Kredi Notu Az Riskli Kredi Alabilir Miyim?

Kredi Notum Az Riskli Kredi Alabilir Miyim?
Kredi Notum Az Riskli Kredi Alabilir Miyim?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Findeks veya çalışmış olduğunuz bankalar üzerinden kredi notunuzu sorguladığınızda, kredi notunuz 1099 ile 1499 arasında bir değerde ise, bu durumda kredi notunuz az riskli kategoride değerlendirilmektedir. Bu grup, kredi notları arasında iyi sanılan ama aslında öyle olmayan bir aralıktır. Çünkü, az riskli grup, kredi notu daha önce düşük olan ve yeni yeni yükselmeye başlamış olan ya da ödemelerinde aksaklık olduğu için, güvenilir gruptan gerileyen kişilerin olduğu kategoridir. Bundan dolayı, bankaların sizlere nasıl bir tavır sergileyeceği, hangi hizmetlerinden faydalanmanıza imkan tanıyacakları hakkında net bir bilgi söylemek ne yazık ki zordur.

Göz atabilirsiniz: Kredi Notuna Göre Kredi Veren Bankalar 2019

Az riskli grupta yer alan kişiler, eğer çok yüksek tutarlarda nakite sıkışmamışlarsa, birçok bankaya giderek gelir belgeleri ile birlikte kredi kartı başvurusunda bulunabilirler ve alacakları kredi kartı da ilk etapta gelir belgelerinde yer alan maaşları le doğru orantılı belirlenmektedir. Ödemelerini düzenli yapan kişiler, kredi notlarını yükselteceğinden dolayı, kredi kartının limitini de kısa bir sürede arttırabilecektir.

Az Riskli Grup İçin İhtiyaç Kredisi

Kredi notu az riskli olarak nitelendirilen bireyler, bankalar gittikleri zaman en kolay yararlandıkları hizmetlerden birisi de ihtiyaç kredisidir. 1000 Türk Lirası’ndan başlayarak 50.000 Türk Lirası’na kadar alınan bu kredilerde, yüksek bir ihtimalle az riskli grupta yer almanız sorun teşkil etmeyecektir. Fakat, geçmiş dönemde kullanmış olduğunuz kredi tutarlarına bakıldığı zaman, yüksek tutardakileri ödemekte zorluk çektiğiniz anlaşılırsa, kredi miktarı biraz azaltılabilecektir. Bunun dışında, gelir belgenizi gösterebilmeniz halinde hiçbir sorun yaşamayacağınızı bilmeniz gerekmektedir.

Göz Atabilirsiniz;

Görüleceği üzere, az riskli grupta yer alanlar, tutarlar farklılaşmış olsa da kolay bir şekilde kredi alabilmektedirler. Ama, kredi tutarları arttıkça bankalar sizden kefil isteyebilir ya da üzerinize kayıtlı olan bir mülkü bankaya ipotek etmenizi yani teminat göstermenizi de talep edebilmektedir.

Kredi Notu Az Olanlar Nasıl Kredi Çekebilir?

Kredi notları bankalara yapılan kredi taleplerinin kabul görmesinde ilk inceleme yapılan maddelerden biridir. Bu neden yüzünden kredi çekimlerinde notların yüksek olması çok önemlidir. Peki, kredi notu düşük olanlar nasıl kredi çeker? Bu sorunun yanıtı kredi notunun derecesine göre değişim göstermektedir. Çünkü bankalar kredi notlarının düşük olanlarını riskli ve çok riskli olarak ayırmaktadır. Çok riskli grubuna giren bireylerin ödenmemiş ya da icrada olan borçları bulunmaktadır. Açıklaması yapılan nedenler yüzünden bu kategorideki kişilerin kredi çekebilmeleri ihtimalleri çok düşüktür. Ancak anlatılacak olan adımlar ile birlikte ihtimaller yükseltilebilmektedir.

Borçları yüzünden kredi notları düşük olanların yapılandırmalarla birlikte düzenli ödemeler yapmaları kredi notlarını yükseltmektedir. Kredi notu az olanlar için kredi çekim yöntemi kredi notlarının yükseltilmeye çalışılması ile başlamaktadır. Bunun için düzenli kredi kartı kullanımına da başvurulabilmektedir. Fakat bahsedilen yöntemler biraz zaman almaktadır. Acil nakit ihtiyaçları için kredi çekilmek istendiğinde ise teminatlardan yararlanılmalıdır.

İlginizi çekebilir: Kefilsiz Belgesiz Kredi Veren Bankalar

Bireyler üzerlerine kayıtlı olan taşınır ya da taşınmaz malları teminat olarak gösterebilmektedir. Malların teminat olarak gösterilmesinin ardından kişiler yapılan hesaplamalara göre alabilecekleri en yüksek kredi miktarını bankalardan çekebilmektedir. Kredi notları düşük olanlar için kredi çekmenin bir diğer yolu da kefil göstermektir. Notları yüksek olanların kefilsiz alabilecekleri kredileri, notları düşük olanlar kefillerle birlikte alarak nakit ihtiyaçlarını rahat bir şekilde karşılayabilmektedir.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz