Kredisi devam eden ev satılır mı?

Günümüzde tüketim toplumu haline gelen insanlar en kolay yoldan nasıl daha fazla tüketim yapabilirim çabasına girmektedir. Bu arayış sonucunda başlarda yatırım ve üretim amaçlı olarak ortaya çıkan ve sonradan bankaların kâr elde etmek için değiştirdiği kredi kartları ve kredi çeşitleri ile insanlar gelecek maaşlarını harcamaya başladılar. Çekilen kredinin bir vadesi olduğu gibi belli bir ödeme tutarı da mevcuttur. Ülkemizde en çok inşaat sektörünün tercih edilmesi ile birlikte, konut kredileri de oluşmaya başlamıştır. Konut kredileri ortalama 10 yıllık olan uzun vadeli ödeme planına sahip kredilerdir. Bu vadeli ödeme durumunda, konut kredisi çekenlerin en sık sorduğu sorulardan birisi ‘’Kredisi devam eden ev satılır mı?’’ sorusu olmuştur. Bu yazımızda, sizi bu konu hakkında bilgilendireceğiz.

BUNA BAKTINIZ MI?  Ziraat Bankası Badem Kredisi

Kredisi devam eden ev satılır mı sorusunun cevabı eve satılabilirdir. İşte size bu işlemin yapım aşamaları:

Kredisi Devam Eden Evin Nakit Olarak Satılması,

 • Kredisi devam eden evin satılması durumunda, kredi çekilen bankadan evin kalan borcu ve borcun erken ödenmesi durumunda oluşacak kapanma borcu öğrenilir.
 • Evi alacak olan kişi kapama borcu dışında, evin satıcı ile anlaştığı tutarını bankaya yatırır ve bankadan yatırdığı parayı resmi olarak gösteren ‘’blokeli çek’’ adında bir belge alır.
 • Tapuda ev satışı ipotekli olarak yapılır ve ‘’blokeli çek’’ satıcıya verilir.
 • Satıcı aldığı çeki bankaya götürür ve çek üzerinde yazan parayı bankadan tahsil eder.
 • Son olarak satıcı toplam kapama borcunu bankaya yatırır ve bankadan ipoteği kaldırmak için yazı alır. Alınan yazı ile tapuda ipotek kaldırılır ve kredisi devam eden evin satış işlemi tamamlanmış olur.
BUNA BAKTINIZ MI?  Finansbank kanatlı kümes hayvancılığı kredisi

Kredisi Devam Eden Evin Kredili Olarak Satılması,

 • Evi alacak kişinin kredi talebi onaylanması durumunda, satın alınacak eve kredi çekilecek banka tarafından bir uzaman gönderilir ve uzman kişi yazacağı raporda evin hangi banka tarafından ipotekli olduğunu belirtir.
 • Kredi çekilecek banka, evin kredili olduğu bankadan kredinin borcunun kapatılması durumunda ipotek kaldırma yazısının verilmesini ve kapama borcunun güncel olarak belirtildiği resmi bir belge talep eder.
 • İstenilen belgelerin teslimi durumunda satış işlemi yapılır ve ev üzerine 2. Dereceli ipotek ibaresi konulur.
 • Tapunun, evin satış belgelerini kredi alınacak bankaya göndermesiyle, alıcının kredisi verilir.
 • Verilen kredi ile ödenecek tutar evin kredili olduğu bankaya gönderilir ve ev kredisinden kalan tutar da krediyi çeken kişiye ödenir.
 • Kredinin ödenmesi durumunda bankadan evin üzerinden bulunan 1. dereceden ipotek kaldırma yazısı alınır.
 • Alınan yazı tapuya verilir ve 1. Derece ipotek kaldırılıp yeni çekilen kredi sebebiyle kredi çekilen bankanın koyduğu ipotek 2. dereceden, 1. derece ipotek olarak kayıt edilir.
BUNA BAKTINIZ MI?  Kredi ile Telefon Almak


NOT: Alıcı ve satıcı arasında yapılacak olan ticaretin güvenliği açısından, isteğe bağlı olarak, noter onaylı bir anlaşma yapılabilmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir