Kredi Kartıyla SGK Borç Ödemesi Nasıl Yapılır?

SGK Borç Ödeme
SGK Borç Ödeme

SGK borç ödemesi kredi kartı ile yapmak için tercih edilebilecek yöntemlerden bir tanesi e devlettir. Emekli olabilmek ve sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için SGK primlerinin yatıyor olması gereklidir. Kişilerin çalışma durumlarına göre bağlı oldukları Sosyal Güvenlik Kurumu değişebiliyor. Hangi kuruma bağlı çalışılıyorsa da onun prim ödemeleri yapılmalıdır. Bir kuruma ya da bir şirkete bağlı olarak çalışan kişilerin de SGK primleri işverenlerince yatırılır. Kendi işi olanlar ise kendi primlerini ödemelidir. Bu SGK borç ödemesi de kredi kartı ile yapılabilir.

SGK Prim Borcu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SGK prim borcu sorgulama işlemi e devlet üzerinden yapılabilir. SGK borcunun olup olmadığını ya da ne kadar borcu olduğunu öğrenmek isteyen kişiler bunun için e devlete başvurabilir. E devlet sistemine giriş yapanlar Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama ekranını açmalıdır. Bu ekrandaki bilgilerin doldurulması ile olan borcun öğrenilebilmesi mümkündür. Bu sorgulama yöntemi ile Bağkur, SSK ve Emekli Sandığı’na bağlı olan herkes borç öğrenme işlemini gerçekleştirebilir.

Göz atmanızda fayda var: SGK Prim Borcu Sorgulaması

E Devlet ile SGK Borcunu Kredi Kartı ile Ödeme

SGK borcunu e devlet üzerinden kredi kartı ile ödeme işlemi için yine ilk olarak e devlete giriş yapılması gerekiyor. E devlet sistemine girebilmek için de şifrenin olması şarttır. Şifresi olmayan kişiler PTT şubelerine başvurarak e devlet şifrelerini alabilirler ya da mobil imza, elektronik imza, TC kimlik kartı veya internet bankacılığı bilgilerinden birisi ile sisteme giriş yapabilirler. Bu şekilde e devlete giren kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu Kart ile Prim Ödeme Uygulaması ekranını açmalıdır. Bu ekrandan kredi kartı ile SGK borç ödemesi gerçekleştirilebilir.

İnternet Bankacılığı ile SGK Borç Ödemesi

SGK borcunu internet bankacılığı ile ödeme de yine tercih edilebilecek yöntemlerden birisidir. SGK prim borçları e devlet üzerinden ödenebiliyor. Bunun dışında bankaların internet şubeleri aracılığıyla de yine prim ödemeleri gerçekleştirilebiliyor. Bu yöntemi kullanacak olan kişilerin de internet bankacılığına sahip olması gereklidir. Daha sonrasında internet bankacılığına giren kişiler SGK prim borçlarını ödeyebilirler.

Hangi Bankalar SGK Borç Ödemesi İçin Taksit Yapıyor?

SGK prim ödemesi için taksit yapan bankalardan bir tanesi Halkbank’tır. SGK prim ödemeleri için Halkbank’ın kredi kartı olan Paraf kullanılabilir. Bu kredi kartını kullanan kişiler de prim ödemelerini 3 taksit halinde yapabilir. Çok az kredi kartı SGK prim borcu için taksit yapıyor. Halkbank da bu ender bankalardan birisi olarak müşterilerine taksit imkanı sunuyor. Bunun yanı sıra Vakıfbank’ın Worldcard’ı ile de SGK prim borcu için taksit yapılabilmesi mümkündür. Vakıfbank da yine prim ödemesinin kolay bir şekilde yapılabilmesi için müşterilerine taksit olanağı veriyor.

SGK Prim Borcu İçin Otomatik Ödeme Talimatı Verilebilir Mi?

SGK prim borcu için otomatik ödeme talimatı verme yalnızca birkaç banka aracılığıyla mümkündür. Sürekli olarak SGK prim ödemeleri ile uğraşmak istemeyen kişiler bunun için otomatik ödeme talimatı verebilir. Otomatik ödeme talimatı imkanını veren bankalardan bir tanesi Akbank’tır. Akbank, kredi kartı olan Axess ile yapılan SGK borç ödemesi için otomatik ödeme talimatı kabul ediyor. Akbank’ın yanı sıra QNB Finansbank’ın kredi kartı Cardfinans ile de yine otomatik ödeme talimatı verilebilir. Bu iki bankadan birisini tercih eden kişiler SGK prim ödemeleri için otomatik ödeme talimatı verebilir ve her ay ödeme işlemi ile uğraşma derdini ortadan kaldırabilir. Bu bankaların işlem ücretlerine dair bilgi almak isteyen kişilerin ise banka ile iletişime geçmesi gereklidir.

SGK Hizmet birleştirme hakkında bilinmesi gerekenleri bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz