Kredi Risk Raporu Nedir? Ne İşe Yarar?

Kredi risk raporu nedir ne işe yarar
Kredi risk raporu nedir ne işe yarar

Kredi notu bankalardan kredi kullanmak isteyen kişiler için oldukça önemli bir olgudur. Kredi notunuz bankaların risksiz olarak gördüğü bir seviyede değilse bu durumda kredi almanız zorlaşacaktır. Kredi risk raporu kredi notunun da yer aldığı bir rapordur. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) belirlenmiş olan ücret karşılığında kredi notunu öğrenmek isteyen kişilerde Kredi Risk Raporu’nun sonucunu paylaşmaktadır. Yalnız bu anlamda yasalar 3. kişilerin bilgilerinin öğrenilmesini engellemektedir. Yani herhangi bir A kişisi, B kişisinin kredi notunu bu sistem aracılığıyla öğrenemez.

Kredi Risk Raporu Nedir?

Kredi Kayıt Bürosu Risk Raporu ile kişilerin kredi kartı ya da kredi geri ödemelerini kayıt altında tutmaktadır. Bu raporda kişilerin ne kadar kredi ya da kredi kartı kullandıkları ve borçlarının ne derece düzenli ödedikleri kayıt altına alınmaktadır. 2013 senesinde yapılan değişiklikle birlikte Kredi risk raporunda sadece kredi ve kredi kartı ödemeleri değil elektrik, su, doğalgaz vb. faturalarında ödemeleri yer almıştır. Bu faturaların veya kredi ürünlerinin ödemelerinin gecikmesi durumunda Kredi risk raporunda yer alan kredi notu da düşecektir. Ödemelerini günü gününde yapana kişilerin ise kredi notu yükselmeye başlayacaktır.

Göz atabilirsiniz: Kredi alabilmek için Findeks notu kaç olmalı?

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Fibabanka 0.98 Kredi Oranı Nasıl Alınır?

Kredi risk raporu kişilere ya da kurumlara nasıl bir fayda sağlar?

Kredi risk raporunun oluşturulmasındaki temel amaç kredi kullanacak olan kişilerin bu kredileri ödeyip ödeyemeyeceğini kestirmektir. Risk raporu incelenerek herhangi bir kişinin satın almayı düşündüğü ürünü vb. herhangi bir şeyi geri ödeyip ödeyemeyeceğini kestirebilirsiniz. Bu kestirim sayesinde kurumlar kendilerini belli bir noktaya kadar güvence altına alarak olarak riskleri minimuma indirmiş olur. Yine benzer şekilde şirketinize bir ortak alma düşünceniz varsa bu kişinin kredi risk raporunu inceleyip ortak alıp almama konusunda bir kanıya varabilirsiniz.

Risk raporunun sonucu iyi olan kişinin bundan sonraki borçlanmalarda ödemelerini düzenli yapacağının bir garantisi bulunmamaktadır. Bu rapor geçmişteki ödemeleri gösterdiğinden dolayı bir fikir sahibi olmaya yarar.

Kredi risk raporu genelde bankalar, evlerini kiraya verecek olan kişiler, sigorta firmaları ve taksitle mal satan kişiler için önemlidir.

Kişiler açısından risk raporunun önemi ise kredi alınıp alınamayacağına karar vermektir. Kişiler KKB üzerinden kredi notu sorgulama işlemini yaparak kredi notunu öğrenebilir ve bu nota göre kredi kullanıp kullanamayacağını öğrenmiş olur. Bunun için Vodafone ile Kredi Notu Öğrenme ve Akbank kredi notu sorgulama yazılarını okuyarak bu işlemlerin nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Vodafone’dan Kredi Notu Öğrenme

Kredi Risk Raporunun yanlış ya da sahte olduğu düşünülüyorsa

Risk raporunun yanlışlığından ya da sahteliğinden şüphe ettiğiniz durumda bu rapora itiraz etme hakkınız da bulunmaktadır. Yapılan itirazın ardından gerekli incelemeler yapılıp tarafınıza bu konu hakkında dönüş sağlanacaktır. Eğer bu raporu bankadan aldıysanız bu durumda bankaya itirazda bulunmalı ve bu durumun düzeltilmesini talep etmelisiniz. Eğer internet üzerinden Findeks resmi web sitesinden kredi notunu öğrendiniz ve yine yanlış olduğunu düşünüyorsanız bu durumda 444 4 552 nolu numarayı arayarak bu durumu bildirebilirsiniz.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  İNG Bank 0.94 Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Göz atın: Findeks Kredi Notu Nedir? Nasıl Öğrenilir?


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz