Kredi Puanı Nasıl Yükselir?

Kredi Puanı Nasıl Artar?
Kredi Puanı Nasıl Artar?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

KKB tarafından insanların finansal hareketlerinin incelenerek puanlama verilmesi durumuna “kredi puanı” deniyor. KKB bu konuda ülkemizde ilk ve tek kuruluştur. Yaklaşık olarak dokuz bankanın ortak kararıyla kurulan KKB, kişilerin finansal geçmişleri, harcamaları, ödemeleri gibi birçok ekonomik faaliyetini inceleyerek kişilerin kredi notlarını belirler. Bankalarda istediği kişinin kredi notunu KKB den sorgulatarak öğrenebilir. Diğer ülkelerde de KKB gibi kredi notu kuruluşları vardır. Hatta uluslararası şirketlerin ve devletlerin kredi notlarını tutan  kredi notu kuruluşları vardır. Bu pencereden baktığımızda da kredi notu kuruluşları, bankalara oldukça kolaylık sağlamaktadır.

Dikkatinizi Çekebilir: Kredi Notu Az Riskli Kredi Alabilir Miyim?

Kredi Puanı Öğrenme

Kredi notu ise insanların kredi çekebilmesi için önemli etkenlerden biridir. Fakat kredi notu daha çok bankalara kolaylık sağlamaktadır. Bankalara bir günde, binlerce kredi kart başvurusu gelmektedir. Bankalar ise kredi kartı başvurularını değerlendirmek için kişinin gelirine ve ihtiyacına baktığı gibi kredi notuna da bakmaktadır. İnsanların kredi notunun hesaplanması sayesinde bankalar çalışma anlamında ve kredi verme anlamında oldukça rahatlamaktadır. Mesela kredi isteyen birisinin kredi notu düşükse banka bu kişiye kesinlikle kredi vermez. Çünkü bankalar riski sevmez. Bundan dolayı da riskli kişilere kredi vermezler. İkinci faydası da kişinin kredi notu düşük olduğunu gören bankalar değerlendirmeye gerek bile duymadan kredi kartı başvurusunu reddederler. Banka çalışanları da bu sayede çalışma vakitlerini daha etkili kullanmış olacaklardır.

Kredi notu puanlaması ise şu şekildedir; 0-1099 arası kredi notu puanı riskli puan aralığıdır. Kesinlikle hiçbir şekilde kredi alamazsınız. 1100-1499 arası az riskli aralıktır. 1500-1699 arası kredi puan türü iyi puan türüdür. Kredi alabilirsiniz. 1700- 1900 arası kredi notu puanı ise çok iyidir. Kredi almamak için hiçbir sebep yoktur, kesinlikle kredi alırsınız. Bu doğrultuda da kredi alabilmek için kredi notunuzu yüksek tutmalı veya kredi notunuz düşükse de kredi notunuzu bazı müdahalelerle yükseltmeniz lazımdır.

Göz Atabilirsiniz: Findeks Kredi Notu Renkleri Ne Anlama Gelir?

Düşük olan kredi notunuzu yükseltmek için bazı müdahaleler yapmanız lazımdır. Bu müdahaleler şu şekildedir;  ilk olarak kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız, kredi kartınızın asgari tutarını değil, ödemenizin tamamını yapmanız gerekiyor. Bu ödemelerinizi de düzenli yaparsanız süreklilik sağlamış olacaksınız. Bir diğer yol kredi kartı ödemelerinizi günü gününe yapmalısınız. Kredi kartı ödemelerinizi bir gün dahi geciktirirseniz kredi notunuzu düşürecektir. Başka bir işyerinin veya başka birisinin kredisine kefil olursanız kredi notunuz düşer. Bundan dolayı kefil kesinlikle olmamalısınız kefil olmuşsanız da kefil olduğunuz kişi kredisini günü gününe ödemesi gerekir.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Eğer ödeme günü gelip geçen kredi ödemelerinizi ödeyemiyorsanız kredi notunuz kesinlikle düşecektir. Kredi notunuz düşmemesi için de kredi borcunuzda yapılandırmaya gidebilirsiniz. Yapılandırmaya gittiğinizden dolayı ödemesi gelmiş olarak görülmeyen kredi kartı borcunuz, notunuzu yükseltecektir. Ödemede hala zorluk yaşıyorsanız, ipotek gösterin. Kredi borçlarınıza karşı bankalar arabanıza veya gayrimenkulunuza %80 oranında ipotek koyabiliyor. Bu sayede de kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Tüm bunları yaptığınız takdirde hem kredi notunuz düşmeyecektir hem de kredi notunuz düzenli bir banka geçmişinizden dolayı KKB tarafından yükseltilecektir. Ayrıca kredileriniz de takibe düşmeyecektir. Çünkü bankalar takibe düşen kredilerden hiç hoşlanmazlar.

Bir de krediniz takipten kurtulduğunda yapmanız gerekenler var. Kredi notunuzu yükseltecek tüyolar diyebiliriz bunlara.

İlk olarak kredi notunuzu yükseltmek için havale/EFT gibi işlemlerinizi elinizden geldiğince internet bankacılığında, kartınız üzerinden gerçekleştirin. Kredi kartınızı yeterince kullanmanız, kredi notunuzu yükseltecektir.

Diğer kredi notu yükseltme yolunuz ise belli bir birikiminiz varsa vadeli hesap açmalısınız. Çok yüksek bir para olmasına gerek yok. Önemli olan vadeli hesabınızın görünmesidir. Bu vadeli hesabı her zaman bekletin hatta büyütün. Ne kadar çok durursa kredi notunuz o kadar yükselecektir.

Kredi notunuzu yükseltmek için seçeceğiniz yollardan birisi de, kredi kartı limitlerinizi çok azda olsa yükseltin kredi kartı limitiniz yükseldikçe kredi notunuz da orantılı olarak yükselecektir.

Okuyabilirsiniz: Kredi Puanı Düşüklere Kredi Veren Bankalar

Kredi notunuzu yükseltmek için seçeceğiniz son yol ise elinizdeki kredi kartlarından başka kredi kartları da almanızdır. İsterseniz kullanmayabilirsiniz fakat farklı kredi kartı talebinde bulunmanız ve almanız kredi notunuzu yükseltecektir.

Bu anlattığımız yolları uygulayarak, kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Fakat az önce anlatılanlarda da olduğu gibi kredi notunuzun düşmemesi ve yüksek olması için en önemli unsur düzenli bir kredi kartı kullanıcısı olmanız. Ödeyemeyeceğiniz kredileri çekmemeli ve kredi ödemelerinizi kesinlikle geciktirmemelisiniz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz