Kredi Notu Neye Göre Belirlenir?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Herhangi bir kişi kredi almak istediğinde karşısına çıkabilecek engellerden biri de kredi notudur. Bu not bankalardan alınacak olan tüm kredili ürünlerde karşınıza çıkacaktır. Ancak bununla birlikte kredi alabilmek için tek belirleyici kriter kredi notu değildir. Siz de bu süreçlerden geçecekseniz kredi notunun neye göre belirlendiğini öğrenerek ona göre doğru adımları atabilirsiniz.

Kredi notunun belirlenmesi

Hemen hemen tüm bankalarda araban, konuta, okul masrafından, tatil masrafına neredeyse tüm ihtiyaçlar için çeşitli kredi ürünleri tanımlanmıştır. Bu kadar çok çeşit kredi ürünü olması kredi alım sürecini kolaylaştıran birşey değildir. Tüm bankalar müşterisine kredi olarak borç verirken bu parayı geri alabileceğini belli oranda garantilemek ister. Bu sebepten dolayı da kredi alacak olan kişilerin belli kriterleri sağlamasını bekler. İşte bankaların kişilere güvenmesini sağlamak amacıyla geliştirilen kriterlerden biri kredi notu sistemidir. Kredi notu Findeks sisteminde kayıt altında tutulur. Bu sistem aracılığıyla hem bankalar hem de kişiler kredi notunu öğrenebilirler.

Göz atmanızda fayda var: Findeks Kredi Notu Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Kişilerin banka ile olan tüm ilişkileri bu sistem sayesinde ortaya çıkmış olur. Eğer hali hazırda kredi/kredi kartı borcunuz varsa banka bunu göstererek size yeni bir kredi ürünü kullandırmayabilir. Benzer şekilde hali hazırda kredi borcunuzu ödeyememişseniz bu kredi notunuzun olumsuz etkilenmesine ve dolayısıyla da kredi alımınızı engellemeye sebep olabilir.

Göz Atabilirsiniz;

Neye Göre Belirleniyor?

Yaş faktörü

Bilindiği gibi 18 yaşından küçük olan kişilerin yanından yetişkin biri olmadan kredi alması mümkün değildir. Bu sebepten dolayı da 18 yaşın altında olan kişi veya kişilerin kredi notu oluşmamış olacaktır. Benzer şekilde 65 yaşın üzerinde olan kişiler risk taşıdığından dolayı bankalardan kredi alamayabilir. Bu sebepten dolayı da 65 yaşın üstünde olan kişilerin de kredi notunun düşük olabileceği dile getirilebilir.

Aylık gelir

Kredi notunu oluşturan en önemli faktörlerden biri aylık gelirdir. Geliri yüksek olan kişilerin yüksek tutarlarda kredi alması daha kolay olur. Elbette bu süreçte geliri nasıl kazanıyor olduğunuz da hesaplama aşamasında önemlidir. Ne kadar sürelik bir iş tecrübesine sahip olduğunuz, aynı iş yerinde ne kadar süredir çalıştığınız da kredi notunu belirleyen faktörler arasında yer alır.

Üzerinize olan bir gayrimenkul

Eğer adınıza olan bir eviniz ya da gayrimenkulünüz varsa bu da sizin kredi notunuzu olumlu yönde etkilecektir.

Evli olup olmama

Evli olan kişilerin bekar olan kişilere kıyasla kredi notları daha yüksektir. Çünkü genel olarak evli olan kişilerin borç ödeme konusunda daha disiplinli olduğu düşünülmektedir.

Bankalarla olan ilişkiler

Çek ya da senet kayıtları, kredi kartı borçlarının ne derece düzenli ödendiği, varsa daha önceki kredilerin taksitlerinin düzenli ödenip ödenmediği gibi faktörler de kredi notunun belirlenmesinde oldukça önemli faktörler arasındadır. Bu yazımızda sizlere kredi notu neye göre belirlenir sorusunun cevabını vermeye çalıştık.

İlginizi çekebilir: Findeks Kredi Notu Renkleri Ne Anlama Gelir?

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz