Kredi Kartı Şifresi Nasıl Alınır? Kart Şifresi Nedir?

Kredi Kartı Şifresi Nasıl Alınır?
Kredi Kartı Şifresi Nasıl Alınır?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Kredi kartı şifresi almak için bağlı bulunduğunu Bankanın Telefon Bankacılığı’nı arayarak, SIFRE boşluk kart numaranızın son dört rakamı ve kartınızın arkasındaki 3 haneli güvenlik numarası boşluk 4 haneli şifrenizi yazıp ilgili Bankanın SMS hattına mesaj göndererek ya da yine bağlı bulunduğunuz Bankanın Kurumsal İnternet Şubesi’ni kullanarak şifrenizi belirleyebilirsiniz. Ayrıca Bankalara ait müşteri hizmetlerini arayarak ya da sesli yanıt sistemini kullanarak şifrenizi almanız mümkün.

Kredi kartı şifresi unutmak oldukça mümkün ve herkesin başına gelen bir işlemdir diyebiliriz. Yani kart şifresini unutan tek kişi siz değilsiniz. Kartınızın şifresini hatırlayamadığınız zaman ilk başta bankanızın müşteri hizmetleriyle yani telefon bankacılığıyla iletişime geçmelisiniz. ATM’de sürekli kart şifrenizi girmeyi denerseniz ATM kartınızı alacaktır ve geri vermeyecektir. Bu işlem üçüncü defa kart şifrenizi yanlış girmenizde başınıza gelir. Kredi kartının şifresini unutan kişilerin yapmaları gereken bütün işlemler bankalarının müşteri hizmetlerinde belirtilir. Sizden şifrenizi belirlemeden önce gerçekten kartın sahibi olup olmadığınızı anlamak için bazı bilgiler istenecektir. Bu bilgileri doğru bir şekilde girdiğiniz zaman ise şifre belirleme bölümüne yönlendirileceksiniz. Burada şifrenizi belirlerken hatırlamakta zorlanmayacağınız bir şifre belirlemeye dikkat etmelisiniz. Bu şekilde ilerde kartınızı kullanacağınız zaman sorun yaşamadan kullanmaya devam edebilirsiniz. Şifrenizi her unuttuğunuzda bu işlemleri yapabilirsiniz.

Göz Atabilirsiniz;

Güvenli Kredi Kartı Şifresi Nasıl Olur?

ABD’li bir şirketin araştırmasına göre en güvenli ve güvensiz kart şifreleri ortaya çıktı. Bu araştırmaya göre en sık kullanılan ve dolayısıyla hırsızların ilk denediği şifre, hepimizin günlük hayatta sık kullandığı dört basamaklı şifre yani 1234 sayısı. Araştırmaya göre en güvenli şifreler birbirine anlamı olmayan, rastgele sayılardan oluşan şifreler. Örnek olarak bu şifrelerden biri 8068. Aslında kolay rakamlar gibi gözükse de bu şifrenin en az kullanılan şifrelerden biri olduğu ortaya çıktı. Bunun gibi rastgele sayılardan oluşan biraz daha karmaşık şifreleri kullanmak kartınızı daha güvenli hale getirecektir. 1234 rakamlarının yanı sıra dört adet 1, dört adet 0 gibi şifreler tehlikeli. Örneğin 5555 ya da 2222 ya da 4444 gibi şifreleri kullanmayın. Ya da ardışık rakamları 1212 türünden şifre oluşturmaktan da kaçının. Kimlik bilgileriniz ele geçirilmesiyle zor durumda kalabileceğiniz doğum tarihi gibi bilgileri içeren şifreleri de kullanmamanızda fayda var.

Para transferi, harcamalar, ödemeler vs birçok şeyi yaptığımız banka kartları ve kredi kartlarınıza şifre verirken bu uyarıları dikkate alın. Unutmayayım diye kullandığınız kolay bir şifre yüzünden sonra başınız derde girebilir. E-mail adreslerimiz sosyal medya hesaplarımız yaşamımızın vazgeçilmez özeli arasına girdi. Artık paramıza yön verebiliyor, alışveriş yapıyor, bilet satın alıyor ve interneti yaşamımızın olmazsa olmazı arasına almış oluyoruz. Ancak internet üzerinden yapılan işlemlerin artması kötü niyetli kişileri de hareket geçiyor. Yakın bir zaman da dev siteler bile bu konuda kötü bir sınav verdi. Linkedin, eHarmony ve Last Fm milyonlarca kullanıcı şifresinin sızmasına engel olamadı. League of Legends isimli oyuna üye olanların kişisel bilgileri de hacker’lerin eline geçti.

Basit şifreler kullanmaktan kaçınmalısınız. Yapılan araştırmalar da birçok kullanıcının güvenli olmayan şifre kullandığı görüldü. 1234 gibi kısa ve rutin şifrelerin çokluğu göze çarparken, bazı kullanıcıların giriş yaptığı platformun adını kullandığı ortaya çıktı. Örneğin Fatma isimli bir kullanıcının Linkedin’e giriş yaparken şifre olarak linkedin ya da fatmalinkedin yazdığı belirlendi.

Bu tür açıklardan faydalanan saldırganlar ise çok basit bir yazılım kullanarak otomatik deneme yapan uygulamalar ile birçok şifreyi ele geçirebiliyor. Bu nedenle şifresini çaldırmak istemeyen kullanıcıların daha güçlü şifreler oluşturması gerekiyor.

Güçlü Şifre Oluşturmak İçin İpuçları

-Uzun bir şifre, güçlü bir şifrenin başlangıcıdır. 10 ile 12 karakterli bir şifre iyi bir başlangıç olabilirken, banka gibi kritik sitelerdeki şifrelerin daha da uzun olmasında fayda var.

-Anlamlı birkaç kelime yerine dağınık kelimeler kullanın. Günaydın, merhaba sıcak hava gibi basit kelimelerin yerine Kaşık, Peynir, Cam, Şişe gibi bir şifre kullanmak daha etkili olacaktır.

-Geri dönüşüm iyidir ama şifreler için pek de iyi sayılmaz. Zira eninde sonunda daha önce sızmış bir şifre saldırganlar tarafından kullanılacaktır.

-Her sitede aynı şifreyi kullanmamalısınız. Eğer bir sitede şifre saldırganların eline geçerse, diğerlerinde de geçmemesi için hiçbir sebep yok.

Bankaların Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Yaygın uygulamaya göre, şifrenizi arka arkaya üç kez hatalı girerseniz, şifreniz bloke olacaktır. Konunun çözümü için bankanızla iletişime geçmelisiniz. Şifre, en kolay çağrı merkezlerinden alınıyor.

Yapı Kredi (World): 444 0 444

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Yapı ve Kredi Bankası Bankamatik Kartı Şifre Alma

Garanti (Bonus): 444 0 334

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Garanti BBVA Bankamatik Kartı Şifre Alma

Akbank (Axess): 444 25 25

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Akbank Bankamatik Kartı Şifresi Alma

İş Bankası: 444 02 02

Finansbank: 444 0 900

HSBC Bank: 444 0 111

Denizbank: 444 0 800

Fortis Bank: 444 0 144

Vakıfbank: 444 0 724

Ziraat Bankası: 444 00 00

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Ziraat Bankası Kart Şifremi Unuttum, Ne Yapmalıyım?

Halk Bankası: 444 0 400

Citibank: 444 0 500

Bank Asya: 444 4 888

Türkiye Finans: 444 2 444

Albaraka Türk: 444 5 666

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR: Albaraka Bankamatik Kartı Şifresi Alma

Kuveyt Türk: 444 0 123

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz