Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kredi Kartı Kullanırken nelere dikkat etmeliyiz
Kredi Kartı Kullanırken nelere dikkat etmeliyiz

Günümüzde artık hemen hemen herkes en azından bir kredi kartı sahibi. Hal böyle olunca kredi kartının güvenli bir şekilde nasıl kullanırız?, kredi kartı kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? gibi sorular insanların merak ettiği konuların başında gelmektedir. Zira kredi kartı bilgilerinizi biri ele geçirirse kredi kartınızdaki tüm limiti sıfırlayabilir ve bu da sizin açınızdan oldukça kötü sonuçlar doğurur.

Kredi kartı kullanırken nelere dikkat edilmeli?

1. Kredi kartı şifresini doğru şekilde seçin. 

İnsanların %50’sinden fazlası kredi kartı yahut banka (atm) kartı şifresi olarak doğrum tarihini kullanmaktadır. İşte bu da aslında en büyük sorunlardan biridir. Herhangi birisi sizin kredi kartınızı ya da banka kartınızı ele geçirdiğinde ilk deneyeceği şifre sizin yaşınızı tahmin edip doğum tarihini girmek olacaktır. Bundan dolayı kredi kartı şifresini doğrum tarihiniz yapmayın. Şifre belirlerken doğum tarihinizin iki hanesini ve başka iki sayıyı kullanabilirsiniz. Böylelikle hem hatırlaması kolay olur hem de başka insanların tahmin etme olasılığını düşürmüş olursunuz. Sadece doğrum tarihiniz değil tuttupunuz takımın kurulduğu yıl, kapı numarası, okul numaranız, telefonu numaranızı son 4 hanesi gibi kolay tahmin edilebilen şifrelerden uzak durun.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  ING Kredi Kartı İptal Etme Nasıl Yapılır?

Göz atabilirsiniz: Kredi Kartı Borcu Banka Hesabındaki Parayı Çekebilir mi?

2.Kredi kartı şifresini kimseye söylemeyin.

 Banka kartı yahut kredi kartı şifresi size özel bir şifredir ve kim olursa olsun paylaşılmamalıdır. Mesela herhangi bir bankamatiğe gittiniz ve yanınıza yardımcı olmak maksatlı biri yaklaştı. Siz de güvenerek kart şifrenizi söylediniz. Bu kişi kötü niyetli olabilir ve sizin tüm paranızı gasp edebilir. Böyle durumların yaşanmasını engellemek amacıyla tanımadığınız hiç kimseye şifrenizi asla söylemeyin. Alışveriş merkezlerinde de şifre girerken kimsenin şifreyi görmemesini sağlayın. Bu anlamda da kimseden yardım almayın. Herhangi bir sorun olduğu durumda sadece ve sadece bankanızla irtibat kurun.

3.Kredi kartı şifrenizi herhangi bir yere not etmeyin. 

Kredi kartı ya da bankamatik şifresini unutmamak adına herhangi bir not defterine, telefona yazmamaya özen gösterin. Telefonunuzun ya da not defterinizin kaybolması durumunda kredi kartınızdaki bakiyenin de tehlike olabileceğini göz ardı etmeyin. Şifrenizi unutmak istemiyorsanız çağrışım yapan numaralar seçerek daha kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

4. Kredi kartı ile internetten alışveriş yaparken güvenilmeyen yerlerden uzak durun. 

Bilindiği üzere internetten kredi kartı kullanılarak hemen hemen her şey alınabilmektedir. İnsanların internet ortamında kredi kartı kullanmasının artmasıyla birlikte de hesabı ele geçirilen insanların sayısı da bir hayli artmıştır. Bundan dolayı kendi önlemlerinizi almanız gerekmektedir. Herkesin bilgisayar kullandığı internet kafeler gibi yerlerde banka hesabınıza girmemeye, internet üzerinden alışveriş yapmamaya özen gösterin. Kişisel bilgisayarınızdan internet alışverişi yapacaksanız gerekli virüs programlarını kurduğunuzdan emin olun. Mailinize gelen bilmediğiniz mailleri açmayın. Banka resmi web sitesi ve güvenilir alışveriş siteleri haricinde kredi kartı bilgilerinizi paylaşmayın.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  18 Yaş Altı Kredi Kartı Veren Bankalar

İlginizi çekebilir: En İyi ve Avantajlı Kredi Kartı Hangisi

Kredi kartı çalıntı/kayıp durumunda ne yapılmalı?

Kredi kartınız herhangi bir şekilde kayboldu ya da çalındıysa bu durumda oldukça hızlı bir şekilde bankanızı aramanız gerekmektedir. Hemen hemen bankaların çoğu böyle durumlar için önceliği size vermekte ve müşteri temsilcisine bağlanmak için bekletmemektedir. Müşteri temsilcisine bağlandıktan sonra kredi kartınızın çalındığını ve iptal ettirmek istediğinizi belirtmelisiniz. Yetkili kişi güvenlik sorularını soracak ve sonrasında onayınızı isteyecektir. Onay vermeniz durumunda da kredi kartınız iptal olmuş olacaktır. Kredi kartınız değilde banka kartınız çalındıysa ya kaybolduysa bu durumda ATM (Banka) Kartım kayboldu, Ne yapmam gerekir başlıklı yazıyı okuyarak bu konuda bilgi edinebilirsiniz.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz