Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

kredili mevduat hesabı nedir?
kredili mevduat hesabı nedir?

Bankaların müşterilerine sunduğu en güzel hizmetlerinden biri olan kredili mevduat hesabı, mevcut vadesiz Türk parası hesabınız altında çalışan bir çeşit kredi türüdür. Sıklıkla müşteriler arasında pek bilinmemekle birlikte, kullandıkça rahatlığına çabuk alışılan bir hesaptır. Bankada mevcut olan vadesiz TL mevduat hesabınıza tanımlanan bir kredi limiti olup, paranız olmasa da hesabınızın kullanılmasını, bu hesaptan ödeme yapılabilmesini sağlayan bir sistemdir. Hesaplara tanımlanan bu kredi limiti sayesinde kişiler, tanımlanan limitleri dahilinde isterlerse nakit çekimi yapabilirler, isterlerse otomatik ödemelerini bu hesaptan gerçekleştirebilirler. Bir anda ortaya çıkan nakit ihtiyaçlarına en kolay ve en kısa çözümdür.

Kullanıcılar bankalarda öncelikle bir hesap açarlar. Banka ürünlerinden yararlanmak için bu hesabın mutlaka açılması gerekir. Açılan bu hesap vadesiz TL olarak adlandırılır. Kredi kartınız, kullanacağınız kredilerin hepsi bu hesap olmadan sizlere tanımlanamaz. Bankanıza vadesiz TL hesabını direkt açabileceğiniz gibi, yapmış olduğunuz ürün başvurularından sonra bankanız size bu hesabı otomatik açacaktır. Açılan vadesiz hesabınıza dilediğiniz zaman para yatırıp çekebilir, Havale ve EFT gibi günlük bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Hesabınızda para olmadığı durumlarda sizlere banka belirli tutarlarda kullanabileceğiniz bir miktar tanımlayabilir. İşte bu KMH demektir. Yani, hesabınızdan paranızın olmadığı, maaşınızın yetmediği durumlarda EFT, Havale yapabilir, banka kartınızla size tanımlanan bakiye kadar alışveriş yapabilir, yine bu bakiyenizle faturalarınızı kolaylıkla ödeyebilirsiniz.

Ek hesapların açılabilmesi için, kredi başvurularında izlenen usul takip edilmektedir. Yani kredi notunuz, kimliğiniz ve gelir belgeniz başvuru araçlarınızdır. Kredi notunuz düşükse eğer, diğer yazılarımızdan nasıl yükseleceğine dair bazı taktikleri kullanabilirsiniz. Denizbank, İş Bankası, Ziraat Bankası, Akbank, Garanti Bankası gibi birçok bankadan bu hizmeti alabilirsiniz.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Taksitli KMH Nedir?

Kredili Mevduat Hesabı Gecikmeye Girmesi

KMH limitiniz dahilinde yaptığınız işlemler hesabınızda eksi olarak görünür. Örneklendirecek olursak: Hesabınıza 1000TL KMH limiti tanımlandı. Hesabınızda da kalan tutar 1100Tl. Siz 200TL tutarında bir alışveriş yaptığınızda hesabınızın bakiyesi -100TL olarak görünür. Yani, öncelikle hesabınızda bulunan tuta, daha sonra sizlere tanımlanan KMH limitinizden kullanım yapılır. KMH limitiniz üzerinden yaptığınız harcamalar -100TL -200TL şeklinde devam eder. Tanımlanan limite ulaştığında yani -1000TL durumunda artık harcama yapılamaz.

Bankaların KMH ürünü sizin talebiniz doğrultunuzda sizlere tanımlanır. Ancak genelde maaş aldığınız bankalar, bu ürünü direkt tanımlayabilir. KMH ürününüzün limiti gelirinizle orantılıdır. Hesabınızda para olmadığı durumlarda herhangi bir işlem yapmadan direkt ihtiyaçlarınızı bu limitinizden karşılayacağınız ürünün tabi ki de bir faizi, hatta dosya masrafı bile olabilir. Genel olarak bankalar, maaş gününüzde bu faizi sizden tahsil eder. Dilerseniz maaş gününüzü beklemeden, fazla faiz ödememek adına kendiniz de harcadığınız tutarı ve faizi bankanıza ödeyebilirsiniz.

Kredili Mevduat Hesabı genelde günlük çekilen tutar üzerinden faiz işler. Bu yüzden dikkatli kullanmanızda yarar vardır. Kullanacağınız durumlarda faiz oranlarını bankanızdan öğrenmeli, çektiğiniz tutarı bir an önce yeniden yatırmalısınız.

Denizbank Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Kurtaran Hesap, acil nakit ihtiyaçlarınızı 7/24 karşılayabileceğiniz, üstelik taksitli kullanıldığında geri ödemesini 12 aya varan vade seçenekleriyle yapabilme kolaylığı da sağlayan bir Kredili Mevduat Hesabıdır. Kurtaran Hesap limitinizi 12 aya varan vadelerle taksitlendirmek için DenizBank internet bankacılığı, ATM’si ya da şubesine başvurabilirsiniz. Kurtaran Hesabınız yoksa hemen KURTARAN yazın, boşluk bırakın T.C. kimlik numaranızı 3280’ e göndebilirsiniz.

TEB Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Kredili Mevduat Hesabı, hesabınızda para olmasa dahi limit tutarınız dahilinde nakit para çekebileceğiniz hesaptır. Kredili Mevduat Hesabınız ile otomatik ve düzenli ödeme talimatı verdiğiniz fatura, kredi geri ödemeleri ve diğer ödemelerinizi gecikmeye düşmeden yapabilirsiniz. Ayrıca yurtiçinde bulunan tüm TEB ve diğer banka ATM’lerinden; yurtdışında ise Visa, Plus, Maestro ve Cirrus amblemi bulunan tüm ATM’lerden dilediğiniz zaman para çekebilir ve banka kartınız ile Kaynak Hesap limitiniz dahilinde alışveriş yapabilirsiniz. Kredili Mevduat Hesabı ile limitiniz dahilinde istediğiniz zaman, istediğiniz kadar, istediğiniz tutarda harcama yapabilir ve nakit ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Kredili Mevduat Hesabınızı kullandıktan sonra vadesiz hesabınıza yatan tutarlar ile hesabınızın eksi bakiyesi otomatik olarak kapanır. Kredili Mevduat Hesap faiziniz, sadece kullanmış olduğunuz kredi tutarı ve süresi üzerinden hesaplanır.

Vakıfbank Kredili Mevduat Hesabı

Ek Hesap ile vadesiz mevduat hesabınızda yeterli miktarda paranız olmasa bile, limitiniz dahilinde birçok bankacılık hizmetinden yararlanabilirsiniz. Size en yakın Şubeden de Ek Hesaba başvurabileceğiniz gibi hafta sonları ve resmi tatiller de dahil olmak üzere saat sınırlaması olmaksızın İnternet Bankacılığı, SMS ve ATM kanalından Ek Hesaba başvurabilirsiniz.

YapıKredi Kredili Mevduat Hesabı 

Esnek Hesap, hesabınızda para olmasa bile kredi limitiniz dahilinde acil nakit, ödeme ve alışveriş gibi ihtiyaçlarınızda her an yanınızda olan kredili mevduat hesabıdır. Esnek Hesap limitinizle, hesabınızda para kalmasa bile;

Doğrudan nakit para çekebilir,

Faturalarınız için otomatik ödeme talimatı verdiğinizde, kredi limitinizden ödeme yapabilir,

World Bank Kart’ınız ile alışveriş yapmaya devam edebilirisiniz.

Esnek Hesap limitinizi kullandığınızda, Esnek Hesap faizi kullanılan gün ve tutar üzerinden hesaplanır. Esnek Hesap limitinden kullanım yapılmazsa herhangi bir faiz ödemezsiniz. Bireysel internet şubemizden ve Yapı Kredi Mobil’den hemen Esnek Hesap limiti için başvuruda bulunabilirsiniz.

Ziraat Gençkart Kredili Mevduat Hesabı Nedir ?

Kredili Mevduat Hesabı sayesinde hesabınızda para olmasa dahi para çekebilir, Bankkartınızla alışveriş yapabilir ve Otomatik Ödeme Talimatlarınızda bulunan faturalarınızı aksatmadan ödeyebilirsiniz. Bankkart ile ATM’lerimizden 7 gün 24 saat boyunca kredi kullanabilir ve sadece kredi kullandığınız günler için faiz ödersiniz.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Ziraat Bankası Kredili Mevduat Hesabı Faiz Oranı Nedir?

Ziraat Kredili Mevduat Hesabı Limit Artırımı?

Ziraat Bankası eksi hesabınızın limitini arttırmak istiyorsanız müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek talebinizi iletmeniz gerekir. Eğer hesap hareketleriniz olumlu ise ve kmh ödemelerinizi geciktirmiyor iseniz herhangi bir aksilik olmadan eksi hesap limitiniz arttırılacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz