz;

Banka Hesapları Hangi Durumlarda Hesap Kapatır?

Banka hesapları kapanması durumu bazı nedenlere bağlı olarak gerçekleşmektedir. Bundan ötürü onu iki farklı bakış açısı ile değerlendirilmelidir. Öncelikle bazı şahıslar, banka hesaplarına yüksek para giriş ve çıkışları yapmaktadır. Bu tür işlemler bankaların radarına yakalanmaktadır. Çünkü takiplerin yapılmaması halinde özellikle vergi yönünden sıkıntılar yaşanabilmektedir. Hesaplarda yapılan incelemeler neticesinde herhangi bir usulsüzlüğün tespit edilmesi halinde yetkili birimlerle irtibat kurulmaktadır. Yasal süreçlerin başlamasının hemen arkasından bireylerin bankalarda bulunan hesapları kapatılmaktadır. Hesapların incelemeye girmesi belli rutinlerden de ileri gelebilmektedir. Ancak bankaya olan borçların ödenmemesi hesapların kapanması anlamına gelmemektedir. Bu tür durumlarda hesaplar sadece kullanılamamaktadır. Ödemelerin tamamlanmasının hemen ardından herhangi bir işlem yapılmasına gerek kalmadan hesapların kullanıma açıldığı bilinmektedir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Halkbank Satılık Gayrimenkuller Özellikleri ve İstenen Evraklar

İlginizi çekebilir: Banka Hesabımda Ne Kadar Para Var?

Kişilerin banka hesaplarının kapatılması hakkında bilmesi gereken bir diğer şey de isteğe bağlı kapamalarıdır. Ülkemizde pek çok vatandaşın farklı bankalarda hesapları bulunmaktadır. İş ya da isteğe bağlı olarak açılan hesaplar zaman içerisinde kullanılmamaya başlamaktadır. Bu da büyük bir atıl hesap kitlesinin varlığına yol açmaktadır. Üstelik bazı bankalar senelik komisyon birikimlerini kullanılmayan hesaplara da yazmaktadır. Böylece vatandaşlar farklına varmadan borçlanabilmektedir. Bu nedenler yüzünden kullanılmayan banka hesapları mutlak suretle kapatılmalıdır. Belli olan yasal sürecin tamamlanmasının ardından gönderilen kapanma talepleri komisyon ücretlerinin ödenmesinden sonra gerçekleşebilmektedir. Hesapların kapanabilmesi için şubelerde yetkililerle görüşmek yeterli olmaktadır.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

  1. https://www.kredivepara.com/e-devletten-banka-hesabi-sorgulama/
  2. https://www.kredivepara.com/is-bankasi-vadeli-mevduat-hesabi/
  3. https://www.kredivepara.com/ziraat-bankasi-kredili-mevduat-hesabi-faiz-orani-nedir/
  4. https://www.kredivepara.com/hangi-bankada-hesabim-var-nasil-ogrenebilirim/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz