Kredi Kartı ve Bankamatik Kartı Arasındaki Farklar

Kredi kartı ve bankamatik kartı arasındaki farklar
Kredi kartı ve bankamatik kartı arasındaki farklar

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Kredi kartı ve bankamatik kartı gibi kartlar birçok alanda kullanılabilmektedir. Hatta birçok yerde bankamatik kartı kredi kartı yerine, kredi kartı da bankamatik kartı yerine kullanılabilmektedir. Bankamatik ve kredi kartıyla ATM cihazlarından ilgili hesabınızdan para çekebilir, ilgili hesaba para yatırabilir, mağazalardaki pos cihazları sayesinde alışverişiniz sonucundaki ödemeyi yapabilirsiniz. Peki hangi noktada kredi kartı ile bankamatik kartı birbirinden ayrılır?

  • Aynı Gün Kredi Kartı Veren Banka Var Mı? İçeriğe Git
  • Ziraat Bankası Kredi Kartı Başvuru Sonucu Sorgulaması Nasıl Yapılır? İçeriğe Git
  • İş Bankası Kredi Kartı Başvuru Sonucu 2 Yöntemle Sorgulama İçeriğe Git
  • QNB Finansbank Kredi Kartı Başvuru Sonucu Öğrenme İçeriğe Git
  • Vakıfbank Kredi Kartı İptal Etme Nasıl Yapılır? İçeriğe Git

Bankamatik kartıyla kredi kartı arasındaki farklar

Nakit avans farkı

Kredi kartı sizin olmayan bir parayı harcamak şeklinde düşünülebilir. Ancak bankamatik kartına esnek hesap tanımlanmadıysa ve hesabınızda paranız yoksa para çekmeniz veya alışveriş aşamasında ödeme yapmanız mümkün değildir. Kredi kartı sayesinde tanımlanan limit dahilinde alışveriş yapma ve nakit avans çekme olasılığına sahipsiniz. İşte bu noktada kredi kartı ile bankamatik kartı birbirinden farklıdır.

Detaylar: Kredi Kartı Taksitli Nakit Avans Nasıl Çekilir?

Taksitli alışveriş

Yaptığınız alışverişlerin ödemelerini kredi kartı ile gerçekleştirecekseniz bunu taksitli bir şekilde yapma şansına sahipsiniz. Ancak ödemeler bankamatik kartıyla gerçekleştirilirse peşin yapılması zorunludur. Çünkü bankamatik kartlarının kredi kartları gibi taksit özellikleri bulunmamaktadır. Bu da hesabınızda para varsa bankamatik kartıyla alışveriş yapabileceğiniz anlamına gelirken, yoksa alışveriş yapamayacağınız anlamına gelir.

Göz Atabilirsiniz;

İnternetten alışveriş

İnternet üzerinden alışveriş yapılan kimi siteler alışverişin ödemesi için bankamatik kartını kabul etmemektedir. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde ödemeyi kredi kartı ile gerçekleştirmekten başka bir şansınız bulunmamaktadır.

Kart aidatı

Hem kredi kartlarının hem de bankamatik kartlarının hesap işletim ücreti ve kart kullanım ücreti bulunmaktadır. Yani her iki kartı da kullanıyorsanız bu ücreti ödemek durumundasınız. Bununla birlikte kimi bankalar kredi kartlarını aktif şekilde kullanan müşterilerinin itiraz etmesi halinde kart kullanım ücretini iade etmektedir.

Puanlar ve bedava alışveriş 

Kredi kartları ile anlaşmalı mağazalarda yapılan alışverişlerin her birinden belli oranda puan kazanılır. Kazanılan bu puanlarla bedava uçak bileti, bedava alışveriş şansı elde edilebilir. Ancak bankamatik kartların böyle bir özelliği bulunmamaktadır.

Kredi Kartı ve Bankamatik Kartı Arasındaki Benzerlikler

Kredi kartları banka kartları ile görünüm olarak bir takım ortak özelliklere sahiptir. Öncelikle kartların ön yüzlerinde kart numaraları bulunmaktadır. 16 haneden oluşan bu numara her karta özel şekilde tasarlanmaktadır. Kredi kartı ve banka kartının benzer yönleri arasında ön kısımda isim bilgilerinin yer alması da dikkat çekmektedir. İki kartın ön kısmında sahiplerinin isimleri ve soy isimleri yer almaktadır. Ön kısımda son kullanma tarihlerinin yer alması da ortak olan yönlerden biridir. Kartların arka kısımlarında da benzerlikler dikkat çekmektedir. Çünkü iki kart türünün de arka kısmında güvenlik kodları vardır. var olan güvenlik kodları, online alışverişlerde istenmektedir. Böylece kart verileri üzerinden kopyalama sistemi ile alışveriş yapılmasının önüne geçilmektedir. İki kart türünün sistemsel olarak benzer yönleri de yok değildir. Çünkü dolandırıcılık haberlerinden sonra bankalar ikili onay usulüne göre alışveriş yaptırmaktadır. Böylelikle bireyler internet üzerinden gerçekleştirdikleri alışverişleri tamamlayabilmek için cep telefonlarına gelen onay mesajlarını ilgili internet sayfasına girmek zorunda kalmaktadır.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

  1. https://www.kredivepara.com/yapikredi-bankamatikte-para-kalmasi/
  2. https://www.kredivepara.com/hsbc-bankamatik-karti-gunluk-para-cekme-limiti/
  3. https://www.kredivepara.com/ziraat-bankasi-bankamatikte-param-kaldi/
  4. https://www.kredivepara.com/ziraat-bankasi-bankamatik-karti-gunluk-para-cekme-limiti/
  5. https://www.kredivepara.com/ziraat-bankasi-bankamatik-karti-sifresi-alma/

 


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz