Kredi Notu Nasıl Yenilenir? Kredi Notu Ne Zaman Yükselir?

Kredi notu nasıl yenilenir Kredi notu ne zaman yükselir
Kredi notu nasıl yenilenir Kredi notu ne zaman yükselir

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Kredi notu nasıl yenilenir? Kredi notu ne zaman yükselir? Kredi notu, bankalar ile yapmış olduğunuz tüm ödeme düzeninize göre belirlenmiş bir skordur. Kredi notu sabit değildir, gerçekleştirdiğiniz işlemlere göre yükselir veya düşer. Kredi notunuzu tüm bankalar görüntüleyebilir ve bu yüzden kredi notunuz düşük olması durumunda bankaların hepsinden olumsuz dönüş alabilirsiniz. Kredi notu sadece bankalar ile olan ilişkileriniz için önemli değildir. Araç, ev kiralama gibi durumlarda bile önünüze engel olarak çıkabilir. Düzensiz ödeme yapmanız durumunda kredi notu düşer ve bu durumda birçok kişinin acil ihtiyacı olduğu zaman nakit ihtiyacını karşılayamamasına veya çok yüksek faiz oranlarında kredi kullanmasına sebep olmaktadır. Kredi notu hakkında en çok merak edilen konulardan biri de kredi notunun ne zaman yükseleceğidir? Kredi notu nasıl güncellenir merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Mutlaka okumalısın!

Kredi Notu Ne Zaman Yenilenir?

Birçok faktöre bağlı olarak oluşan kredi notu, bankacılık işlemlerinizden ve yaptığınız ödemelere bağlı olarak etkilenmekte ve 0 ile 1900 aralığında değişmektedir. Kredi notunuz, uygun faiz oranlarında ve istediğiniz kredi veya kredi kartını kullanabilmeniz için oldukça önemlidir. Kredi notunuz düşük olması durumunda istediğiniz bankacılık ürününü kullanamayabilirsiniz. Bu yüzden kredi notu ne zaman yenilenir? sorusu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Öncellikle, kredi notu yenilenmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Kredi notunuz zaman içerisinde herhangi bir işlem yapmadığınız zaman çok az bir şekilde yükselebilir. Fakat, iyi bir kredi notuna sahip olmak için banka ürünlerini dikkatli kullanmalı ve ödemelerinizi zamanında yapmalısınız. Özellikle hakkınızda yasal takip başlatıldıysa tüm ödemelerinizi yapsanız bile beş yıl boyunca riskli grupta yer alırsınız. Bu yüzden, kredi veya kredi kartı başvurularınızın reddedilme olasılığı yüksektir.

Kredi Notu Ne Zaman Düşür?

Kredi notu, yapmış olduğununuz bankacılık işlemleriniz ve ödemelerinize göre belirlenen bir puanlama sistemidir. Kredi notunuzu belirleyen birçok faktör vardır, fakat bunların içinde en önemlisi borçlarınıza karşı olan sorumluluklarınızdır. Ödemelerinizi zamanında yapmazsanız kredi notunuz etkilenir ve hiç ödeme yapmamanız durumunda düşmeye başlar. Uzun bir süre ödeme yapmadığınızda da kara listeye girersiniz. Halk arasında kara liste olarak bilinen bu durum, hakkınızda yasal takip başlatılmasıdır. 90 gün boyunca hiçbir ödeme yapmadığınız zaman hakkınızda yasal takip başlatılır ve riskli kişi grubuna girersiniz. Bunun sonucunda da, istediğiniz krediyi kullanamayabilir ve hatta kredi kartı bile çıkartamayabilirsiniz. Siz daha sonra tüm borcunuzu kapatsanız bile 5 yıl boyunca riskli grupta yer alırsınız ve bu da bankaların size güvenmemesine, yani sunulan ürünlere başvurunuzun reddedilmesine sebep olabilir. Bu yüzden hiç ödeme gerçekleştirmemek yerine en azından borcunuzun asgari tutarını ödeyerek en azından hakkınızda yasal takip başlatılmasını engellemiş olursunuz.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi notunuz yüksek olması durumunda, bankalara yapmış olduğunuz başvurular genel olarak kabul edilecek ve daha uygun faiz oranlarında ürünleri kullanabileceksiniz. Kredi notu düşük olan çoğu kişi kredi notu nasıl yükseltilir diye araştırmaktadır. Kredi notunuzun yükselmesi için yapabileceğiniz ilk şey ödemelerinizi zamanında ve tam yapabilmeniz. Borçlarınızın asgari tutarını bile ödediğiniz zaman kredi notunuz olumsuz bir şekilde etkilenmektedir. Bu yüzden harcamalarınızı ödeyebileceğiniz tutara göre ayarlamanız sizin için faydalı olacaktır.  Eğer kredi kartı limitiniz fazla ve zorluk çekiyorsanız, bankaya limit düşürmek için başvuruda bulunabilir ve böylece daha dikkatli olabileceğiniz için kredi notunuzu yükseltmiş olacaksınız. Birden fazla borcunuz olması ve hepsini ödeyemeyeceksiniz, borç kapama kredisi kullanarak, tüm borçlarınızı tek bir kredi altında toplayabilir ve böylece ödemelerinizi kontrol edebilirsiniz. Hakkında yasal takip olan kişiler borç birleştirme kredisi kullanamaz.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz