Kredi Kartı Kullanımı 7 Madde de Nasıl Olmalı?

Kredi Kartı Kullanımı nasıl olmalıdır
Kredi Kartı Kullanımı nasıl olmalıdır

Kredi kartı insan yaşamında oldukça önemli bir noktada bulunmaktadır. Bu önemli noktanın yanında aslında kimi insanlar için de baş belası olduğu düşünülebilir. Kredi kartı kullanımı kimi zaman oldukça faydalı bir şekilde kullanılırken kimi zamanda oldukça zararlı bir şekilde kullanılabilmektedir. İnsanlar cebinden parayı direk çıkarmadıkları için kredi kartı ile alışveriş konusuna daha cömert yaklaşabilmektedir. Bu anlamda kredi kartı kullanımı oldukça kritik bir karardır. Kredi kartını kullanacak kişiler gerçek ihtiyaçlarını belirlemeli ve sadece onlar için bu ürünü kullanmalıdır. Yoksa önü alınamaz bir sonla karşılaşılması an meselesidir.

Kredi Kartı Kullanımında Dikkat Edilecek 7 Madde

Kredi kartlarını çıkaran bankalar çeşitli dönemlerde çeşitli kampanyalar düzenlemektedir. Bankaların bu kampanyaları düzenlemelerindeki ana amaç kişileri alışveriş yapmaya, para harcamaya yönlendirmektir. Bu kampanyalara kapılıp ihtiyacı olmayan birçok ürünü veya hizmeti satın alan kişiler sonrasında bu borçları ödemek için ciddi bir efor sarf etmeye başlamaktadır. Hatta öyle bir duruma gelinebilir ki almış olduğunuz maaş direk kredi kartına gidebilir. İşte bu aşamada ciddi bir şekilde düşünmenin zamanı gelmiş demektir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama

İlginizi çekebilir: Kredi Kartı Taksitli Nakit Avans Nasıl Çekilir?

 

  • 1. Kredi kartı ile alışverişlerde cebimde para dursun da buradan harcayayım gibi bir mantık yanlıştır. Kredi kartından yapılan alışverişlerde de sizin cebinizden para çıkmaktadır. Burada fark eden tek şey o paranın bugün değil de hesap kesim tarihinde cebinizden çıkacak olmasıdır.

2. Minimum ödeme tutarını ödeyerek borçları ödemek tamamen yanlıştır. Eğer bir şekilde bu noktaya gelindiyse durumunuz vahimdir. Bu durumda çıkmak için eş dosttan borç alınmalı ve kredi kartı borcu kapatılmalıdır. Borcun kapatılmasıyla birlikte kendinizi gereksiz harcamalardan da uzak tutmalısınız.

3. Kredi kartı içerisinde nakit para alınabilecek bir araç değildir. Bundan dolayı nakite sıkıştığınız durumlarda kredi kartından para çekmemeye çalışın. Çünkü bu şekilde çekimlerde ciddi bir faiz işlemektedir.

4.Taksitli ürün veya hizmet satın almanın büyüsüne kapılmayın. Kredi kartı kullanıyor olsanız bile minimum taksit sayısında ödeme yapmayı düşünün. Unutmayın ki alacağını birkaç kalem birleştiğinde ciddi bir taksit ödemesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Zaruri olan ihtiyaçlarınızı mümkün olduğunca peşin almaya gayret edin.

5. Yapılan alışverişler sonrasında kazanılacak puanlar gözünüzü boyamasın. Bu kazanacak olduğunuz puanlar yapacağınız harcamanın oldukça küçük bir bölümüdür. Puan kazanacağım diye gereksiz harcamalar yapıyorsanız kesinlikle bu ortamdan hemen uzaklaşın.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Askere Kredi Kartı Veren Bankalar

6. Nakit para taşımamak amacıyla kredi kartı taşıyor ve alışverişlerinizi her defasında kredi kartı ile yapıyorsanız yine çok doğru bir şey yapmıyorsunuz. İlla yanınızda para taşımayı düşünmüyorsanız bu durumda kredi kartını değil de bankamatik kartını yanınızda taşımalısınız.

Göz atabilirsiniz: Kredi Kartı Borcu Banka Hesabındaki Parayı Çekebilir mi?

7. Kredi kartı limitinin bütçenizin çok çok üzerinde olmasını engelleyin. Bankalar belirli bir süre kredi kartı kullanımından sonra tarafınıza kart limitinin arttırılmasını isteyip istemediğinizi soracaktır. Eğer bütçenizi aşan bir artış söz konusuysa buna direk olumsuz bir cevap verin.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz