Kredi Kartı Hata Kodları ve Çözümleri

Kredi kartı hata kodları ve çözümleri
Kredi kartı hata kodları ve çözümleri

Kredi kartı kullanan kişiler hata kodları ile karşılaşabilmektedir. Hata kodlarının ise sadece kullanıcının kartından kaynaklanmamaktadır. Kredi kartı kullanırken hata kodu almanızın diğer bir sebebi ise POS makinesinin arızalı olması olabilir. Eğer bir hata kodu aldıysanız bu durumda iş yeri sahibinden POS makinesinin doğru çalışıp çalışmadığını belirlemesi için bir talepte bulunabilirsiniz. Hata kodu ile karşılaştığınız zaman karşınıza ne gibi kodların çıktığını bilirseniz sorunun neden kaynaklandığını öğrenmeniz bir o kadar kolay olacaktır. Bu sebeple kodları bilmeniz oldukça önemli bir konudur.

Göz atabilirsiniz: CVV Nedir? CVV – CVC Kodu Nerede Yazar?

Ne Tür Kredi Kartı Hata Kodları ile Karşılaşabilirsiniz?

Eğer bir kart kullanıcıysanız birden fazla kredi kartı hata kodu ile karşılaşabilirsiniz. Bu hataların her birinin çözümü bulunmaktadır. Fakat sizin dikkat etmeniz gereken temel konu hangi hata kodu veya sorunla karşılaştığınızı bilmek. Kredi kartı kullanıcılarının karşılaşabileceği hata kodları aşağıdaki şekilde olmaktadır.

 • Kredi Kartı temin edilen bankaya ulaşmalısınız. 1:
 • Geçersiz üye iş yeri. 3:
 • İşlem onaylanmadı. 4:
 • Kimlik kontrolü onayı. 8:
 • VIP işlemin provizyonu verildi. 11:
 • Geçersiz işlem. 12:
 • Geçersiz işlem tutarı. 13:
 • Geçersiz kart numarası. 14:
 • Kartı veren banka tanımlı değil. 15:
 • Vade sonu geçmiş kart. 33:
 • Sahtekarlık şüphesi. 34:
 • Hatalı kart şifresi. 38:
 • Kayıp kart. 41:
 • Çalıntı kart. 43:
 • Yetersiz kredi limiti veya bakiye. 51:
 • Vade sonu geçmiş kart. 54:
 • Hatalı kart şifresi 55:
 • Kart tanımlı değil. 56:
 • İşlem tipi kart sahibine kapalı. 57:
 • Sahtekarlık şüphesi. 59:
 • Para çekme tutar limiti aşıldı. 61:
 • Güvenlik ihlali. 63:
 • Şifre deneme sayısı geçildi. 75:
 • Anahtar senkronizasyon hatası. 76:
 • Gün sonu devam etmekte. 90:
 • Switch kartı veren banka hizmet dışı. 91:
 • Sistem arızası. 96

Eğer bir kart kullanıcıysanız bu hatalardan biri ile karşılaşmanız kaçınılmazdır. Bu hatalardan bazıları sıklıkla bazıları ise hiç rastlamadığımız hata mesajları olmaktadır. Her bir sorun ile ilgili hata kodunun olduğunu da unutmamak gerekir. Tüm bu hataların her birinin çözümü vardır ve çözüm yöntemleri birbirinden farklı olmaktadır. Ayrıca hata kodunu bildiğiniz zaman hata mesajının da ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

Yazarkasa pos hata kodları ve çözümleri ne anlama geldiği

Yetersiz Bakiye Hata Kodu ve Çözümü

Yukarıda da belirttiğimiz gibi yetersiz bakiye hata kodu 51: olmaktadır. Eğer bu hata ile karşılaştıysanız kartın limitinin yapılan harcamadan daha az olması demektir. Bankalar tarafından verilen kredi kartlarının müşteriler için verilmiş belirli miktarlarda limiti olmaktadır. Bu limit yaptığınız harcama sonrasında kartınızdan düşürülmektedir. Kartınıza ödeme yaptığınız zaman ise limitiniz tekrar yükselmektedir. 51 hatası ile karşılaştığınız zaman çözüm için yapmanız gereken ilk işlem bankanız ile iletişime geçmek olacaktır. Bankanıza ile iletişime geçtikten sonra kart limitinizi tekrar gözden geçirilmesini istemelisiniz. Kart hesabınızdaki limiti kontrol ettikten sonra hala harcama yapılamıyorsa farklı bir sorun olduğu anlamına gelmektedir.

Göz atabilirsiniz: Kredi kartı başvurusu 

Karşılaşabileceğiniz Diğer Hata Kodları ve Çözümleri Nelerdir?

Bilindiği üzere teknolojinin ilerlemesi ile beraber birçok ödeme işleminde kredi kartı kullanmaktayız. Kredi kartı ile ödeme işleminin kolaylıkları olduğu gibi zor tarafları da bulunmaktadır. Banka kartları ile alışveriş sırasında karşılaşacağın hatalar ödeme yapmanıza engel olmaktadır. Bu sebeple hangi kodun ne anlama geldiği ve hataların çözülmesini bilmeniz gereklidir.

Kart ile alışveriş sırasında “Kartı temin ettiğiniz bankaya ulaşmalısınız” hatası ile karşılaştığınız zaman sorunun bankanızdan kaynaklandığını söyleyebiliriz. Bu sorun ile karşılaşmanızın sebebi bankanızın kartınızı kapatması veya ödeme yapmanızı durdurması olabilir. Yani bu hata mesajı ile karşılaştığınız zaman banka ile irtibata geçerek tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Bazı bankaların müşteri hizmetlerine hızlıca ulaşabilirsiniz.

Hata kodu 4: olan ve banka kartı kullananların sıklıkla karşılaştığı hata mesajlarından olan “İşlem onaylanmadı” mesajı birçok sebepten dolayı kaynaklanabilir. Genel olarak bu tür hatalar verildiği zaman ödeme yaptığınız siteyle veya işletme ile alakalı bir sorun olmaktadır. Kendi limit ve diğer tüm kart bilgilerinizi kontrol ettikten sonra hala işlem onaylanmadı hatası ile karşılaşıyorsanız ödeme yaptığınız işletme ile iletişime geçmeniz gereklidir.

14: numaralı hata kodunun oluşmasındaki temel sebep ise kredi kartınızın numarasını doğru girmemeniz olabilir. Bundan başka kredi kartı bilgilerinizde tarihi yanlış girdiğini zaman da aynı hata kodu ile karşılaşmanız mümkündür. Hatanın çözümü için tüm bilgilerinizi doğru ve eksiksiz bir şekilde girmeniz yeterli olacaktır.

Satın alma işlemlerinizde karşılaşabileceğiniz hatalardan biri de şifre deneme sayısı aşıldı hatasıdır. Bu hata mesajı ise şifrenizi çok fazla yanlış girmenizden kaynaklanmaktadır. Bir süre bekledikten sonra giriş yapmayı denerseniz sorunun çözülmüş olduğunu görebilirsiniz.

Kredi kartı kullanımı sırasında karşılaşabileceğiniz hata kodlarından biri de 15 numaraları “Kartı veren banka tanımlı değil” sorunu olmaktadır. Sorunun oluşmasının temel sebebi ise satın aldığınız kurum tarafından bankanızın tanımlı olmamasıdır.

Göz atabilirsiniz: Banka Kartı AA YY nedir?

05 Red Onaylanmadı Hatasının Çözümü Nedir?

Kredi kartı ve aynı zamanda banka kartı ile yapılan ödeme işlemleri sırasında ortaya çıkan 05 hata kodu, müşteriyi ilgilendiren bir sorun olmaktadır. Genel olarak bu sorun ortaya çıktığı zaman POS cihazında bir problem olduğu düşünülmektedir. Bu durumun yaşanması hem müşteri hem de iş yeri sahibinin sorun yaşamasına sebebiyet olmaktadır. Fakat müşterilerin birçoğu sorunun kredi kartından dolayı yaşandığını bilmemektedir. Sorunun kaynağını bildiğiniz zaman çözüme odaklanmanız daha kolay hale geliyor. Problem ile karşılaştığını zaman hemen sorunu çözmeniz gereklidir. Aksi halde gün içerisinde başka bir yerden alışveriş yapmaya kalktığınız zaman aynı durum ile karşılaşacaksınız. Hatanın ortaya çıkmasındaki temel sebep ise kredi kartlarına tanımlanmış olan güvenlik desteğinin olmasıdır. Özellikle de kartınızdaki izinsiz ve hırsızlık için üst düzeyde önlemler alınmışsa 05 hata kodu ile karşılaşmanız muhtemeldir.

Kullanmaya çalıştığınız kredi kartının POS cihazında kullanımı sırasında gelen 05 hata kodu kartın limitinden dolayı yaşanabilir. Birçok banka tarafından günlük alışveriş limitleri bulunmaktadır. Kullanmış olduğunuz kartta da bu tarzda bir güvenlik önlemi alınmışsa ve günlük limit kısıtlaması varsa 05 hata kodu ile karşılaşmanız mümkün oluyor.

Örnek vermek gerekirse kredi kartınızın günlük 1000 TL`lik alışveriş yapmak limiti varsa ve siz gün içerisinde 1000 TL`lik alışveriş yaptıysanız, aynı gün içerisinde yapacağınız sonraki işlemlerde onaylanmadı hatasını alacaksınız. Bu limitin belirlenmesindeki temel sebep ise banka kartınız çalındığı zaman bakiyenizden 1000 TL`den fazla bakiye çekilmemesidir. Banka sistemlerinin müşterilerinin daha az zarara uğraması için uyguladığı bir programdır diyebiliriz.

İlginizi çekebilir: Kredi Kartı Taksitli Nakit Avans Nasıl Çekilir?

Onaylanmadı hatası ile karşılaştığını zaman çözüm olarak yapabileceğiniz birkaç işlem bulunmaktadır. Hata ile karşılaştığını an kart limitinizi arttırıp yeniden satın alma işlemini deneyebilirsiniz. Kart limitinizi artırmak için bankanızın mobil uygulaması üzerinden günlük limiti arttırabilirsiniz. Eğer bankanızın mobil uygulaması mevcut değilse ya da mobil uygulama üzerinden limiti nasıl arttıracağınızı bilmiyorsanız müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz. Bankanın müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartını limitinizin yükseltilmesini isteyebilirsiniz. Bu hizmetlerden herhangi birinden yararlanmak için size en yakın banka şubenize giderek gerekli desteği alabilirsiniz. Fakat günlük çok yüksek limitler seçmeniz önerilmemektedir. Çünkü kartınızın çalışması gibi durumlarda daha fazla zarara uğramamanız için günlük limiti düşük tutmanız sizler için daha faydalı olacaktır.

Ayrıca limit arttırma hakkındaki diğer yazılarımıza da bakabilrsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz