Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu öğrenme
Kredi notu öğrenme

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Bankalar kredi veya kredi kartı almak isteyen kişilerin belirli şartlar taşımasını istemektedir. Bunu istemelerindeki ana amaç ise bankanın bir noktada kendini güvence altına almak istemesidir. Çünkü kredi notu yüksek olan kişinin daha önceki ödemelerinin hemen hemen hepsi düzenli bir şekilde yapılmış ve karşı tarafa güven veren bir noktaya gelmiş demektir. Bankalara kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunmadan önce siz de kredi notu öğrenme yolları arıyorsanız cevabını bu yazıda bulabileceksiniz.

İlginizi çekebilir: Kredi Notu Düşükler İçin Kredi Veren Bankalar

Kredi Notu Öğrenme

Kredi notunu öğrenerek kredi başvurusunun ya da kredi kartı başvurusunun onaylanıp onaylanmayacağını kestirebilirsiniz. Kredi notunu öğrenmek isteyen kişilerin önünde birkaç seçenek bulunur. Bunlardan biri Kredi Kayıt Bürosu (KKB) aracılığıyla kredi notunu öğrenmek iken diğeri de bankalar aracılığıyla kredi notunu öğrenmektir. Bu bilgiye erişebilmek için belli bir ücreti ödemeniz gerekir. İlgili ücret kredi notunu öğrenmek istediğiniz aracı kuruluşa ödenecek bir ücrettir.

Kredi notunu KKB üzerinden öğrenme

Herkesin kredi notu KKB veri tabanında tutulmaktadır. Herhangi bir banka kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunan müşterisinin durumunu öğrenmek için Kredi Kayıt Bürosu’na başvurmaktadır. Bankalardan gelen bu talep sonrasında da KKB ilgili bilgileri banka ile paylaşmaktadır. KKB ilk hizmet vermeye başladığı zamanlarda yalnızca bankaların kredi notu öğrenme isteklerine cevap verirken, bir süre sonra kişilerin de kredi notu öğrenme isteklerine cevap vermeye başlamıştır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Arabanın Tamamına Kredi Veren Bankalar 2020

KKB kişilerin de kredi notunu öğrenmesi içgin ayrı bir platform oluşturmuş ve Findeks sistemi üzerinden müşterilerine hizmet vermeye başlamıştır. kkb.com.tr adresine girdikten sonra karşınıza iki seçenek çıkacaktır. “KKB kurumsal” ve “Findeks” olmak üzere. Findeks seçeneğine tıklandığı zaman KKB’nin bir kuruluğu olan Findeks resmi web sitesine erişmiş olacaksınız. Sağ üst kısımda bulunan yeşil renkteki “Giriş Yap” butonuna tıkladığınızda giriş yapabileceğiniz bir sayfaya geçiş yapmış olacak ve buradan da sağ üst kısımdaki turuncu renkte olan “Yeni Üyelik” kısmına tıklamanız gerekecektir. Burada kimlik bilgilerinizi girerek sisteme üye olacaksınız ve ardından da 5TL ücret karşılığı kredi notunuzu öğrenebileceksiniz. Bir diğer alternatif olan bankalar üzerinden öğrenme işlemlerine bakacak olursak:

Göz atmanızda fayda var: Findeks Kredi Notu Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Kredi Notunu bankalar üzerinden öğrenme

Kimi bankalar internet bankacılığı üzerinden kredi notunu öğrenmenize olanak tanımaktadır. Siz de bilgileriniz ile internet şubesine giriş yaparak kredi notunu basit ve hızlı bir şekilde öğrenme şansına sahipsiniz. Bununla birlikte internet şubesine kullanan biri değilseniz banka şubeleri aracılığıyla da kredi notu sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Banka şubesinden kredi notunu öğrenmek isteyen kişiler bu konuda dilekçe yazarak taleplerini bankaya iletebilir ya da banka yetkililerinden bu konu hakkında detaylı bilgi alabilirler.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz